Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Neata fetelor. Un link despre o nastere naturala acasa care a mers bine http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141778&whichpage=1 (vaginala dupa cezariana).

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Dupa cate tragedii care s-au intamplat in cazul nasterilor acasa, eu nu as opta pentru asa ceva.Poate cu obstreticianul langa mine

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 33+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamici!
Eu tocmai am venit de la analizele de trim 3.
Mara eu o sa folosesc pompa de la maternitate, stiu ca au una foarte buna. Daca va fi nevoie de ceea de acasa, o sa mi-o aduca sotul.
Ramonika daca este asa, adica asa de tare s-au scumpit preturile, trebuie sa te reorientezi. Este prea mult. Si eu mai bine ma duc la vara in concediu cu familia, decat nastere la privat, sau mai bine din toamna incep babyswim cu copilul si reincep cu surioara.
Chestia asta imi place foarte mult, chiar sunt diferente intre copil ce face babyswim, sau nu . Acuma vad dupa ce ne-am lasat de 4 luni din cauza burticii mele.
Bine ati venit noi burticute!


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nici eu n-as naste acasa sub nici o forma.
Din acest motiv: http://sleepy00.wordpress.com/2012/10/01/no-comment/
Chiar si cu obstetricianul langa mine... daca doamne fereste ceva merge super prost n-o sa imi faca cezariana pe masa din bucatarie deci... nu multumesc.
Linkul de mai devreme l-am pus nu pt nasterea acasa ci pt ca a fost vorba de vaginala dupa cezariana.



30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia nu vreau sa fiu rauta, dar sa ted bucuri ca nu au aparut vergeturi la 2 saptamani dupa ce ai nascut.
La mine au aparut vergeturile in ultimele 2 saptamani, atunci creste burtica cel mai tare. Si nici macar nu se vedeau decat daca luam pielea si o stangeam asa cu mana.E adevarat ca nu am vergeturi foarte mari(le vad doar eu la lumina zilei foarte puternica),iar burta mea era imensa, multa lume ma intreba ca sigur nu am gemeni. Acuma sincer sa va zic eu cred ca depinde si de organism, mama mea nu s-a dat cu absolut nimik in sarcini, si are 0 vergeturi. Iar daca vrei sa-ti ajuti corpul cu adevarat musai o crema cu elastina si colagen, pentru ca din cauza lipsei acestor substante se fac vergeturile.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Am implinit si noi 33 de saptamani!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am 2 variante pentru impartirea pe luni a saptamanilor de sarcina. Nu stiu care e cea buna, dar vi le pun sa va alegeti voi care va place
Luna 1 sapt 1 - 4 sau 1 - 5
Luna 2 sapt 5 - 8 sau 6 - 9
Luna 3 sapt 9 - 12 sau 10 - 13
Luna 4 sapt 13 - 16 sau 14 - 18
Luna 5 sapt 17 - 20 sau 19 - 22
Luna 6 sapt 21 - 25 sau 23 - 27
Luna 7 sapt 26 - 30 sau 28 - 31
Luna 8 sapt 31 - 35 sau 32 - 36
Luna 9 sapt 36 - 40 sau 37 - 40

In principiu eu ma simt in siguranta sa nasc incepand cu sapt 36 (deci jumatatea lunii martie) pentru ca stiu ca bebelina e mai mare cu aproximativ o saptamana asa ca 36 calendaristic inseamna 37 conform dezvoltarii. Totusi n-as vrea inainte de 20 martie ca sa nui fac hatarul soacrei care vrea o nepoata in zodia pesti nu ca as avea eu o problema cu zodia in sine ci pt ca m-a enervat si continua sa ma everveze felul in care a pus problema. Ma asteptam la mai mult de la ea.

Despre vergeturi, chiar vroiam sa intreb daca exista cumva riscul sa apara dupa nastere, cand se retrage burta... sa stiu sa ma dau si atunci cu tot felul, nu doar acum. Palmer's are Vit E, Collagen, Elastin si Unt de Shea. Se gaseste si in Cora.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Neata!
In legatura cu cresterea preturilor la privat, eu nu cred ca or sa creasca atat de mult. La Medlife unde o sa nasc eu, nasterea prin cezariana costa 5500 lei (deci aprox 1250 euro) dintre care doar 760 lei erau decontati de casa. Ei au afirmat public ca nu vor creste preturile in urma deciziei de a nu se mai deconta la casa cei 760lei, dar chiar si daca creste pretul cu atat, nu mi se pare asa grozavie. In vacante ma duc de 2 ori pe an, de nascut nasc o data in viata.
Noi am intrat in 29 sapt si am inceput si injectiile cu dexametazona. Cam astea ar fi noutatile.
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

29+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mara ce mamica harnica! Si eu am luat cam totul in proportie de 80 %. Am spalat ce era de spalat, numai trebuie sa le pun in bagaj. Uite ieri am uitat sa-mi iau chiloti de unica folosinta.
Mara si eu o simt pe Miriam ca un bolovan in brate. Eu cred ca buburuzii astia mai mari o sa ne ajute sa nu ajungem la 40 s.
Contactii BH am toata ziua intr-o veselie, nici nu le bag in seama. Ieri am avut un junghi puternic, jos la pasa. Incepem pregatirile incet, incet. Si cu Miriam aveam dureri destul de mari acolo jos, cu o luna inainte, ca urmare am avut un travaliu destul de scurt. Mai bine cate un pic , decat totul dintr-o data.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da Emilia am citit povestea asta urata. De aceea prefer totusi un spital, dar greseala la cei doi este ca nu au avut moasa. O moasa isi da seama de chestiile astea si stie sa suceasca un copil cu dubla circulara. Eu stiu un tatic care a mosit un bebe cu circulara simpla, pentru ca asa s-a intamplat, nu si-au dorit ei neaparat, si bebele a fost bine. Instinctual a facut totul astfel incat sa-l elibereze pe bebe de circulara.
Oricum fara echipament de monitorizare, nu m-as incumeta la o nastere acasa.
Nu mi-as ierta niciodata sa pierd un copil din cauza mea. Foarte grea povara asta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput