Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetele!
Azi intram in 32 de saptamani, deci luna a 8-a.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Neata, fetelor!

Noi ne bucuram de fiecare zi care trece si bebe sta cuminte in cuptor. Raceala inca se mai tine de noi insa fortele ii scad simtitor si, ca sa nu ma plictisesc, acum m-a apucat durerea de masea . Am vb si cu ginecologul si dentista ( o buna prietena) si ma duc deja azi pt ca nu vreau sa se complice treaba. Oricum am inteles ca poate sa-mi faca aproape orice tratament stomatologic, sper sa nu fie cazul si de antibiotic insa important e sa rezolv cat mai repede problema.


32+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gata am schimbat semnatura!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna dimineata burtici,

Va doresc o saptamana linistita, fara dureri si cu bebei sanatosi si voiosi, cu mame linistie, ca "dupa mama e si bebe" :)

Noi am avut un weekend chill, cu multa odihna. De multe ori ma trezesc noaptea, merg la baie si nu mai pot sa adormi pur si simplu, fie ca respir greu, ca pozitia e relativ nesatisafactoare(pot sa dorm doar putin inclinata, spre stanga sau dreapta, nicidecum numai pe spate ca ma doare pe mine sau complet pe stanga sau dreapta, ca nu-i place bebelinei) si atunci, prelungesc somnul dimineata, cand e f odihnitor si ajung sa ma trezesc complet la ora 9 sau chiar 10 :) dar imi prinde bine.

Saptamana trecuta au fost prietenele mamici la mine, cu tot cu pitici si-am avut livingul plin de jucarii si bebelusi miscatori, care erau atrasi in mod deosebit de telecomenzi sau laptop sau chestii de oameni mari :) am simtit pe pielea mea cum e sa incerci sa linistesti un bebe care plange si m-am panicat putin.Una din prietene a profitat ca suntem mai multe si a mers sa se tunda, lasand bebele 30 minute in grija noastra. Ii era si putin somn, dar dupa 10min dupa ce a remarcat lipsa mamei a inceput practic sa urle de furie,nu stiam ce sa-i fac. Intr-un final, dupa 30min, o alta mamica a reusit sa-l adoarma. Si asa am vazut, bebelusi care dorm numai in brate, bebelusi cara papa tot castronasul de mancare sau bebelusi mega miscatori cand vine vorba de imbracat...o mamica este cu adevarat o femeie puternica. Doamne ajuta sa ne descurcam cu bine!

Emilia, legat de cezariana, eu stiam ca la Municipal, in 2011, o cunostinta a cheltuit per total pe cezariana 3000lei, a dat la medic 1500lei si la anestezist 300sau 450 nu mai retin exact si restul pe la asistente, care-ti fac diverse. Sa ai bani schimbati, pusi pe caprarii si sa rogi eventual sotul sa te ajute cu impartitul. Medicul primeste dupa nastere, anestezistul stiam ca inainte(just to make sure)...Acum, mai e ceva ce mi-au zis toate mamicile care au nascut la stat : fiecare da dupa puteri si cum crede. Eu as da la o asistenta 5 lei, daca tre sa-i dau de nu stiu cate ori in cele 3 zile...din pacate, mi-am format un soi de defect si socotesc cat castig eu intr-o zi si ce fac si cat ii dau altuia, pentru ce-mi face.Daca am de unde si omul se poarta ok cu mine, dau, dar daca nu se uita la mine pana nu-i dau, parca mi se face ......si nu-mi vine sa-i dau nici 1 leu. Tu sa fii pregatita ca oamenii sunt draguti, esti setata ca va fi o nastere ok, cu bebe sanatos si voinic si atunci o sa fie bine, Doamne ajuta!

Va!

Happy 30+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:


La Municipal si la Polizu stiu ca sunt preturile mai mari decat la Bucur si de aceea ma gandesc ca o sa fie ok pana in 2500 ron cu totul.


29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Casandra cum vrei sa nasti, natural sau cezariana?

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

daca nu are cordonul in jurul gatului sau vreo alta problema medicala care sa apara in ultima clipa la mine va fi 100% naturala nasterea. am de gand sa vb cu dr sa nu-mi bage nici un fel de perfuzie cu vreo substanta gen occitocina - pt stimularea
contractiilor. sa vedem cat o sa-mi iasa. prima nastere a fost tot normala dar din pacate a fost indusa si am trecut prin travaliu care ar fi trebuit sa dureze 8 ore in vreo 2 ore si jumatate. nu recomand nimanui fiindca stresul asupra organismului mamei dar mai ales al copilului este imens. prostia a fost in totalitate a mea care nestiind la vremea aia ce consecinte pot fi am luat decizia cam in necunostiinta de cauza.

34 + Radu Tudor - AMR 5 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fetelor ma iertati ca intervin (fac parte din odiseea mart-apr de anul trecut si sunt nostalgica), dar pot sa va spun cat am cheltuit eu la municipal si a fost ok: 1200la dr, 200 la anestezist, 50 la moasa si 50 la asist sefa si mult maruntis la asistentele de la TI pt ca nu m-a durut operatia insa m-a chinuit teribil un torticolis facut pe masa de operatie. Am mai dat 100 la dr neonatolog (dar fix degeaba, acum n-as mai da, chiar daca a fost vorba de dr Jianu) si iar maruntis la asist de la neonatologie. Cel mai de treaba a fost brancardierul :). Mai aveam pregatiti 200lei pt dr secund dar nu l-am intalnit. Din ce am vorbit cu alte mamici care au nascut tot atunci, tot ceza, la fel au cheltuit, deci sume ca 2500lei la dr sunt mituri in care eu nu am vrut sa cred si bine am facut. sarcina usoara va dorec in continuare si nastere a fel cu bebei sanatosi si mancaciosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

la Galati scorurile sunt mai mici la cezariana iar la nasterea naturala voi proceda ca si la orimul copil adica voi da daca cei care ma ingrijesc isi fac treaba. la cezariaza 1500 ron mi se pare exagerat de mult- e salariul dr pe 1 luna. daca fac un calcul aprox. mi se pare ca de fapt dr gin. castiga 10000 de ron lejer intr-o luna numai din cezariene bani munciti nu zic nu dar pt c are nu platesc nici un fel de impozit. si , din pacate, tot noi ii invatam asa si dupa aia ne miram ca se poarta ca niste cizme atunci cand vine cineva care chiar nu are de unde sa de-a banii astia. pai eu castig 1200 ron /luna si dr sa-i dau 1500? sincer, este exagerat. mai ales ca multe gravide se duc la consultatii in privat si acolo mai putin de 12 ron n-am dat de fiecare data cand am fost.
Am actualizat si noi semnatura. Doamne, fereste-ma de cezariana!

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Mai feteloe, una peste alta eu sunt curioasa, ne spune cineva cat sa dam , adica suntem "sfatuite" de dr asistente sau mai stiu eu ce sau pur si simplu dam fiecare cat ne duce capul?
Pe mine ma ingrozeste ce scrieti voi pentru ca in Ploiesti(incredibil dar adevarat!!!) spagile la dr sunt mai mari decat in Bucuresti


Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 31+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Gata am schimbat si noi semnatura. Uraaaa suntem in luna 8-a.Tare departe mi se mai parea

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput