Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (81)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Offf,fetelor s-a intors din nou iarna....brrrr
maryella77 Bunul Dumnezeu sa-l aiba in paza pe tatal tau Mihai si sa-i dea sanatate,rabdare si liniste sufleteasca.E bine ca este vioi si ca nu-l doare nimic ca poate e semn bun.
mara anisia si ioanact va multumim pentru postarile frumoase;ce fac printesele voastre?
honey ma rog pentru tine si bebele tau sa fiti bine,dar nu stiu ce sa-ti spun sangerarea este abundenta?n-ar fi bine sa mai ceri si parerea altui medic?
cami_antonia multa sanatate fetitelor tale

dulce pe celelalte fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

raisa28, problema este ca bebele este prea mic sa se vada la eco, am azi 4 sapt si 6 zile de la ultima menstruatie, sangerarea nu este deloc abundenta, doar cateva pete maronii, deschise la culoare, nici nu stiu daca e sange, azi am suntat-o pe dr, zice ca nu e grav, nu stiu ce sa zic, nici linistita nu pot sa stau, am inceput sa mai iau si duphaston. M-as duce la si la alt dr, dar nu cred ca se vede la eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

honey eu zic sa nu mai iei nimic fara stirea unui medic
si cred ca da ar trebui sa mergi la un medic care stie SA APRECIEZE APARITIA UNEI SARCINI ATAT DE PRETIOASE SI ATAT DE ASTEPTATA
mi se pare ciudat ca nu te-a chemat la ea doctorita ta
sa de-a doamne doamne sa fie totulo bine

alina, mara fetele sunt bine
antonia a mers la gradi
a luat mucii
apoi a stat acasa
acu iar la gradi
si tot asa
ma stresez cand vad ca petra e o fire foarte temperamentala si nervoasa ceea ce nu e in avantajul ei ca sa zic asa

anna85 lista fetelor care sunt apirante e pe prima pagina a acestui topic
evident e scrisa cu nikurile de pe net
noi tre sa o refacem in word doar cu numele din paranteza
si listele gravidutelor e mai jos si a mamicilor la fel
hai poate dai toate trei listutele sotului
sa ne pomeneasca si el
e mare jertfa acest lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor unde sunteti???????????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Buna dimineata eu sunt aici pe baricade intru zilnic sa vad ce a mai scris fiecare dar din pacate este cam pustiu si nu stiu de ce.
Jujuka nu ai mai intrat sa ne spui cum te simti si ce face bebele,creste?
Honey tu cum esti, mai sangerezi? Doamne ajuta sa fie bine bebele.
Maryella tu nu mai zici nimic?
Va pup pe toate si va rog mai veniti sa ne spuneti ce mai faceti.
Nu se mai testeaza nimeni care sa fi ramas inainte de post?
Fetelor eu am asa o bucurie in suflet si o speranta f mare ca anul asta imi va auzi Domnul rugile si voi ramane si eu.
Post usor in continuare.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Am cumparat doua carti cu Sf.Efrem Cel Nou,in una este viata,acatistul,paraclisul si rugaciuni de diferite trebuinte( o carticica mica si maro) si cealalta este o carte cu coperti albe si se numeste"Minuni cu copii nascuti si nenascuti ale Sfantului Efrem".Sunt f frumoase si vi le recomand daca nu le aveti deja pentru ca ele contin doua acatiste si doua rugaciuni pentru ocrotire si daruire de prunci:
1."Acatistul Sf.Efrem Cel Nou,ocrotitor si daruitor al copiilor"
2."Acatistul Sf.Efrem Cel Nou,ocrotitorul copiilor"
3."Rugaciunea parintilor care nu pot avea copii"
4."Rugaciune a celor care vor sa dobandeasca prunci"
5."Rugaciune pentru copilul bonlav" si multe altele dar eu o sa va scriu acum doar aceste trei rugaciuni ca sunt mai scurte si poate acatistele le gasiti pe net ca eu avandu-le in carti nu le-am cautat.

