Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Si acum, ca sa va distrez un pic pe ziua de azi, sa va povestesc de la ultimul curs (cel de aseara, a fost si ultimul). Pe scurt, ni s-a vorbit despre alaptat, despre ingrijirea noului nascut (spalat, infasat etc.). Am fost intrebati (si mamicile si taticii )cat credem ca o sa alaptam. Dupa care instructoarea ne-a explicat ca teoretic se poate alapta pana la 7 ani , ca laptele nu isi pierde din calitati, asa cum se crede, si il protejeaza pe copil pana cand sistemul imunitar este complet format. Si ca societatea condamna o astfel de atitudine doar pt ca nu suntem obisnuiti sa vedem asa ceva, ca exista triburi in care chestia asta e fireasca si nimeni nu te judeca... in fine, a urmat un lung sir de explicatii. Sunt de acord, laptele matern e cel mai bun aliment, dar pe la 6 luni oricum incepe diversificarea si apoi incet incet se poate renunta la alaptat... Eu personal nu cred ca o sa alaptez mai mult de un an, dar asta o spun acum, o sa mai vad atunci cum procedez astfel incat sa ii fie bine copilului.
Apoi a fost vorba de ingrijirea sanului cand incepem sa alaptam - ne-a zis sa nu folosim protectii din acelea de silicon, si ca daca facem rani serioase, este pentru ca nu am adoptat o pozitie corecta la alaptat, ca in principiu alaptatul nu trebuie sa fie dureros. Ne-a explicat cum trebuie sa apuce bebelusul areola (si nu doar mamelonul) ca sa suga corect. Ca n-ar trebui sa folosim creme pentru san (asta o mai auzisem si de la un cadru medical), pentru ca avem niste glande care secreta sebum pentru a mentine areola si memalonul lubrifiate si protejate. Si ca n-ar fi bine sa folosim suzeta (a zis ca si ea, in momente de disperare, a incercat sa ii indese copilului suzeta in gura,si ca de fapt alaptatul ori de cate ori are nevoie bebelusul, ne poate scuti de folosirea suzetei). Ne-a aratat si pozitii de alaptat, am si exersat cu un bebelus de jucarie - tatal trebuia sa ia "bebelusul" si sa i-l aduca mamei in brate.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea (pe mamicile cu experienta, care au deja antrenament si stiu la ce sa se astepte )
Pupici la toate fetele si va mai povestesc daca imi mai aduc aminte ceva important de la curs.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

A, mi-am mai adus aminte de o chestie legata de nastere. Ne-a spus tot la curs, ca atunci cand se naste natural bebelusul e de preferat sa fie pus imediat pe burta mamei si sa se intarzie cat mai mult taierea cordonului, pt ca se mai transporta sange care contine substante nutritive si in special fier (si ca recoltarea de celule stem din cordon intrerupe tocmai acest ultim flux de sange care ar trebui sa ajunga la copil si sa il ajute). Plus ca in cotact cu pielea mamei, nu mai sufera atat de tare din cauza temperaturii mai scazute la care e supus. Si daca bebelusul e pus pe burta mamei in minutele urmatoare nasterii, acesta se va indrepta singur spre san ca sa manance (pt ca e foarte alert in prima faza, si are energie de la adrenalina din timpul nasterii). Daca bebelusul este despartit de mama si luat pt a fi curatat, masurat, cantarit si e pus mult mai tarziu la san, este posibil sa fie deja adormit si sa nu mai aiba aceleasi reflexe.
Si am fost instruite sa cerem copilul in camera sa il alaptam, chiar daca asistentele ne vor spune sa stam sa ne odihnim, ca nu se intampla nimic cu bebelusul, ca au ele grija, pt ca altfel nu stimulam productia de lapte.
Acum eu stau si ma intreb daca te asculta cineva la maternitate in caz ca ai astfel de cereri dupa ce ai nascut... ca ei fac tot cum e politica maternitatii, si nu mai conteaza ce ai invatat tu ca e bine sa se intample.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

am fost la eco morfo de trim 3 si avem urmatoarele rezultate:
2326 grame, placenta grad 2, lichid in cant normala, bcf 152/min, IR 0.63.
Apropos de IR -uri: stie cineva care sunt valorile normale pt trim 3? Le-am cautat de am turbat pe net si nik.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png


buna fetelor,

Casandra, ai aici valorile IR:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174924&whichpage=1
Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Eu vreau sa-i iau lui bebe o cadita din Cora, ergonomica, adica cu spatar ca sa nu ma stresez prea rau la inceput cu baita (cam asa arata www.shopmania.ro/articole-igiena-si-sanatate-bebelusi/p-cadita-bebe-anatomica-bertoni-27266567" target="_blank">http://www.shopmania.ro/articole-igiena-si-sanatate-bebelusi/p-cadita-bebe-anatomica-bertoni-27266567).
Apoi cand o sa mai creasca putin o sa ii iau tot din Cora un suport ca acesta pentru cada mare http://mercador.ro/oferta/suport-baie-anatomic-cadita-bebelusi-si-copii-ursulet-IDihQV.html si am luat deja colac de gat pentru bebelusi pentru distractie si innot http://colaceibebe.webs.com/.







30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona_s

Buna seara!
Imi cer scuze ca am uitat sa pun titlul cartii despre vacinuri sunt tare ametita in ultima vreme.

merci felicitas pentru link!

felicitari Casandra pentru rezultate!

Eu sunt tare nelinistita de rezultatul ultimelor ecografii...lichid putin...placenta imbatranita grad 2-3...col scurtat, si n-am decat 31 sapt. Uf!!! Si mai e atat de mult pana la termen...



31+


Trebuie sa te hidratezi foarte bine (apa plata de preferat) si poti incerca sa iei vitamina C care previne imbatranirea placentei.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buburuzelor, multumesc frumos pentru raspunsuri. M-am mai linistit putin, sper doar ca bubulina mea sa fie cuminte si sa isi desfasoare cordonul. Abia astept ziua de 16 februarie cand vom face 31 de saptamani si vom merge la ecograf.
Sa aveti o zi frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Liza multumim de info. La Elias, nici gand sa-ti dea bebelusul in camera. Te duci tu la alaptat din 3 in 3 ore si constati ca oricum nu vrea san pt ca a fost indopat cu lapte praf.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Mamicile, daca a coborat burtica, in cat timp vine bebe?

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Da Katy, tocmai asta ziceam, ca e tare greu sa te lupti cu morile de vant... daca ei asa procedeaza din comoditate, esti nevoit sa rezisti alea 2-3 zile si apoi sa te chinui acasa sa revii la normal si sa repari greselile.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Liza multumesc pt sfaturi

Nu am experienta asa ca ma vor ajuta dar sincer, unele dintre ele mi se par cam flower-power.

30+ AMR 8S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele!
Casandralin felicitari pentru nazdravan!
Violeta fara stres. Bebe poate sa scape de dubla circulara, plus ca eu m-am nascut natural acum 30 de ani cu dubla circulara si uite ca sunt ok.
Ei tremuratul este la o ordinea zilei, zici ca suntem in Japonia, cutremur de-a dreptul. Mi se misca burta, incolo, incoace de numai.
Da Liza numai eu sunt o tampitica, ca pe mine m-a intrebat moasa, vreau sa alaptez copilul, chiar dupa ce am nascut-o si eu am spus ca tuta, mai tarziu.
Referitor la cadita mie cea simpla mi se pare cea mai ok. Eu puneam vreo 2 scutece de finet inpaturite in cadita , astfel incat copilul sa stea cu, caputul putin mai ridicat si comod, plus ca nu aluneca.
Dupa 6 luni nici nu mai incapea in cada, ca era lunga cat o zi de post, si dadea din picioruse, tare, tare incat stropea si tavanul in camera( ea mergea deja la babyswim si era obisnuita sa inoate pe sub apa), deci am trecut la baita cu tati drept suport, era si mai disractiv pentru ea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput