Cum se distreaza parlamentarii!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Si de unde au procurorii acte, daca n-au drept de perchezitie? Se duc parlamentarii cu geanta cu actele de buna voie?
Hai ca esti simpatic foc!

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Ai impresia ca respectivii tin actele acasa?

Firma nu-i domiciliu. Fiscul poate face control la orice firma.

Exista si o procedura prin care o firma care are arhiva incendiata are obligatia sa o refaca, cred ca in termen de 30 de zile, din duplicatele de la parteneri, sau de la institutile statului unde a depus documente.
Daca la partenerii unei firme gasesti facturi care nu au corespondent in contabilitatea celui anchetat, firma resoectiva este in culpa.
Problema cu firmele este ca patronii nu semeneaza. Ei dau dispozitie si semneaza si raspund "fraierii", cuma a fost Nicolae Popa sau Ioana Maria Vlas. In asemenea cazuri nici prin perchezitie nu au succes.

Eu cred ca asta cu arestul preventiv este doar o forma de distrugere a imaginii, o executie cediatico-politica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Si de unde au procurorii acte, daca n-au drept de perchezitie? Se duc parlamentarii cu geanta cu actele de buna voie?
Hai ca esti simpatic foc!



Ai impresia ca respectivii tin actele acasa?

Firma nu-i domiciliu. Fiscul poate face control la orice firma.



Aha...inteleg.
Si aia tin actele la vedere, sa le gaseasca fiscul.
Mai Deceneus...iar actele se trec prin evidente, prin registre...ca la copiii cuminti.
Nu mai zic nimic.
Arestul preventiv asta incearca sa faca, sa te ia din oala, fara sa ai timp sa reactionezi. Ce, crezi ca s-a inventat pentru parlamentari?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus


Eu cred ca asta cu arestul preventiv este doar o forma de distrugere a imaginii, o executie cediatico-politica.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ti-as da niste exemple de oameni pe care arestul si ...Antena 3 i-a facut martiri, nicidecum nu le-a distrus imaginea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si apropo de discutiile de mai sus: nu, nu e ilegal sa demisioneze, e dreptul lui sa faca orice ca sa se sustraga de la judecata. Desigur, atata timp cat electoratul nu e deranjat de joaca de-a demisia si se pare ca nu e.

Insa am o intrebare pentru aparatoarele lui Voiculescu, acum 3 luni cand a candidat nu stia ca dosarul lui va merge din nou la inalta curte de unde tocmai plecase cu ocazia celeilalte demisii? A aflat ieri ? Are memoria atat de scurta ?

Ca sa nu mai vorbim de dosarul care se judeca, unde Grivco, firma lui Voiculescu a cumparat Institutul pentru Cercetari Alimentare care avea in patrimoniu 17 cladiri si drumuri de incinta - 14 cladiri situate la sediul so­cietatii din strada Garlei nr. 1, sectorul 1 Bucuresti, doua cla­diri situate in strada Ion Minu­lescu, Bucuresti, si o cladire in orasul Busteni, jud. Prahova. Principala proprietate este un domeniu de 3,6 hectare pe ma­lul Lacului Baneasa, in Bucuresti. Pentru toate acestea a platit ~100.000 EURO. La licitatie a mai fost un singur participant, fostul director al institutului. Potrivit unei expertize con­tabile depuse la Curtea Su­prema pretul acestor active era la data tranzactiei (2003) de ~ 3,2 milioane dolari.

Desigur, pentru aceste sume probabil ca merita sa faca legal slalom printre instante, pentru ca totul a devenit o problema de timp pana la prescriere. Mai ales ca are (multi) alegatori care simpatizeaza si sustin deschis acest gen de comportament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu ma intreb doar de ce a candidat si de ce a depus juramantul acum o saptamana...nu era dornic de a fi judecat, nu era la fel de Batman?
Asa o lehamite mi se face de lepre ca asta dar nu ma mira nimic, daca te puteai duce la cineva la masa si apoi te duceai acasa si scriai in epistola catre securitate pana si gramajul chiftelelor ce ma mai mir ca joaca alba neagra cu functia de senator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este decat o modalitate de a amana un proces si sentinta acestuia. Este o gest deliberat. Apoi pana se duce dosarul iar la tribunal pana se ia in deliberare pana se ataca cu recurs (acum are 3 cai de atac noi conform legii) se poate schimba si legea politic discutand si ... gata a scapat.
Nimic greu de inteles. A stiut cu exactitate ce face, demisia este doar o modalitate de a scoate un dosar si de a-l trimite prin efectul legii in alta parte unde se ia de la inceput totul si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu nu am studii juridice dar inteleg ca ICCJ ar putea pastra dosarul lui Voiculescu, chiar daca acesta nu mai detine calitatea de senator.http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013012982534/Actualitate/Ultima-schema-a-Epopeii-Voiculescu-Felix-poate-fi-incaltat-de-Inalta-Curte.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Mickyyy, poti deja sa-mi dai dislike

--------------------------------------

Haideti sa vedem unele aspecte:

La Inalta Curte, Voiculescu avea sa fie judecat EXACT de aceiasi judecatori care l-au condamnat pe Nastase. Pura coincidenta?

Cine sunt acei judecatori:
Ionut Matei, Cristina Rotaru - numiti acolo de Traian Basescu !!!
Ioana Bogdan, www.luju.ro/dezvaluiri/evenimente/nu-s-a-riscat-pentru-a-evita-o-condamnare-programata-dan-voiculescu-si-a-dat-demisia-din-senat-daca-ramanea-senator-voiculescu-urma-sa-fie-judecat-la-iccj-de-completul-negru-format-din-ionut-matei-ioana-bogdan-si-cristina-rotaru-care-l-a-condamnat-pe-adri" target="_blank">fosta consiliera la DNA a lui Daniel Marius Morar, care nu are nici macar decret de numire

Iar, drept rasplata pentru judecarea lui Nastase,www.luju.ro/dezvaluiri/anchete/dupa-fapta-si-rasplata-magistratii-care-l-au-condamnat-pe-adrian-nastase-promovati-in-completele-de-5-judecatorii-ioana-bogdan-cristina-rotaru-si-ionut-matei-vor-avea-ultimul-cuvant-in-dosarele-cu-politicieni-si-magistrati-sefele-inaltei-curti-au-decis-no" target="_blank"> toti cei trei judecatori au fost promovati cu calificativ maxim!!!

Pur intamplator?


Pana la Voiculescu, ar trebui sa va scandalizeze independenta justitiei in Romania!!!







nu stiam ca la Inalta Curte judecatorii se schimba de la un dosar la altu'!

apoi judecatorii au fost promovati pentru curajul lor si pentru faptul ca nu au putut fi corupti ca multi altii.

justitia asta in care si-a bagat Base coada, si ar fi dependenta cum spui, e laudata si apreciata de UE. si asta e exact ce vrem nu?

abia astept sa i se infunde lui Voiculescu de data asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Desigur, pentru aceste sume probabil ca merita sa faca legal slalom printre instante, pentru ca totul a devenit o problema de timp pana la prescriere. Mai ales ca are (multi) alegatori care simpatizeaza si sustin deschis acest gen de comportament.




de curiozitate, cat timp a mai ramas pana la prescriere?

in rest, greatza mea dateaza de la alegeri, cand Voiculescu a castigat cu 70% si de atunci incoace nu ma mai mira absolut nimic. Dar m-am invatat minte si nici ca ma mai infioreaza vreodata grija de soarta si bunastarea poporului roman. E clar ca poporul isi decide destinul :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Asa si eu portocalia. M-am consolat ca poporul alege, el plateste ...

e infiorator cum se vede din avion ce se intampla in Romania... probabil asa vedeau si cei din afara Romaniei - inaintea Revolutiei ... o alta Romanie. Trist.

Mergi la inceput