Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumesc Emilia!

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Katy sper sa iti fie mai bine.Dar te doare burtica sau sunt doar contractii BH?

Am venit si eu de la eco.Gargarita are 1810g, toate valorile normale,despre col si distanta placentei pana la col am insistat eu sa imi spuna si mi s-a raspuns mai intr-o doara asa ca nu bag mana in foc ca e cum a zis ea.Cica s-ar mai fi ridicat placenta pana la 3,6 cm si colul inchis si lung ceea ce m-ar bucura daca asa ar fi.Ce m-a deranjat defapt a fost ca a zis ca la 2 cm se poate naste natural fara nici o problema de parca daca s-ar desprinde placenta inaintea copilului ar fi problema ei ...ma rog. Cam asta e

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu ai pt ce. Sper sa mearga si la tine solutia asta. La mine a mers pana acum de fiecare data.
Mara, si eu am placenta la 2-3 cm de col si medicul mi-a zis ca teoretic se poate natural dar pt ca la mine are si un lob suplimentar pe peretele posterior solutia cea mai sigura e cezariana programata. Plus ca fac si Clexane deci riscul de sangerare masiva e mai mare daca nu trece destul timp de la ultima injectie...
Inteleg ca ai fi mai ok si tu cu cezariana, nu? Ai incercat sa-i spui direct ca asa ai vrea?

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Katy, sigur Tudor vrea sa-ti transmita ca e ditamai barbatelul acolo si ca are putere cat sa se intinda cat burtica :) Emilia are dreptate, ia un nos-spa (de magne b6, nu stiu) si stai linistita. Si mie mi se intarea burtica de aveam impresia ca voi naste pe loc, dar Doamne-Doamne iubeste copiii si ne va ajuta sa ajungem la final. Sambata am fost la doctor si i-am zis ca mi se mai intareste burtica si mi-a zis sa ma astept din ce in ce mai des la astfel de "surprize" si sa le tratez cu odihna.
Doamne ajuta sa mai stea voinicul inca 2-3 saptamani la calcurica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia din cate mi s-a explicat de catre medicul ginecolog(morfologiile le fac in alta parte, ea nu face)placenta la 2-3 cm de col in timpul travaliului risca sa se desprinda , sa se puna in fata copilului si atunci bb poate avea probleme de oxigenare. Doamne fereste eu asta nu vreau sa se intample cu fetita mea.Eu as opta ff bucuroasa pentru nasterea naturala care nu se compara din nici un punct de vedere cu cezariana dar pentru siguranta fetitei voi trece peste orice teama si daca e sa fie cezariana asta e...

Eu in seara asta am facut o prostie mare cat casa legat de morfologie pentru ca am decis sa merg la cineva pe care nu cunosteam doar pentru ca era mai ieftin 300lei fata de 500 cat as fi dat la ecografistul meu in care de altfel am incredere asa ca am aruncat 300 lei pe geam pentru ca nu sunt deloc multumita ba chiar am bocit putinpentru ca nu avea nici macar un amarat de ecran secundar drept pentru care eu nu mi-am vazut fetita

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Fetelor, puteti sa imi recomandati un ecografist bun in Bucuresti, la particular, fara lista mare de asteptare, asa incat sa ma poata vedea intr-o saptamana, nu la Medlife, sa nu ma "prinda" doctorita mea si nu la Iosup sa dau 600 pe o eco de monitorizare...
Doctorita mea m-a programat tocmai in sapt 32 si in plus as vrea sa ma vada si altcineva...
Merci!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

28+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Tusfeti ai PM

30+ AMR 8S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Tusferi, eu pot sa-ti recomand un ecografist f bun, un medic ceva mai in varsta la care am fost deja de 2 ori pt morfofetale si am fost f multumite. Se numeste Hadi Rahimian si este la Regina Maria, la spitalul din Baneasa, insa despre pret, nu stiu ce sa zic,cred ca scrie pe site, eu dadeam cam 250-300lei cu reducere, iar despre lista de asteptare, tine de noroc cred. Folosea ecograf 4d, stia f bine sa vada, imi arata orice vroiam sa vad si mai mult, raspundea la orice intrebare si curiozitate.

Liza a povestit intocmai ce ne-a zis psiholoaga la cursul Lamaze...Intr-un final, fiecare mamica va alapta cat va considera si in functie de cum simte. Nasica mea ar vrea sa ramana din nou insarcinata(are o pustoaica de 11luni) si alaptatul cred ca e un soi de piedica, astfel ca planuiesc cum sa intarce copila...si pare dificil, acum, la 1 an, daramite la 2 sau mai tarziu.

Eu imi doresc sa alaptez bebelina 6 luni exclusiv, dupa care, sper sa vina natural momentul cand rareste cerinta de "tzitzi" si apoi se intampla momentul renuntarii :)

Legat de cadita, cred ca o sa iau tot una normala intr-un final, asta daca nu vad vreuna prin Cora/Carrefour/Real care sa ma atraga. oricum, la inceput, bebele se sustine cu mana si voi folosi acele scutece de finet, cum zicea Felicitas.

Apropo de candida, se pare ca la ultimele analize mi-a iesit cum zice medicul meu "o mica vaginoza bacteriana" si va trebui sa folosesc niste ovule( I hate it), dar bine ca nu trebuie sa iau antibiotic. Pe langa asta, la urina eu am vazut niste chestii care mie mi-ar indica ceva infectie urinara (urina foarte tulbure,Leucocit esteraza de 10 ori mai amre decat normal,leucocite frecvente) dar nah, acu o fi si graviditatea modificatoare de normal :)

Abia astept ziua de marti sa vedem iar bebelina, sa vad ca e f bine, ca a crescut :)

Felicitari pentru vestile bune si mamicilor ingrijorate, Doamne ajuta, odihna si gand de bine, ca bebele sa stea la caldurica cat trebuie!

Va !

Happy 31 cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ola burtici,
Cu alaptatul la san cred ca pana la maxim 6-7 luni pana incepe diversificarea.Cat despre san in loc de suzeta,nu sunt de acord.Am o prietena a carei soacra i-a recomandat sa linisteasca copilul la san si abia dupa un an a reusit sa-l faca sa se desprinda 5 minute de ea,nu putea pleca niciunde din cauza asta,de multe ori nu putea merge nici la baie ca urla de ramanea fara aer.
.Nici cu suzeta nu e tare ok,dar pana la 1-1.5 ani e destul de ok.
Noi ne-am propus sa iesim cu micuta pe la munte sau la mare inca de pe la 3 luni si nu as vrea sa fie tare mamoasa,sper s-o pot lasa si cu altcineva cateva zile dc vrem sa mai evadam si singuri pe undeva


28+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Neata fetele! V-am spus ieri ca mi-a coborat burtica, e cu ocazia asta nu mai am probleme cu refluxul gastro-esofagian, deci ma simt mai bine. Bebe se cam pregateste si mamica il asteapta, sper doar sa mai stea putin la caldurtica.
Mara au fost contractii BH,cred ca ar tb sa ma obisnuiesc cu ele. Am mai avut si pana acum.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput