Vitamina D injectabil

Vitamina D injectabil | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

Sapt trecuta i-am facut baiatului cel mare - 4 ani - analizele anuale de sange;
si am cerut sa i se faca si analiza pt vitamina D ( Vit D-25-hydroxyvit D ser - - ELISA Kit 2 (cantitativ) pt ca suspectam ca nu o asimileaza bine;

bun , a iesit ca are deficit
adica pe analize scrie
deficienta foarte grava : < 5
deficienta grava : 5 - <10
nivel deficitar : 10 - <20
nivel suboptimal : 20 - <30
nivel optim : 30 - <50
nivel depasit : 50 - <70

si lui i-a iesit 15.09

a fost la mare in fiecare an (prima data la 8 luni)
iese zilnic afara (putine zile cand nu iese)
si in ultimele 2.5 luni a luat zilnic 3 picaturi de vitamina D3 de la Biofarm

dar se vede ca intradevar nu o asimileaza

pediatra mi-a spus ca ar trebui sa facem vitamina D injectabil (2 injectii - la interval de 2 luni)

mi s-a spus insa ca in Ro nu se gaseste si dc pot sa cumpar din italia sau germania;

in italia ar fi Dibase de 300.000 facuta de Abiogen

Acum intrebarile mele sunt:

- chiar nu se gaseste la noi?
- a facut cineva vitamina D injectabil?
- cum ati procurat o ? cat costa?

ms frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Porumbita, noi am facut anul trecut. Copilul are acum 2 ani jumate. DE atunci nici nu ii mai dau portia zilnica. Noua ne-a recomandat doctorita sa-i facem in tandem cu calciu pentru asimilare. Intr-adevar nu se gasesc in Romania. Mie mi-a facut rost cineva din Italia, tot 2 intepaturi au fost intr-o luna sau 2, nu mai tin minte exact. Am vazut insa pe okazii sau alte mamici care aduc sau au Vit D injectabila..(pe grupuri de facebook sau picassa). Daca vrei ma mai uit si iti dau un link daca mai dau peste vreo astfel de mamica.

Later edit: Nu mai tin minte cat a costat dar undeva la 100 Ron m-a dus(aproximativ, era ceva in eur)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ms frumos

dc ai link ceva da-m si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Sapt trecuta i-am facut baiatului cel mare - 4 ani - analizele anuale de sange;
si am cerut sa i se faca si analiza pt vitamina D ( Vit D-25-hydroxyvit D ser - - ELISA Kit 2 (cantitativ) pt ca suspectam ca nu o asimileaza bine;

Acum intrebarile mele sunt:

- chiar nu se gaseste la noi?
- a facut cineva vitamina D injectabil?
- cum ati procurat o ? cat costa?

ms frumos


Buna, ce simptome te-au dus cu gandul la deficienta de vitamina D?
Acum, din ce am mai citit si eu....vitamina D nu prea se preia de la soare pe timp de iarna. Iar stocurile de peste vara se epuizeaza repede.
Ce fel de vitamina D i-ai dat, D2 sau D3?
Daca intr-adevar nu asimileaza D-ul, atunci exista acelasi risc pentru slaba asimilare si a celorlalte vitamine liposolubile...deci, mare atentie.
Noile descoperiri arata ca vitamina D3 trebuie luata impreuna cu vitamina K2, de preferat varianta MK4.
Aici gasesti mai multe info:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/12/16/vitamin-k2.aspx?e_cid=20121216_SNL_Art_1

http://www.amazon.com/Vitamin-K2-Calcium-Paradox-Little-Known/dp/1118065727/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1339422871&sr=1-1&keywords=calcium+paradox

Din punctul meu de vedere trebuie investigata cauza slabei asimilari si nu doar tratat efectul. Daca nu rezolvi problema asimilarii atunci posibil sa ajungi din nou aici.
Cred ca nu ar strica niste probiotice;
Redus glutenul in alimentatie;
Si eventual un tratament hoemopat.
Dar cel mai bine e sa cauti un medic care practica o medicina integrativa.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat din linkul de mai sus:

IMPORTANT: If You Take Vitamin D, You Need K2

This is a really crucial point: If you opt for oral vitamin D, you need to also consume in your food or take supplemental vitamin K2.

"There are so many people on the vitamin-D-mega-dose bandwagon, taking more and more of vitamin D. And it could absolutely be causing harm if you are lacking the K2 to complete the job to get the calcium where it's supposed to be," Rheaume-Bleue warns.

"We don't see symptoms of vitamin D toxicity very often. But when we do, those symptoms are inappropriate calcification. That's the symptom of vitamin D toxicity. And it is actually a lack of vitamin K2 that can cause that..."

While the ideal or optimal ratios between vitamin D and vitamin K2 have yet to be elucidated, Rheume-Bleue suggests that for every 1,000 IU's of vitamin D you take, you may benefit from about 100 micrograms of K2, and perhaps as much as 150-200 micrograms (mcg).

The latest vitamin D dosing recommendations, which call for about 8,000 IU's of vitamin D3 per day if you're an adult, means you'd need in the neighborhood of 800 to 1,000 micrograms (0.8 to 1 milligram/mg) of vitamin K2.

"My earlier recommendation was not taking into account people who were doing high dose of vitamin D supplementation," Rheaume-Bleue says. "That's where it gets a little bit more technical. It seems that for the average person, around 200 to 280 micrograms will activate your K2 proteins and do a lot of good for your bones and your heart. If you're taking high levels of vitamin D... then I would recommend taking more K2."

The good news is that vitamin K2 has no toxicity. No toxic effects have ever been demonstrated in the medical literature.

"The reason why K2 doesn't have potential toxic effect is that all vitamin K2 does is activate K2 proteins. It will activate all the K2 proteins it finds. And if they're all activated and you take extra K2, it simply won't do that. That's why we don't see a potential for toxicity the way we do with vitamin A or D," she says.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Buna, ce simptome te-au dus cu gandul la deficienta de vitamina D?




merci!


piept infundat + recomandarea celor de la kineto (unde l-am dus sa invatam exerciile care ajuta sa scapam de platfus)

Mergi la inceput