Cum sa renuntam la pampers??/

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baietii mei s-au dezvatat pe la 2 ani jumate de pampersul de zi. Cel mare l-a mai folosit aproape inca un an pe cel de noapte (si pana pe la 7 ani se mai intampla sa se scape uneori noaptea - de 10 ori/an). Cel mic, in secunda in care a renuntat la pampersul de zi nu l-a mai vrut nici pe cel de noapte.
Cum au acceptat schimbarea? Din curiozitate. Vara, lasati goi prin casa au descoperit ca e interesant cum se face pisu. Apoi am pus un borcan la indemana (musai sa fie transparent ca sa vada ei) si li s-a parut f interesant sa faca in borcan. Dupa o saptamana de utilizat borcanul am plecat in concediu si...n-am luat borcanul (intentionat). Au facut la wc. Nici unul nu a acceptat olita si pisu au facut din picioare. Chiar si la kk, intai faceau pisu din picioare si abia apoi se asezau pt kk. Acum ca sunt mai mari (10 si 7 ani) fac pisu din picioare dar daca au de facut si kk stiu sa se descurce cu aranjatul ca sa faca totul stand asezati. Marele avantaj al baietilor e ca la scoala pot folosi pozitia in picioare si nu se ating de toaletele murdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

asta cu cucul ma distreaza de nu mai pot.de ce nu cintezoi, porumbel sau strutz?

vine falasa pudorare,ca asa vb mamaia si tataia si..............

scuze,dar chiar nu-i vad sensul.
strumfului cand tataia l-a intrebat unde-i cucul,a raspuns sec:in pom,canta si are pene.
el stie care are putza si gata.

la baie, exemplarul masculin din casa ii arata mini exemplarului masculin din dotarea fmailiei ce si cum.

strumf face pisu din picioare de vreo 3 luni.
are 2 ani si 6 luni, spune cand face pisu,cand face caca,dar din motive tehnice mai vrea pampers, nu tot timpul.
nu il fortez.il stiu copil hotarat si nu m-ar mira ca de pe o zi pe alta sa renunte definitiv,ca si cand nu s-ar fi intamplat.
ceva de genul asta a procedat pana acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu te stresa acum, incearca la vara, cand o sa-ti iei concediu si o sa mergeti la tara. copilul va invata rapid si nu va mai fi tentat sa se intoarca la pampersul de zi, pentru ca nu va mai merge la cresa. probabil ca o perioada va fi nevoie sa-i pui scutec doar noaptea, apoi veti scapa de tot de el. inarmeaza-te cu rabdare, chilotei de schimb, cearsafuri absorbante - doar n-o sa poarte scutec pana se insoara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Soacra-mea cand vede ca a facut pe el tipa la el si ii zice ca e rusine, ca e baiat mare..si imi zice ca ar trebui sa-i mai dau cate una la fund


Si asta e minunatia de soacra care "stie sa se ocupe de copii" si la care l-ati lasat cand ai inceput serviciul?:( Soacra-mea mai bine si-ar taia o mana decat sa-si loveasca nepoata la fund...Cum sa tipi la copil ca-si face nevoile in scutec?! "Sanatoase" principii mai are si soacra-ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Soacra-mea cand vede ca a facut pe el tipa la el si ii zice ca e rusine, ca e baiat mare..si imi zice ca ar trebui sa-i mai dau cate una la fund


Si asta e minunatia de soacra care "stie sa se ocupe de copii" si la care l-ati lasat cand ai inceput serviciul?:( Soacra-mea mai bine si-ar taia o mana decat sa-si loveasca nepoata la fund...Cum sa tipi la copil ca-si face nevoile in scutec?! "Sanatoase" principii mai are si soacra-ta...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


fix la fel e si a mea, crezi ca eu de ce trag sa il invat totusi INAINTE sa ajunga la ea in vara.
chit ca de gura mea (care s-a jurat ca bucati si praf si pulbere s-o face ala care da in copilul meu, si ca mana care il va lovi in rectul purtatoarei se va infinge) a zis ca da, desigur, vai, cum sa lovim, dar eu nu prea am incredere ca a patruns ideea de NU E BINE SA POCNIM COPII mai departe de acordul din politete.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Oana, pentru subiect.
Si noi avem o mica problema legat de asta,insa numai cu pampersul de noapte.
In timpul zilei nu ii mai dau pampers,de vara trecuta.Imi zice cand trebuie sa faca si fugim amandoi la baie.Isi da singur pantalonasii si chiloteii jos,si isi pune puta pe marginea vasului de toaleta,apoi se imbraca singur si trage si apa.Bine,ca uneori se mai ia cu joaca si se mai scapa pe el si cand il intreb ce a facut zice " 'cughe"(scuze).
Dar nu pot pur si simplu sa il las noaptea fara pampers(si el inca bea laptic seara inainte de culcare si uneori si noaptea) sau cand iesim din casa.

Imi aduc aminte ca la inceput(pe la 14-15 luni) il puneam pe olita cam de 2-3 ori pe zi(cate 10 min maxim),il incurajam,de multe ori ii dadeam cate o jucarie sau o carticica in mana,ne uitam pe imagini,il tineam de mana uneori,il laudam,ne bucuram cand facea.
Si plus,ii vedea pe verisorii lui ca isi fac nevoile la Wc.

Zic si eu ca tine,Oana,daca scapam de pampers si de biberon,chiar trebuie sa dam un party!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

si ce facem daca nu vrea sa faca in olita?
ca azi d ex l-am prins executand un nr 2, l-am pus pe oala, a protestat vocal si s-a ridicat. doar nu i-o leg de fund?

stiu ca APul e impotriva recompenselor si imi cer scuze pe aceasta cale tuturor parintilor mult mai AP pe care ii voi jigni si dezamagi, dar as fi in stare sa-i dau luna de pe cer, un rinichi, paispe mii de tone de ciocolata si un ponei atomic daca ar face o singura data barem in oala aia.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

ina.click noi aveam olita de cand s-a nascut el,deci a crescut vazand olita aia zilnic si deci nu reprezenta nici un fel de interes pentru el,era ca si cum ar fi vazut o piesa de mobilier.
Intr-o zi l-am vazut uitandu-se pe o revista unde era un baietel pe olita si am pastrat pagina respectiva.Am impachetat olita frumos ca pe un cadou si s-a trezit intr-o dimineata cu ditamai cadoul langa pat.Era foarte incantat.I-am aratat apoi imaginea cu baietelul respectiv si i-am propus sa facem si noi asa. Si i-a placut.Bineinteles ca la inceput nu a facut nimic.Doar ca umbla cu olita peste tot prin casa si avea grija de ea.
Pana intr-o zi cand a facut caca.L-am laudat,i-am spus ca sunt foarte mandra de el.
Si apoi il puneam pe olita odata la cateva ore.Uneori facea,alteori nu.Cand facea il laudam,cand nu faceam ii ziceam ca va face data viitoare sau daca simte nevoia sa faca sa imi spuna si il ajut.
Si intr-o zi ,dupa muulte luni(avea aproape 2 ani) a vrut la Wc.L-am pus pe Wc(nu aveam reductor) si a facut pipi.
De atunci mai mereu cerea la baie.Si vara trecuta am inceput sa il las fara pampers ziua in casa.
Se mai intampla sa faca pe el pipi(caca niciodata nu face pe el).
Atat,noaptea nu pot sa il las fara sau daca iesim undeva.

Eu zic ca trebuie sa vada olita sau Wc ca pe ceva interesant,sa vrea in primul rand copilul sa faca ceva acolo.Ca asa cu forta nu merge si se prelungeste perioada de pamperseala.Zic si eu,nu stiu cum si care o fi adevarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu pe ambii copii i-am dezvatat de pampers, ceva mai devreme. Primul pas a fost sa-i pun la olita, respectiv WC pe cel mic (pe reductor, ca asa a vrut....rar face la olita, ii place mai mult in baie)la ore aproximativ fixe. Sau mai bine zis in perioade anume ale zilei: ii puneam imediat dupa ce se trezeau din somn, inainte de a se baga la somn, imediat dupa masa, inainte de a iesi din casa pt a merge undeva. Daca ne petreceam ziua in casa, dupa pisu de dupa trezire si cel dupa masa, ii mai puneam din jumatate in jumatate de ora la inceput, apoi, treptat maream perioada. Cu timpul s-au format automatisme, si, pana in ziua de azi, ei fac inainte si dupa somn, inainte de a iesi undeva (sa nu-i apuce prin oras).
Evident ca la inceput nu faceau la comanda de cate ori ii puneam...apoi s-au obisnuit.
Trebuie sa intelegi ca nu se va cere, niciun copil pe lumea asta din prima. Asa ca problema nu e sa se ceara ci sa se abtina cand ii vine...adica sa se abtina pana ajunge la o olita/wc. Ei nu stiu/nu pot (la varste mici) sa-si controleze sfincterul pentru "a se tine".
Acum, cel mic se cere expres la treaba mare, iar la pisu cand si cand. Insa, fara a se cere se duce si face singur inainte si dupa somn, iar in timpul zilei, se cere cand aproape nu se mai poate tine (4-5 ore). Insa asta se intampla rar, pentru ca eu ii aduc aminte mai devreme sa mergem sa faca...cu alte cuvinte tot eu il pun. (Dureaza un pic pana inteleg ei singurei sa se ceara; aceeasi metoda am vazut-o si la gradinita, la grupa mica....la gradinita la care a fost fata mea: ii incolona pe toti si-i duceau la baie inainte de masa, dupa masa, inainte de nu stiu ce joaca, inainte de somn...de n-spe ori, vroiau nu vroiau. Unii faceau, altii nu, altii cand ajungeau la baie chiar daca nu vroiau ii apuca...si uite asa nu erau accidente; abia de la grupa mijlocie in sus mergeau doar cand se cereau.)
Cel mic nu stiu sa fi avut mai mult de 2-3 accidente de cand a renuntat la pampers (nu punem la socoteala prima saptamana de renuntare, ca sa zic asa). Are 2,3 ani.
Cand am hotarat ca e momentul sa renuntam, am scos pampersul cu totul in timpul zilei, iar peste 4-5 zile si cel de noapte. Dar cand te hotarasti...te hotarasti. Adica, chiar daca iesiti undeva, nu mai puneti. De aia e mai bine vara, pe afara, e mai usor cand ai de schimbat doar un pantalon si un chilotel. Noi vara am rezolvat problema...ne-a ajutat mult si faptul ca stam la casa si prin curte a udat toti pomisorii si floricelele.
Daca e pregatit, toata povestea nu ar trebui sa dureze mai mult de o saptamana.
Eu sfatuiesc toate mamicile cu pitici mai mici sa inceapa socializarea cu olita de la varste mici. ...nu cu obligatie, ci in joaca...sa i se prezinte, sa o vada prin casa, sa vada copilul ce se intampla la baie la WC (si puterea exemplului conteaza enorm), sa fie pus cand si cand pe olita....asa nu va exista riscul ca la varste un pic mai mari sa va treziti ca nici nu vrea sa stea ca i-e frica (de necunoscut) si nici sa nu vrea sa incerce sa faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pt kk la noi a tinut faza cu imitatia. Cum noi nu ne-am ingramadit pe olita sa exemplificam copilului ce si cum - ne-au imitat si au facut direct la wc (unul a vrut reductor, celalalt nu).

Mergi la inceput