Cum sa renuntam la pampers??/

Cum sa renuntam la pampers??/ | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor..Copilul meu are 2,8 ani si nu stiu cum as putea sa il dezvat de pampers...imi propun sa reusesc asta macar pana la toamna cand ar trebui sa mearga la gradinita si nu il primesc cu pampers...Eu si tati suntem mai toata ziua la munca..el merge la cresa si acolo are pampers...Cand ajungem acasa il punem la olita..uneori face alteori nu..nu-i e teama de olita, dar nici nu zice cand face..uneori zice caca dar abia dupa ce a facut, dar rar...Cand face pipi nici nu ne putem da seama...Habar nu am cum sa fac mai ales ca nu amtimp sa ma tin de el...hai sa zic ca mi-as lua o saptamana de concediu, dar oare intr-o saptamana il pot dezvata?? Macar ziua si tot ar fi ceva daca nu ar mai avea pampers..Problema e ca el nici nu prea vorbeste decat ff putine cuvinte, deci va fi cam greu//Alta chestie e ca nu ma lasa sa i pun mana pe cuc..si cand il spal se cam fereste..am fost la medici (mai multi) dar toti mi-au zis ca nu are fimoza..dar nici ca imi da voie sa ii tin cuculetul,..ca sa faca pisu..il pun la olita, nu-i problema, numai ca nu stiu cum sa fac sa il determin sa ceara...Va rog sa imi dati cateva sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Iarna e mai greu sa-l dezveti. Eu am tot asteptat caldura pentru asta, am scos covoarele din casa si i-am lasat fara scutec. Au experimentat ce inseamna sa faca pipi pe ei, au simtit pantalonul ud si s-au convins singuri ca senzatia e neplacuta. La caca, deja puteam anticipa momentul, grimasele ... si ba ii duceam la wc, pe reductor, ba ii plasam la timp pe olita.
Degeaba spui ca nu prea vorbeste baietelul tau, nici nu-i nevoie prea mult, oricum pipi-caca poate spune, banuiesc, iar tu poti urmari usor limbajul corpului cand elimina. Nu mai e asa activ, sta pe loc, se relaxeaza, se poate citi usor cand face pipi sau treaba mare.
Nu stiu daca vei reusi intr-o saptamana, depinde de copil. Eu sunt deja in tratative cu fiica-mea de 2 ani si-un pic, mai face la wc, dar nu constant, e in functie de capriciile ei. Sper sa reusim pana la toamna, cand merge la gradi si ea.
Oricum, rabdare si tutun, ca trece si asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Eu asta cu iarna/vara o inteleg in ideea ca vara speli si se usuca mai repede hainele, altfel nu.

Noi am renuntat la pampers in luna octombrie, deci era rece, avea 2 ani.
E drept ca eu eram mai mereu acasa, si cand nu eram, era cu bunica care facea ce faceam si eu.
Nu i-am mai pus pampers. In ziua 1 a facut numai pe el, de fiecare data l-am schimbat, pentru ca nu parea deranjat, dar de fiecare data il intrebam "unde se face pipi? acolo", aratam spre olita. Nu l-am certat, il intrebam mereu daca vrea sa faca la olita. E drept ca am cam stat pe capul lui. A facut din prima pipi din picioare. Daca ma duceam eu la baie si ma intreba ce fac acolo, il intrebam daca vrea el primul. Daca nu facea 2-3 ore, iar il intrebam.
Cu multa rabdare, e posibil ca intr-o saptamana -2 sa vezi rezultate, dar probabil si la cresa ar trebui sa continue, pentru ca daca acolo ii pun pampers, degeaba.
Daca crezi ca mai la vara poti avea concediu mai mult timp, si el e in vacanta, probabil atunci ar fi momentul ideal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms de sfaturi Julia...pai chiar ca daca trecem si peste asta, daca incepe sa vorbeasca bine si daca reusim sa scapam si de biberonul de pe timpul noptii..ce sa mai..dam un mare-mare party..deja la 2,8 ani el inca zic ca-i bebelus...de nicio meteahna n-a scapat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

ce treaba ai tu cu cucul lui? baietii fac pipi asezati pana tarziu. pune-ti sotul sa-i arate cum se tine cucul cand e cazul sa faca i n picioare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

si eu ma gandeam ca e bine vara pt ca nu il mai duc la gradi si am sa il las si la tara o perioada unde se va tine bunica mai mult de el, plus ca nu va mai fi la cresa...Si noi il luam cu noi la baie..mai mult pt ca daca ne vede ca intram urla la usa si ca sa evitam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

sa-i arate copilului la dus - copilul e in dus si taica-sau ii arata. copilul pune mana lui pe cucul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Eu asta cu iarna/vara o inteleg in ideea ca vara speli si se usuca mai repede hainele, altfel nu.




Pentru mine are alt sens, ca rufele le usuc in uscator iarna.

Vara mi-e comod sa ii las fara scutec, pentru ca nu le e rece daca se uda si imi permit sa scot si eu covoarele de pe jos, ca sa nu mi le pise ei de zece ori pe zi. Mi-e mai usor sa sterg cu mopul, decat sa duc la curatat covor de 7 m2 dupa ce trece faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si eu am fost de principiul ca vara e mai bine, nu din cauza de uscat rufe, ca alea se usuca oricum si iarna in casa, ci fiindca imi cunosteam "marfa" si stiam ca din clipa in care va renunta la scutec va fi de tot, nu va accepta o etapa "fara scutec doar in casa" si "cu scutec afara". Si ma gandeam ca iarna de se produce un accident, cu atatea haine pe ea, pe frig, e mai nasol.
Si asa a si fost, din clipa in care a acceptat chilotii n-a mai acceptat scutec decat noaptea (bine, il cerea imperios la kk, appx 1 luna nu a vrut sa faca kk in WC, doar in scutec). Accidente am avut doar in prima saptamana, maximum 4 dintre care unul afara (pac, jos chiloteii, pus perechea de schimb:)).
Dupa 2 luni in care-i puneam scutec noaptea pentru linistea mea sufleteasca n-a mai acceptat si de atunci nici nu are scutec nici nu se trezeste pentru pishu, daca face seara, chiar si la 18-19 nu-i mai trebuie pana dimineata.
Dar a mea a avut 3 ani si 2 luni la "marele eveniment":)) A, sa mai zic ca nici a mea nu vorbea mare lucru, dar "veau pishu!" sau doar "pishu!" stia zice:). La olitza n-a facut niciodata, a refuzat din start, de la scutec a trecut direct la WC cu reductor.
Oana, al tau accepta chiloti fara scutec? Ca la noi asta a fost greul, nu vroia chiloti, doar scutec (desi stia bine ce e olitza, WC-ul, dar nu vroia sa lase scutecul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Multumesc din inima ca imi povestiti experientele voastre..Pt mine e o mare filozofie pana vad ca rezolvam si acest lucru...Am mai avut asta vara o initiativa sa ii scot pampersul, dar s-a dovedit esec total deoarece chiar daca mergea in parc si nu ii puneam decat chilotei si pantaloni el daca facea pishu nu se simtea deloc deranjat, daca nu vedeam eu el se juca in continuare ud asa cum era..atunci mi-am zis ca poate nu-i pregatit sa faca marea trecere si am renuntat...dar acum am observat ca daca da apa pe el pe pantaloni trage de ei si vine si imi arata si e foarte agitat ca sa il schimb...Dupa ce face kk in pampers imi zice uneori, alteori ma ia de mana, ma duce in dormitor si se tranteste in pat in pozitia de schimbat, dar are si dati cand daca e ocupat cu ceva nu imi arata in niciun fel..doar mirosul il tradeaza si atunci ii zic :"Ai facut kk? Daca ai facut treci sa te schimb!" si vine imediat si ia pozitia de schimbat...Mi se pare ca e cam cu capul in nori...La noi in gasca cam toata lumea a scapat de pampers..sa zic ca din 8 copii daca mai sunt 3 cu pampers..si sunt unii mult mai mici ca Iustin care nu mai au demult pampers..imi vine sa mor..Nu mi-e de bani, ca imi permit si sigur ca daca nu-i voi mai lua pampers sigur ii voi lua altceva pt ca nu ma pot abtine, dar ma gandesc la gradinita si sincer mi-e si rusine cand ma intreaba cate uni ca :"Cum, voi nici acum n-ati scapat de pampers??"
V-am zis, ce e drept nici nu avem timp sa ne tinem de el..la noi in gasca cei care au scapat de pampers au fost cei ai caror mame inca stau /stateau in concediu de crestere copil si cu ei acasa...Speram ca la vara sa reusim...
Alta chestie e ca la cresa ne-au cerut olita, dar sincer nu cred ca il pun la olita..in fine, stiu ca va fi greu si ca va trebui sa ma inarmez cu rabdare...Soacra-mea cand vede ca a facut pe el tipa la el si ii zice ca e rusine, ca e baiat mare..si imi zice ca ar trebui sa-i mai dau cate una la fund, dar eu nu vreau sa imi bat copilul..mi se pare ff aiurea sa il bat..nu pot sa dau in el..mai mult decat sa il cert si sa-i explic nu vreau sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Salut Oana

In primul rand iti multumesc mult ca ai deschis subiectul, pentru ca e destul de arzator . Pentru noi astia, parintii care lucreaza 8 ore pe zi si care nu, nu pot sa isi ia concedii de 2 luni, si care urmeaza sa isi dea copiii la gradinite de stat, timpul nu se masoara in "ohohoho, mai ai juma de an sau un an". Nu, mai am doar vreo saptamana, hai doua, de concedii.

eu n-am prins concediu mai mare de 2 saptamani de cand lucrez, in afara de CIC. Si sincer nu stiu pe nimeni din aria mea profesionala care sa zica "pai imi iau luna aprilie si poate imi mai iau luna august". Avem vreo 20j de zile de concediu platite pe an, le impartim de obicei cam asa: vreo saptamana de pasti, vreo 10 zile in vara, vreo 3 zile lipite intre craciun si anul nou si ce-o mai fi, tinute la pusculita pentru zecile de raceli nelipsite din viata cu un copil mic la cresa sau la gradi.

Ce citit mai sus e placa pe care am repetat-o de mi-au cazut falcile tuturor celor care au auzit ca incerc sa imi invat baiatul la oala. Pai de ce, ca il dai la anul. Pai de aia, pentru ca nu sta un an cu mine. Ne trezim dimineata, incercam sa punem pe oala, daca merge bine, daca nu aia e.
La 7 juma AM suntem la cresa. Oana, sa stii ca ii pun la oala dar daca ii pun ca la mine, la ora fixa si nu la cerere, e fix degeaba. Pe ai nostri ii pun din septembrie, de 2 ori pe zi. So what? tot ce au invatat e sa stea in fund pe oala si sa se aplaude. Nu ajuta.
La 6 jumate / 7 PM suntem inapoi acasa Il las fara pampers si eu, de cateva zile, sincer nu prea ise mare chestie.
Si eu am de gand sa imi incropesc un concediu de pasti, sa lipesc intre 1 mai si paste niste zile si sa ne baricadam in casa, sa pisorceasca tot ce prinde si...poate poate se produce declicul.
Al meu stie sa anunte, asta a inteles macar. Anunta CAND si nu inainte, dar tot e ceva. Acu barim daca ar intelege si ca imi doresc ca el sa livreze produsul IN recipient, fie WC cu reductor fie oala.

Asa, revenind. Daca trece vacanta de pasti vine asta de vara. plecam la bulgari 10 zile. incercm si acolo, mare, nisip, dar totusi parca nu mi=e la indemana sa stiu ca o sa murdareasca camera de hotel etc . sa zicem ca renunt la plecat la mare. Aia ar fi cam ultima mea sansa cred?...dupa asta cand mai prind concediu, de sarbatori. ajungem la soacra. tacataca valei mama, ii frig la baiet, pana mea, parca vad ca-i pune pampers iar.

si dupa asta vine 2014 cu alergatul dupa gradinite si juratul pe rosu ca da, face la oala. in plus, aud din ce in ce mai des ca din lipsa de personal copiii sunt lasati sa mearga singuri la baie , chiar si la grupa mica. deci nu numai ca trebuie sa se ceara pana la anul, dar trebuie sa se si descurce cu debracatul, stersul, asezatul, ridicatul, etc.

Asa ca eu o inteleg pe oana_lex82 si sincer, daca va puneti in papucii nostri ne intelegeti :) Olita e pur si simplu conditia de departajare in majoritatea cazurilor la gradinitele de stat. face? il primesc. nu face? dai 1200 ron pe luna si il dai la particulara. n-ai 1200 ron pe luna? ghinion. mai incearca cu olita.

Revenind, oana_lex82, si eu am fix acelasi plan : incropit un concediu - ezi ca pica pastele pe 5 mai, poate reusesti sa iei 2 sapt cu practic 7 zile lucratoare.
in concediul asta eu cred ca trimit sotul la soacra ca numai de sfaturile lui pretioase nu am chef, ma inarmez cu vreo 20j de chiloti de la chinezi - daca aveti de vanzare apropos, dati PM, nu gasesc decat ridicol de scumpi - si cu un mop si...aia e. chiloti, strampi, pantaloni, lasat sa faca, lasat pana simte rece la fund , dar nu mai mult - ideea mea nu e sa il torturez ci sa il fac doar sa inteleaga ca a facut pe el si ca nu, nu e cald si bine si misto de repetat. si aia e. imi pun toate sperantele in astea doua saptamani.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput