Psihoterapeut copil

Psihoterapeut copil | Autor: mmica

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.Doresc sa ajung cu baietelul-are 7 ani si 5 luni- la un psiholog,dar pentru aceasta am mare nevoie de parerile celor care au apelat la un astfel de ajutor. Cautand pe net nu am gasit mare lucru. Majoritatea doreste o recomandare. Cand o primeste:
1. cel care recomanda nu spune mare lucru despre''cazul lui''si despre cum a fost ajutat;
2.nu revine nici unul cu un comentariu asupra cazului sau,ori asupra parerii lasate de psihologul la care si-a dus copilul
Revin totusi, cu speranta ca sunt si parinti care au intampinat acelea-si probleme.Baiatul este in clasa I si desi majoritatea problemelor au fost observate de mult...ele au fost puse pe seama varstei lui,pe seama geloziei pentru ca atunci cand l-am dat la camin doar ce nascusem al doilea copil...Acum insa,aceste probleme ne-au fost confirmate si de invatatoare.
Probleme intampinate:
-tulburari de atentie( capacitatea slaba de concentrare,nu mentine contactul vizual cu ceilalti asa incat da impresia ca nu il intereseaza sau nu aude nimic din ceea cei se spune,dificultate de a reda ceea ce i se comunica, de a repeta cuvintele spuse gresit-se enerveaza)
-i se pare ca totul i se cuvine
-face front comun cu unul din parinti in functie de interes.
Acum 2 zile m-a auzit zicandu-i sotului sa mai lase fata putin la gradi ca poate reusim sa terminam lectiile.A tras cat a putut de timp...normal ca nu am terminat,iar cand i-am reprosat ca nu a reusit sa termine si ca va veni fata de la gradi, mi-a spus ca si-ar dori sa fim doar noi doi.Alta data, mi-a spus ca abia asteapta sa ajunga si sora sa la scoala sa aibe si ea teme.

Va rog din suflet...am mare nevoie de ajutor...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probleme intampinate:
1. tulburari de atentie( capacitatea slaba de concentrare,nu mentine contactul vizual cu ceilalti asa incat da impresia ca nu il intereseaza sau nu aude nimic din ceea cei se spune,dificultate de a reda ceea ce i se comunica, de a repeta cuvintele spuse gresit-se enerveaza)
2. i se pare ca totul i se cuvine
3. face front comun cu unul din parinti in functie de interes.

4. Acum 2 zile m-a auzit zicandu-i sotului sa mai lase fata putin la gradi ca poate reusim sa terminam lectiile.A tras cat a putut de timp...normal ca nu am terminat,iar cand i-am reprosat ca nu a reusit sa termine si ca va veni fata de la gradi, mi-a spus ca si-ar dori sa fim doar noi doi.
5. Alta data, mi-a spus ca abia asteapta sa ajunga si sora sa la scoala sa aibe si ea teme.

Pai fara pretentii explicatie dar:
1. Acestea sunt singurele observatii care cred ca tin de scoala si procesul educational desfasurat acolo. Eu as intreba ce face invatatoarea pentru el ca sa diminueze cele enumerate la acest punct
2. La 4-8 ani in proportie covarsitoare toti au aceasta tendinta deci nu este nimic anormal.
3. Fetele mele 11-17 ani au si acum aceste tendinte cu noi. Deci nimic nou.
4. Este clar o reactie prin care iti comunica faptul ca ii lipsesti sau ca sufera din acest motiv. Perfect legat cu explicatia pe care o stii deja prea bine pentru ca ai scris-o chiar tu "ele au fost puse pe seama varstei lui,pe seama geloziei pentru ca atunci cand l-am dat la camin"
5. Este exact reactia naturala strans legata de pct. 4 prin care isi doreste echivalarea atentiei scazute acordata lui fata de sora lui, si pentru ca el nu mai poate fi mic isi doreste ca sora lui sa fie mare dar asta pentru ca si ea sa aiba teme si sa fie tratata ca si el acum. Practic se considera descoperit si incorect tratat in raport cu sora mai mica.

Ce as face eu? In primul rand total dar total interzis orice gest, remarca, atitudine care sa duca la comparatie cu sora mai mica. Categoric mi-as aloca mult mai mult timp relatiei cu el si as dezvolta spiritul de incredere (eu sunt aici oricand ai nevoie tu de mine si este suficient sa o spui). Mi-as face timp pentru timpul lui liber sa il petrecem si impreuna asa cum si-ar dori el. Treptat as introduce-o si pe sora mai mica in aceasta relatie ca si "coechipiera" si as cauta sa-i dezvolt spiritul de protectie fata de sora mai mica (el este cel mare si important - ea are nevoie de el). Asta mi-a venit asa repede in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

din ce oras esti?
exista acolo activitati cu grupuri de copii, de varste apropiate?

la noi e plin, au inflorit pur si simplu in ultimii 2 ani (nu ma plang :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmica spune:

In primul rand, multumesc pentru raspuns....
''In primul rand total dar total interzis orice gest, remarca, atitudine care sa duca la comparatie cu sora mai mica.''
Pana sa inceapa scoala, din contra el era cel laudat,pentru ca surioara lui a fost mereu mai ''caprita''-ciufulea copiii in parc si incerca sa si impuna dorintele- in timp ce el era mai iubitor, mai intelegator.De la inceperea scolii si respectiv a caminului nu poti sa nu faci comparatii pentru ca ea te trage de maneca sa vorbeasca despre ce a facut ce a invatat,pe el daca nu-l intrebi este tot una cu al intreba-tot timpul a facut bine dar nu stie nici ce are de scris.Uneori plange prosteste ( de exp.daca nu dau bani unui cersetor sau cand a vazut ca moare maimuta in filmul King Kong...am crezut ca lesina de plans).
'' Categoric mi-as aloca mult mai mult timp relatiei cu el si as dezvolta spiritul de incredere (eu sunt aici oricand ai nevoie tu de mine si este suficient sa o spui). Mi-as face timp pentru timpul lui liber sa il petrecem si impreuna asa cum si-ar dori el. Treptat as introduce-o si pe sora mai mica in aceasta relatie ca si "coechipiera" si as cauta sa-i dezvolt spiritul de protectie fata de sora mai mica (el este cel mare si important - ea are nevoie de el). Asta mi-a venit asa repede in cap.''
In afara de servici nu ma duc nicaieri, iar pentru treaba din casa mama ma ajuta destul de mult. Cred ca i-i aloc suficient de mult timp...dar de ce sa nu spun ca acesta este timpul petrecut pentru efectuarea temelor. Cand sora lui vine de la gradi ii dau si ei sa coloreze doar pentru a ne oferiii linistea necesara.Insa lectiile dureaza o vesnicie iar ea se plictiseste si atunci doreste sa se joace. Din acel moment incep comparatiile si oarecum amenintarile (de ex.ii spune surioarei: sa nu crezi ca si tu cand vei incepe scoala nu vei face teme).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Din ce oras esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmica spune:

Slobozia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
dar de ce sa nu spun ca acesta este timpul petrecut pentru efectuarea temelor.

Timpul acordat pentru teme eu nu-l consider timp petrecut cu copilul. Daca mai esti si nervoasa deja devine un calvar pentru copil.
Banuiesc ca este in clasa I, deci vine la 12 de la scoala, de ce nu-si face temele mai devreme?
Un alt mod in impulsionarea terminarii temelor ar fi promiterea unei recompense de genul... daca termini pana la ora x, avem timp sa ne jucam jocul cutare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmica spune:

Dupa ce vine de la scoala, mananca si se culca - daca nu este lasat sa doarma casca pana nu mai poate iar temele merg mai greu. Mama incearca sa faca temele cu el pana vin de la servici (ora 17)dar de foarte multe ori refuza spunand ca le face cu mine. Mai am si zile cand lucrez dupa masa(1-2 zile/sapt) si ajung acasa pe la 20,30...ce mai pot face atunci?...nici lectii nici joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

aloca-i mai mult timp baietelului, si nu pentru a face lectii, ci pentru a te juca cu el, discutati, radeti, povestiti, uitati-va pe poze sau in carti, mergeti la un film, un loc de joaca - pe scurt, o activitate in care atentia voastra, ca parinti, sa fie indreptata numai spre el, timp de 1-2 ore.
e normal sa fie invidios pe surioara, ea se joaca dupa pofta inimii, iar el face lectii fara tragere de inima, cu batut la cap si reprosuri din partea voastra. de aici si pana a-i fi lehamite de scoala nu mai este decat un pas, poate nu-i plac prea mult nici activitatile de la scoala, colegii, invatatoarea...
pe de alta parte, facutul temelor e singurul moment al zilei in care tu esti alaturi de el, asa ca, desi nu-i plac temele, se lungeste cu ele cat poate, doar pentru a te avea alaturi, pentru a nu-i mai acorda atentie surioarei lui.
cu cascatul s-a prins el singur care-i faza: face pe obositul, doar pentru ca sa-si faca lectiile cu tine. la fel casca sambata, duminica, daca nu doarme la pranz ?
la ce ora se culca baiatul tau, seara ? la 7 ani si jumatate, majoritatea copiilor nu mai simt nevoia sa doarma dupa-masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Copilul amana temele pentru a petrece timp cu tine... le lungeste tot pentru a te avea mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

In Bucuresti daca vrei iti recomand eu ceva si serviciile sunt gratuite.

Mergi la inceput