Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am o prietena care face cezariana la Regina Maria la inceput de martie. O costa 12.000 ron cu tot cu prelevarea de celule stem si asteapta doar un bebe, la fel ca mine. Zic ca intre 12.000 ron si 2500 ron e o mare diferenta, o fi si de servicii dar totusi.... e vorba de 3-4 zile, nu e o vesnicie.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buburuzelor, vad ca discutati despre vaccinuri, subiectul care ma sperie cel mai mult. Si mie mi-a zis doctorul de familie sa fac vaccinul antitetanos si habar nu am ce decizie sa iau. Voi v-ati facut acest vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Liza sunt ok preturile!
La noi singura clinica privata la care m-as incumeta este Gynia( 4700-nastere normala,5300- nastere nat cu epi, 7700-cezariana).
La mine doctorul meu face nasterile numai la stat deci acolo ma duc.
Mara cand aterizez la maternitate. Dupa ce imi face controlul de dilatatie le inmanez foicica semnata de mine si sot ca nu dorim anti hep b .Daca vor comenta ceva le zic ca imi chem avocatul sa le explice ce drepturi am. Pentru ca asta se face dupa 2 ore. BCG l-au facut la Miriam, inainte de externare in fata noastra. La Miriam am facut tot in afara de ROR, la care doctorita mi-a spus ca nu imi impartaseste opinia, dar ca mi-o respecta. Si de acum incolo nu va mai fi vaccinata, decat daca va pleca nu stiu unde pe glob si trebuie sa faci vaccin anti ceva boala de aia rara, exotica. Nu cred ca va fi cazul.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Emilia, cezariana la Regina Maria este 6900 de lei. Asta ar fi pachetul cel mai ieftin. Nu bagam in discutie prelevarea de celule stem (ca banuiesc ca in aia 2500 de lei nu ai inclus asa ceva). E adevarat, intre 2500 si 6900 diferenta este mare, dar na, eu una am avut de suferit in spitalele de stat si nu mai vreau sa repet experienta neplacuta.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

TudorAlexa sa nu crezi ca-s nu stiu ce eroina. Si eu am zis ca vreau fara epi,cand am ajuns pe masa la control am intrebat se mai poate epi. Moasa mi-a zis nu(6 cm dilatatie) si nici nu ar avea rost pentru ca ti se prelungeste travaliul la ritmul tau de dilare. Cand am auzit-o ca in 2 ore imi tin bebita in brate, nici o epi nu mi-a mai trebuit.
Daca de data asta sa zicem mi se prelungeste foarte tare travaliul, voi cere epi.De data asta voi pleca la maternitate cum incep contractiile si fac un dus, nimik mai mult. Am inteles ca de obicei poate sa fie foarte scurt la a doua nastere chiar si numai 2ore, 2 ore jumatate.E mai bine sa ma duc si sa nu precipit lucrurile pe acolo. Sa poata sa faca monitorizare fetala, clisma, etc.
Imi cam trec fiori pe spate cand stiu ce ma asteapta, dar asta este, trebuie sa iasa cumva copilul asta din burtica. Nu are rost sa ma plang.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui liza79

Emilia, cezariana la Regina Maria este 6900 de lei. Asta ar fi pachetul cel mai ieftin. Nu bagam in discutie prelevarea de celule stem (ca banuiesc ca in aia 2500 de lei nu ai inclus asa ceva). E adevarat, intre 2500 si 6900 diferenta este mare, dar na, eu una am avut de suferit in spitalele de stat si nu mai vreau sa repet experienta neplacuta.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+


Nu, ce-i drept n-am pus recoltarea pt ca eu nu recoltez stem. Dar oricum e o diferenta importanta.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu am zis ca tura asta astept sa mi se declanseze contractiile si dupa aia plec la spital - asta daca nu pierd lichid amniotic.
felicitas vis a vis de vaccinuri - tin minte ca acum 7 ani atunci cand m-am internat mi-au pus sub nas o hartie de consimtamant relativ la procedurile si manevrele pe care urmau sa le faca. Daca si acum o sa-mi de-a acelasi document voi scrie pe el direct ce anume vreau si ce nu fiindca daca vin cum o hartie facuta de acasa- cum sunt sigura ca nu o sa o inregistreze nimeni- o vor face "pieduta" si tot ce vor ei o sa-i faca lui bebe. si eu sunt de acord cu nevaccinarea copilului. voi face doar vaccinul anti tbc desi si pe ala stiu sigur ca-l fac degeaba fiindca in scolile generale la clasele 1-4 au gasit copiivaccinati infectati cu bacilul Koch- bineinteles ca explicatia fost celebra "tulpina" diferita fata de cea cu care fusese imunizat copilul.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Violeta sa nu ti-l faci sub nici o forma. Am mai auzit de chestia asta. Prostii. Gravidelor le este contraidicat orice vaccin. Stau sa ma mir ce antichitati de doctori exista inca. Nu stiu eu de cate ori m-am taiat, intepat in copilarie nu am facut nici un vaccin si iata-ma-s ca is sanatoasa. Da acuma mi-am adus aminte mai sunt intr-adevar si vaccinuri in care cred: vaccinul antirabic. Acolo nu am ce sa obiectez, clar. Cand trebuie, trebuie.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Violeta te-ai intepat intr-un cui ruginit? Astia cauta cobai, eu n-as face nici un vaccin in sarcina.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Felicitas pt mine esti eroina si nu numai tu, toate femeile care trec prin durerile facerii mai ales fara epidurala.

Fetelor luminati-ma si pe mine cu vaccinurile pt copii.
Ma refer la cele "obligatorii". Am inteles ca incep vaccinarea in spital la 2 ore de la nastere.
Care ar fi indicate? Care ar trebui refuzate?

Pup

30+ AMR 8S

Mergi la inceput