Rugaciunea parintilor care nu pot avea copii

O,Sfinte Efrem,grabnic ajutatorule al celor ce se roaga tie,primind putina noastra rugaciune,vino in ajutorul nostru.Intristata este inima noastra ca nu ne-am invrednicit a aduce pe lume fii si fiice.
Am auzit de nevointa si rugaciunea Sfantului Ioachim,care fusese defaimat de arhiereu din pricina ca nu avea urmasi.Am auzit de durerea Sfintei Ana,femeia sa,care se ruga:"Vai mie,celei lipsite!Ca eu singura sunt mai pacatoasa intre fiicele lui Israel!Eu singura mai defaimata decat toate,intre femei.Toate isi poarta rodul pantecelui pe mainele lor,toate de fiii lor se mangaie,iar eu sunt straina de acea mangaiere.Vai mie,Doamne!Eu,pacatoasa,singura am saracit de facerea de roade.Tu,Cel ce ai dat Sarei la batranete fiu pe Isaac,Tu,Cel ce ai deschis pantecele Anei,mama lui Samuil proorocul Tau,cauta acum spre mine si asculta rugaciunile mele!Stii ocara nerodirii,deci singur sa-mi dezlegi durerea inimii mele si sa deschizi jgheaburile pantecelui si pe cea neroditoare sa o arati roditoare". Stim ca rugaciunile lor au fost ascultate,ca Sfanta Ana a zamislit si mai apoi a nascut-o pe Fecioara Maria,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu.
Sfinte Mare Mucenic Efrem,noi nu avem nici credinta si nici rabdarea Sfintilor Ioachim si Ana,dar avem nadejde in ajutorul rugaciunilor tale.Mare este darul nasterii de prunci si mult se bucura parintii de copii lor.Dar,din pricina pacatelor noastre,noi suntem lipsiti de aceasta bucurie.Stim ca multe femei, care erau apasate de felurite boli,si carora doctorii le spusesera ca pantecele lor vor ramane sterpe,s-au rugat tie si au primit ceea ce cerusera.Cine poate spune veselia lor,cand au vazut pruncii veniti pe lume dupa rugaciuni fara numar? Sau cine poate spune veselia barbatilor care,desi aflasera de la doctori ca nu vor putea avea copii,au crezut mai mult in sprijinul tau decat in stiinta acelora?
Si noi credem ca ne poti ajuta,chiar daca rabdarea noastra s-a imputinat si credinta noastra este putina."Da-le lor pantece sterp si sani fara lapte",le-a blestemat proorocul Osea pe femeile israelitilor care au parasit legea lui Dumnezeu.Sa nu cada si peste noi pedeapsa dumnezeiasca,ci,stiindu-ne pacatele,sa ne curatim sufletele prin pocainta.Roaga-te pentru noi, Sfinte Efrem,ca,indreptandu-ne viata,sa primim si bucuria de a avea copii.Si,daca ii vom avea,sa ii crestem in dreapta credinta,fiindu-le pilda de vietuire crestineasca.Iar daca,din pricini nestiute de noi,Dumnezeu ne va lasa lipsiti de acest dar,roaga-te sa mergem pe calea rugaciunii,pe calea cea ingusta care duce in Imparatia Cerurilor.
Intareste-ne,Sfinte,ca in viata sa nu cautam voia nostra,ci voia dumnezeiasca,si in tot locul sa Ii aducem lauda Dumnezeului cel iubitor de oameni,Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.

Rugaciune a celor care vor sa dobandeasca prunci

Te-ai invesmantat in sangele mucenicesc,dumnezeiescule Parinte Efrem, Hristos Domnul tesandu-ti haina nepieritoare,urzita dintru Invierea Sa din morti.Innoieste firea omeneasca prin revarsarea sfintelor tale rugaciuni,Preacuvioase,iar intru lumina imbratisarii tale sfinte invredniceste-ne si pe noi a dobandi de la Dumnezeu darul nasterii de prunci.Nu ai incetat pana azi sa savarsesti lucruri peste fire,iar toti care aud vestirea minunilor tale,isi intaresc nadejdea intru grabnica ta mijlocire.Urcus de taina se fac minunile tale ,Sfinte Efrem,izvodindu-le pe acestea precum niste trepte trebuincioase sporirii noastre in credinta.Proslaveste-te,Cuvioase,mijlocindu-ne si noua darul nasterii de prunci buni,caci am aflat ca toti cei care au dobandit copii prin mijlocirea ta,au vestit tuturor grabnicul tau ajutor.Credem cu adevarat ca inainte de a veni in lume pruncii pe care tu i-ai daruit parintilor,prin Duhul Sfant ai cunoscut ca le vei fi ocrotitor acestora in toata vremea vietuirii pamantesti.Intru netarmuita ta bunatate si mila nu ne trece nici pe noi cu vederea si umple vietile noastre de bucurie,daruindu-ne om nou care sa vina in aceasta lume in sanul familiei noastre.Plineste,Cuvioase Efrem,cererea fierbinte ce ti-o facem si primeste lacrimile noastre putine,iar la vremea randuita invredniceste famila noastra sa aduca roada intru care sa Se preamareasca Dumnezeu,Cel Caruia I se cuvine toata slava,cinstea si inchinaciunea,acum si pururea in vecii vecilor.Amin.

Rugaciune pentru copilul bolnav

Ocrotitor al copiilor si grabnic ajutator intru toate nevoile te cunoastem pe tine,Sfinte Mare Mucenic Efrem,iar lucrarile tale sunt savarsite cu dumnezeiasca intelepciune.Fii bun si vino intru intampinarea noastra si ridica de la pruncii nostri toata durerea si boala,alinandu-i si tamaduindu-i cu darul tau cel dumnezeiesc.Miluieste-ne,Cuvioase,si aprinde in inimile noastre focul rugaciunii,ca intru lumina acesteia sa vedem lamurit lucrarea pe care Dumnezeu o savarseste neincetat cu noi si tuturor sa dam marturie pentru darurile tale minunate.Mijloceste pentru familia noastra inaintea Preabunului Dumnezeu,Sfinte Efrem,ca nici unul dintre noi sa nu ajunga rob pierzarii,ci toti dimpreuna sa ne invrednicim a vedea lumina cea pururea fiitoare a Imparatiei Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.

Sper sa va fie de folos aceste rugaciuni si am rugamintea daca ati vrea sa le copiati si pe prima pagina .
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Raisa si eu am acasa o carte cu viata si minunile Sf Efrem. Mi-a cumparat-o mama mea cand eram insarcinata cu Alexia. Mama a mers la o manastire la un preot cu mult har, i-a spus de mine ca sunt insarcinata si ca am o sarcina mai grea si atunci preotul a sfatuit-o pe mama sa-mi cumpere, iar eu sa citesc, cartea cu Sf Efrem. Am citit-o f repede, pt ca e f frumoasa. Eu ma rog zilnic in rugaciunile mele, pe langa alti sfinti si la Sf Efrem pt ca e mare iubitor si ajutator de copii.
Iti recomand cu placere o astfel de lectura.Pe mine m-a ajutat sufleteste, mi-a dat curaj sa merg mai depare si nu m-am simtit niciodata singura, nici atunci si nici acum.
Ai sa vezi, ca atunci cand ai un copil, aproape ca nici nu te mai rogi pentru tine, faci toate rugaciunile pt copil/copii.
Raisaiti doresc din tot sufletul sa devii mama si sa simti bucuria asta imensa prin toti porii. Eu cateodata cand stau cu Alexia imbratisata au sentimntul ca plutesc, ca sunt aevea...uneori imi si pun asa in gand intrebarea, oare nu visez?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

MVB multumesc mult pentru cuvintele frumoase sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie,fetitei si la toti cei dragi tie pentru ca am citit din urma(2009) si stiu cat de mult ai suferit si prin cate ai trecut sa ai acest copil.
Eu am auzit de Sfantul Efrem de pe net la alte mamici care s-au rugat pentru prunci si de aia am vrut sa-i cunosc viata si minunile pe care le-a facut.De anul trecut in martie de cand l-am descoperit mai mult pe Dumnezeu si am inceput sa am o viata cat de cat crestina mi-am cumparat f multe carti despre diferiti Sfinti de care nici nu auzisem inainte si le citesc cu mult drag si bucurie.Imi dau f multa pace si speranta.
Multumesc inca odata pentru cuvintele frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jujuka spune:

Salutare fetele, noi suntem bine, abia in 20 trebuie sa mergem la ecograf si ne rugam sa fie totul bine, ma ung de cateva ori pe zi cu ulei de la Sf. Nectarie si port si o cordeluta atinsa de Braul Maicii Domnului .Abia asteptam sa mergem din nou la dr chiar azi ma intreba sotul cand trebuie sa mergem ca abia asteapta si am ras ca doar numai ce am fost.Ma rog pentru toate fetele sa li se indeplineasca visul de a deveni mame iar pentru fetele care li s-a indeplinit visul ma rog pt sanatatea copiilor si a intregii familii. Oricum noua nici acuma nu ne vine sa credem dupa atatia ani, parca inca mai imi este frica ca ma duc la baie si imi vine ciclul dar ma rog neincetat sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem visul cu ochii.
Va pup cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

jujuka ma bucur mult ca ne-ai scris
sa ne tii la curent cu evolutia sarcinii
sa vezi dupa ce nasti ca tot nu iti vine sa crezi
pe mine cand ma vedea sotul cu antonia in brate la plimbare sau prin curte mereu se minuna si ii multumea lui Dumnezeu
asa si cu petra la fel
sunt momente unice care nu pot fi descrise
speram ca toate fetele de aici sa simta aceste minunatii de sentimente
va imbratisez pe toate
post usor in continuare

Mergi la inceput