Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu sunt speriata de un singur lucu. Am citit pe net pe un site medical ca uneori lobul placentar suplimentar are o aderenta ffff mare la peretele uterului comportandu-se exact ca placenta accreta. In clipa in care am citit asta am decis 100% pro cezariana si n-am mai analizat nici o secunda posibilitatea nasterii naturale.
Ulterior am citit despre cezariana ca totul se termina in 45 min - o ora, lohiile se elimina mult mai repede pentru ca nu exista leziuni vaginale, poti sta in fund fara probleme fara colac, am vazut la prietene de-ale mele care au nascut prin cezariana cu cativa ani in urma cum arata taietura si seamana tare bine cu o dunga alba subtire pe care o am eu pe mana de cand m-a zgariat pisica, plus ca fi-mea e asezata acum cu capul cumva in jos dar nu si cu picioarele in sus, adica e cu fata in dreptul operatiei mele de apendicita, cu fundul in splina mea si talpile picioruselor in ficatul meu. Nu stiu ce pozitie e asta, dar daca ei asa ii place si asa ii e comod atunci asa sa stea

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

asta cu dusul la spital la primele dureri e valabila dupa parerea mea ( nu aruncati cu tomate) doar la cele care nasc a doua sau a treia oara. La primipare cel mai bine este sa mergi atunci cand ai dureri(contractii)cat de cat regulate- asta daca nu ti s-a rupt apa fiindca altfel vei sta mult si bine in spital sau vei beneficia de "minunata "perfuzie cu occitocina care iti va da organismul peste cap, iti va grabi cei drept contractiile dar nu neaparat si dilatarea si ai mult mai multe sanse sa ajungi la cezariana asa.
In SUA si UK se aplica urmatoarea metoda:"the 411 method: Contractions four (4) minutes apart, lasting one (1) minute, for at least one (1) hour." adica contractii la 4 minute cu durata de 1 minut pentru cel putin 1 ora.
Asta e valabil pentrui sarcinile fara probleme, cu fat pozitionat cranian si daca membranele sunt intacte.
Eu una asa am de gand sa fac.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

ideea este ca in cazul declansarii travaliului sa nu intri in panica. stiu suna a truism dar asata este adevarul. organismul nostru este conditionat hormonal si fiecare stare emotionala declanseaza un raspuns hormonal de asta panica si frica de durere fac mai mult rau decat medicamentele in sine.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

draga emilia fiecare cezariana este o experienta unica la fel ca fiecare nastere asa zis normala(vaginala). Nu prea ai cum sa anticipezi cum va reactiona organismul tau la o interventie chirurgicala majora. depinde foarte mult de medicul anestezist- asta pentru recuperarea post operatorie si enorm de mult de corpul tau . Faza cu lohiile este intradevar cam 90% asa dar toata lumea prefera sa aiba lohii 2, 3 sapt in plus decat sa ai uterul taiat si cusut. pentru mine personal singurul dezavantaj al nasterii normale si unul pe care toti doctorii uita sa ti-l aminteasca este modificarea vietii sexuale dupa o nastere normala - suna egoist fiindca acum toate ne gandim la copil in primul rand dar un perineu slabit, un vagin largit sau o incontinenta urinara iti schimba perspectiva la 180 de grade.
Si sunt cazuri din astea cu miile si asta tot din lipsa de educatie vis a vis de travaliu si cum trebuie abordat si mai apoi relativ la gimnastica recuperatorie post partum .
la noi la stat se naste ca pe banda si singurul lucru care ii intereseaza pe marea majoritate e sa nasti pe tura lor ca sa-si ia banul. Dupa aia te priveste

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Casandra, cam asa ne-a explicat si la curs, sa stam acasa pana devin regulate contractiile, doar ca nu chiar pana la 4 minute , parca a zis ceva de 10 minute... nu mai stiu exact, ma lasa neuronul.
Si chiar daca se rupe apa, asta nu inseamna ca pierzi tot lichidul amniotic, se poate pierde putin cate putin. Oricum ideea ar fi ca atunci cand contractiile sunt la 5 minute, sa fii deja la spital. Sau... pana la urma e dupa cum simti, ca decat sa stai stresata acasa numarand minutele, mai bine te duci la maternitate. Daca voi reusi sa ma calmez si vor fi suportabile cat de cat durerile, stau si eu acasa cat mai mult.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

Of fetelor nu vreau sa va sperii, sau sa va contrazic, fiecare face cum crede de cuviinta, eu zic sa mergeti la spital, ca bebelul poate intra in suferinta fetala mult inainte de reglarea contractiilor la 5 min. As da orice sa intorc timpul inapoi sa plec la spital la 4 dim, la primele contractii. Bebelina mea a miscat pana pe la 5-6 dar la 8 am zis eu ca doarme. Cand am ajuns la spital pe la 9 era prea tarziu...

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Casandralin ai dreptate, depinde de la caz la caz. sunt si mamici care chiar daca sunt primpare au o nastere rapida. Asa am fost eu, am stat 2 ore cu contractii destul de dureroase singura fara sa zic la nimeni, crezand ca sunt false, abia apoi am trezit sotul si io inca imi mai cautam anumite lucrusoare cu toate ca bgaul imi era facut, si mai aveam de gand sa mai stau acasa, insa mama mi-a spus ca ar fi cazul s-o luam spre spital daca nu vreau sa nasc acasa.
Am ajuns exact la timp ca sa putem monitoriza copilul, internare si controlul dilatatiei, am mai stat jumatate de ora dupa asta in sala de travaliu, dupa care am fost transferata la sala de nastere, iar in jumatate de ora fetita era nascuta. Deci daca ma duceam mai tarziu, erau toate facute in pripa si pe fuga. Nu vreau sa ajung in hainele de stada la sala de nasteri ca am mai auzit si de astea. Desi as fi eu prea norocoasa.
Mai stiu tot asa o prietena l-a trimis pe sot acasa, ca mai dureaza 12 ore pe putin si ea a nascut in 2 ore. Tot la prima nastere.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramona imi pare tare rau !
Si eu zic asa. Acuma o sa ma duc de cum incep durerile. Prefer sa le aud pe altele vaitandu-se decat sa ma gabesc si sa am emotii.Oricum deja stiu cu ce se papa chestiile astea.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Referitor la viata sexuala de dupa. Eu nu am simtit nici un inconvenient. Mai ales ca am auzit si aberatia ca daca nasti natural si nu esti taiata, ramai larga.. Deci dupa 6-7 saptamani de pauza, eram aproape virgina. Problema este mai mult organizatorica, esti prea obosita ca sa mai ai chef.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Buna, burtici!
Sunt si eu o burtica de 26 de saptamani. Teoretic, voi naste in mai (DPN 9 mai) dar practic cu siguranta voi avea o buburuza de aprilie!
Ma primiti si pe mine in comunitatea voastra?
Pupici tuturor!

Mergi la inceput