Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 - | Autor: tonton

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



multumesc pentru raspunsuri.nu am avut clexane decet am citit de el.nici embrionii nu au fost de foarte buna calitate si nu stiu exact cauza esecurilor si daca sa mai incerc sau sa renunt.va dati seama ca dupa 3 fivuri sansele scad .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Tonton, nu dispera, din cate stiu, mediac de reusita la fiv e de 3...deci, nu e atat de grav. Doar ca iti mai trebuie parerea alui medic. Nu am facut fiv, dar citesc topicuri legate. Nu cred in reusita fiv-ului fara clexane, pentru ca tratamentul hormonal face sa se coaguleze sangele. Daca ai si mutatii, e si mai si...

Uite un link, am invatat foarte multe de la fetele de aici, toate sunt deosebite:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176042&whichpage=17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdeeag spune:

LA MULTI ANI!
Eu acu fac clexane 0,6ml/zi urmeaza sa fac cezariana,pe care o sa-l opresc cu 24 ore inainte.....
stiu ca trebuie sa fac 4-6 sapt dupa nastere ....insa am auzit mai multe pareri in privinta dozei 0,6 -2 sapt,0,4 -2 sapt si 0,2-2 sapt sau 0,6 toata perioada
poate ma poate lamuri si pe mine cineva care a facut aceeasi doza
ms frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

QiaoBing salutari si La multi ani! Ma bucur tare mult ca nu m-ai uitat.
Mdeeag trebuie sa faci Clexane neaparat 6 sapt dupa nastere ca si gramaj in doza facuta inainte de nastere.Clexane se opreste cu minim 12 ore inainte de nastere, eu am facut cezariana vineri la 15 iar ultima doza a fost joi seara la 22.Exista cazuri in care chiar si mai devreme de 12 ore se intervine.Neaparat dupa cezariana sa faci miscare zilnic ca sa nu se formeze cheaguri de sange.Adica faci pasi prin casa numai miscare sa fie.Eu am stat 5 luni la pat si la spital si a fost esential sa fac Clexane dupa nastere si mai ales miscare.
Pentru fetele care vorbeau de Utrogestan eu luam 2 pastile de 100 mg la 8 ore, dar sa stiti ca cel mai bine e sa le ingerati cu apa ca intravaginal nu se absorb prea bine numai ca e problema cu somnolenta.....dupa vreo saptamana nu o sa mai aveti stari de somnolenta.Eu am luat si utrogestan combinat cu duphaston ca sa fie doza mai puternica.Insa vital a fost PROLUTONUL care mi-a salvat sarcina.Se procura greu din afara dar m-a ajutat maxim.Este de fapt fostul GRAVIBINOL pe care mai marii nostrii l-au scos de pe piata romaneasca. Femibionul l-am luat tarziu pe la 28 sapt pt ca era introdus recent la vremea respectiva, dar sunt si alte medicamente cu care se merge f bine.
Inclusiv pt fetele cu fiv-uri nereusite sau pt cele cu sarcini pierdute sa nu abandonati ca veti reusi, e drept ca e fff greu dar se poate si merita.
"Micutul meu terorist" merge de 4 zile la cresa e ff incantat de copii, dar in prima zi si-a spart buza si si-a invinetit si umflat gingia ca am fost deja la 2 stomatologi ca mi-a fost frica ca isi pierde dintisorii din fata....cum a fost sarcina e si el acum, o aventura. Dar sunt bucuroasa si trebuie sa credeti ca veti reusi ca altfel nu se poate.Bafta si pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

Buna fetelor,
Am o nelamurire. Am observat ca menstruatia este mai inchisa la culoare si a intarziat 4 zile. Inainte de a ramane insarcinata, am luat zilnic aspenter timp de 6 luni si nu am avut astfel de probleme la menstruatie. Oare ar trebui sa iau in continuare, chiar daca nu ma gandesc la o sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mrn, eu stiam tocmai invers, ca progesteronul se absoarbe cel mai bine vaginal...Stiu de la mai multi medici asta.

Agla, cred ca nu este de la aspenter, stiu ca fluidizeaza si poti sangera mai mult, uneori poate aparea mai devreme menstruatia, dar nu sa intarzie. Poate asa functionez eu, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

apropo de utogestan si eu stiam ca se absoarbe mai bine daca e introdus intravaginal , asa mi-au explicat dr , e mai aproape de sursa care necesita progesteronul.

eu am luat si oral la inceput o singura data caci nu am stiut ca e mai bine de adiministrat intravaginal si nu pot sa va spun cum m-am simtit eram ametita ca o curca beata , nici nu m-am mai putut ridica de pe scaun , rezolvarea am sunat-o pe dr si mi-a spus sa beau repede lichide si intredevar a trecut senzatia, dar luate intra e ok.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

agla, daca ai mutatiile inseamna ca ai risc de trombofilie, care poate fi periculoasa chiar daca nu esti insarcinata. Mie mi s-a spus ca o sa fac toata viata tratament cu aspenter, indiferent daca o sa raman insarcinata sau nu, pentru a preveni probleme cardiace.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Carin, vad ca ai o sarcina pierduta si mutatii..
Ai facut anticoagulant in timpul sarcinei, sau ai descoperit mai tarziu cauza?

pupici fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Si mie mi s-a spus la fel ca lui Carin. Ca ar trebui sa iau aspenter toata viata, ca sa previn alte evenimente trombotice.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

si mie mi-a recomadat aspenter pe toata durata vietii , mai ales ca in familie la noi se pare ca e o problema majora , doi verisori cu probleme , unul cu atac cerebral si altul cu operatie pe cord datorita trombilor , ei e bine de mentionat ca ambii fumatori , si se pare ca trombofilia nu se prea intelege cu tigara si anticonceptionalele.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput