Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Mey ce aveti cu berbecii?!?!?! ca ma simt cu musca pe caciula acu:)) adevaru-i ca-s capoasa, dar nu exagerat zic io; mirobolanta e combinatia de zodii de acasa: io berbec, soata scorpion, piscoata capricorn, iar raducu ce-o iesi, berbec sau pesti.

Emilia - soacra e de coma:)) dar nu cred ca s-a gandit neaparat ca bebelu va fi prematur daca iese Pesti.

Veve aveti o poveste frumoasa, tu si sotul tau...diferenta nu mi se pare mare...nu mai mare decat la noi - 13 ani Poate nimerim sa nastem amandoua in aceeasi perioada...ar fi super! La ce doctor esti?

Pity - sunt convinsa ca poti fi si mai si; kilogramele ma omoara si pe mine - pana acum plus 15...sper doar sa nu mai ajung la plus 27 ca prima data.

Multumesc ptr urari!

Pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Apropo de nume de fata ptr Piscot; printre preferintele soacra-mii a fost si Argentina...daaaa???? deci Emilia te-am luat:))))

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

dana, eu nu cred in zodii, cred in educatie si in cei 7 ani de acasa.
emilia, bine ca nu sta in acelasi oras cu tine, nu trebuie sa o suporti prin casa. a mea e pasnica, nu ma deranjeaza cu nimic, nici macar cu telefoane, ceea ce mi se pare perfect. in weekend, cand nu-i ea plecata la munte, mare sau strainatate, mergem la masa, dar nu se baga cu nimic in viata noastra, nici nu-si da cu parerea, dupa cum iti vorbeam despre cei 7 ani de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Sincer nici eu nu prea cred inz odii, si mai degraba conteaza educatia decat zodia si atitudinea mamei in timpul sarcinii.
Ei si Miriam are niste cornite cu toate ca e pesti.
Foarte urat din partea soacrei. Ei daca mi-ar fi zis atatea i-as fi scurtat-o si i-as fi zis ca e copilul meu si al sotului meu.
Ana este un nume foarte frumos. Mai taranesc mi se pare Ruxandra, personal. Ana in plus e un nume international, oriunde se va duce fata ta nu i se va stalci numele. Si cum sa-ti ia ea lucrusoarele pt copil, tu stii de ce ai nevoie, ca doar nu vine ea sa-ti creasca copilul. Si daca tu te simti mai in siguranta la privat, care e treaba. Vine ea sa te asiste la nastere, sa te apere de eventualii magari/magarite ?
Mai stiu eu familie de doctori cu pretentii de oameni cultivati si iau pus numele fetei Rozinoleta, zici ca-i trotineta, ori ceva scula. Si acea fata a pus numele de Cristinel baiatului ei, si a crescut o namila de barbat si ii zice Cristinel. Aiurea. De fapt fiecare cu parerile lui.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Ei sincer ca si zodie prefer pesti Emilia, nu te supara.
Cu socrii astia trebuie sa fii cu manusi, daca tu nu ataci niciodata, chiar daca te provoaca, nici ei nu au ce face si gata.
Eu cu parintii mei ma cert, dar cu socrii niciodata. Eu pe mama am iertat-o in secunda 2, sau ea pe mine. La socri nu e valabil, pt ca tu nu esti puiul lor.

Nu ma supar , cred ca fiecare judeca si in functie de experiente, soacra-mea de exemplu e singurul capricorn pe care il cunosc si e destul sa zic ca nu imi place zodia asta nici sa ma bati
E drept ca eu sunt genul mai direct, spun ce ma deranjeaza si tai repede macaroana dar cu parintii mei imi permit lucruri dintr-astea ca vorba aceea, ma cunosc, m-au nascut si m-au crescut si ne stim bine de tot, cu prietenii la fel, ne stim de mult si ne tragem de sireturi, pe cand cu socrii nu ma cert niciodata, sunt singurii cu care nu ma cert. Cand ma deranjeaza ma plang sotului meu ca sa imi stie parerea si sa imi ia apararea daca considera necesar, zic (sa nu) ca ei si fac ca mine. Dupa ce mi-a zis soacra-mea ca sa nu imi botez fiica Ana m-am enervat atat de tare incat am lasat-o in legea ei si am plecat la o prietena unde evident mi-am zbierat of-ul dupa care m-am calmat si am renuntat la a mai discuta despre acest subiect cu ea vreodata. Tare mi-as fi dorit sa-i zic ca eu nu m-am operat si nu m-am indopat cu hormoni si nu m-am dus pe la medici de zeci de ori ca sa fac copilul asta pe care sa mi-l boteze ea cum doreste fara pic de consideratie fata de dorintele mele si i-as fi zis si ca atata vreme cat eu o nasc daca vreau s-o cheme Marghioala pai asa o s-o cheme ca e a mea si punct dar mi-am dat seama ca n-as rezolva nimic spunand toate astea deci i-am spus sotului meu ca indiferent de parerea oricui pe fiica noastra o va chema Anna exact asa cum am stabilit dupa indelungi negocieri (acum negociem de ceva timp al 2-lea nume) si l-am rugat ori sa imi ia partea ori sa ii puna pe ai lui in fata faptului implinit si gata. Au mai incercat ai lui sa aduca vorba de nume (soacra, ca socrul meu n-are nici o treaba cu lucrurile astea) si de fiecare data am tacut si l-am lasat pe al meu sa-i raspunda cum crede el de cuviinta (i-a zis ca o sa ne gandim, ca analizam toate variantele inclusiv cele propuse de ei adica Ruxandra, Catalina si Maria si vom lua o decizie ulterior).
Am avut suparari si legate de nunta, nu doar legate de bebe, dar am trecut si peste alea la momentul respectiv. Daca am fi in acelasi oras ar fi cu siguranta mult mai greu, dar cum ne vedem rar nu e atat de complicat.
Vina pentru situatiile astea dificile cred ca-i apartine intr-o oarecare masura si sotului meu pentru ca e o fire cam pacifista asa si nu se impune prea usor. Eu sunt genul care spune instant ce o deranjeaza pe cand el evita conflictele, amana discutiile, mai lasa de la el... Parintii mei, desi ei sunt cei care ne vor ajuta sa crestem copilul, nu si-ar fi permis niciodata sa isi dea cu parerea in privinta numelui, chiar si cand i-am intrebat au zis ca sa o botezam cum vrem noi ca oricum ar chema-o ea va face numele respectiv sa fie special si minunat, nu au insistat niciodata sa despice firul in 4 legat de deciziile noastre (ce cumpar pentru bebe si cand cumpar, unde si cum o sa nasc, cat voi sta acasa cu copilul si altele asemenea), i-am intrebat de mii de ori daca sunt ok cu ideea sa duc copila la ei cand ma voi intoarce la servici, au zis ca fie vor veni ei la noi fie voi duce eu copila la ei si ne vor ajuta fara discutie, le-am dat materiale despre puericultura si le-am pus in vedere ca nu vreau sa o rasfete in exces, au zis ca totul e ok si incet incet le vom descurca pe toate cu rabdare, sanatosi sa fim.
Adica atitudinea lor este ireprosabila. In timp ce soacra-mea care chiar n-are mare treaba vine cu tot felul de idei. Poate sunt eu prea incapatanata cand vine vorba de sfaturi si sfatuitori, dar chiar nu sunt ultima proasta si nu trebuie sa vina nimeni sa-mi deseneze chestii pe hartie ca ma duce si pe mine capul ce si cum sa fac, nu am 7 clase si nu traiesc in padure, daca am nevoie de un sfat sau o informatie stiu sa caut si pot sa intreb, nu am nevoie de sfaturi nesolicitate. Ai mei stiu bine lucrul asta dar socrii nu. Tot caut de mult o metoda plina de diplomatie si delicatete sa-i informez asupra acestui lucru dar recunosc ca sunt cam in pana de idei la capitolul asta. Imi aduc aminte ca m-am enervat o data rau de tot pe sot ca era ziua nasei si el s-a dus ca desteptul sa o sune pe mama lui sa o intrebe ce sa-i luam femeii cadou. Pe mine nu s-a gandit sa ma intrebe ce idei am sau daca am vreo idee, a sunat direct la mama lui. Si ma suna soacra pe mine si-mi zice: uite, te duci la magazinul Obor la etajul x si cumperi de la unul din magazinele y produsul z, il ambalezi frumos de cadou si va duceti diseara la nasi cu el. Eu am ramas cu gura cascata, habar n-aveam cum s-a ajuns la aceasta discutie, l-am sunat pe sot care mi-a explicat ca i-a cerut sfatul si evident m-am executat ca vorba aceea, ce era sa mai fac in fata unor indicatii atat de clare si in conditiile in care sotul meu ceruse sfatul respectiv, nu puteam sa-l ignor desi ar fi fost bine daca faceam asta ca ideea mea de cadou, pe care i-am prezentat-o ulterior sotului, era mai buna. In fine...


29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pai soacra crede ca si tu esti "baiatul cuminte" pe care il are ea. Nu o sa poti sa suporti la vesnicie chestiile astea, trebuie o data sa le discutati in trei, ferm si politicos. Sa-i spuneti ca formati o familie voi doi si ca voi luati deciziile, iar sfaturile din exterior, sunt aplicate doar daca credeti si voi ca e bine asa.
Ei eu a trebuit sa ma cert cu ai mei de vreo doua ori sa nu-i bage bete in roate barbatelului. Le-am spus ca m-am casatorit cu el si sa-l respecte, pentru ca daca nu si eu pot sa schimb foaia, suntem o familie si sa nu-i mai bage atatea de vina, ca nici eu nu sunt perfecta, si nici el nu e raul absolut. Ei si acuma vad ca e bine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu crede ca sunt eu baiatul cuminte dar crede ca sunt si eu ca baiatul ei care este in general cuminte, de regula o asculta sau nu o supara, ii cere parerea, are nevoie sau pare ca-i accepta sfaturile.
Doar ca eu nu sunt asa pentru ca... ei bine... nu stiu de ce... pur si simplu nu sunt asa.
M-am obisnuit de mica sa ma descurc singura, am stiut de mica ca atunci cand ma bag in cate o belea si cand fac cate o prostie cel mai bine si mai normal e sa incerc (si sa reusesc) sa o rezolv singura. Nu ma duceam cu para sau cu jalba in protap la parinti ca uite ce-am patit si ajutor si ce sa fac. Si de-aia acum sunt reticenta la sfaturi nesolicitate ca am senzatia cumva ca daca vine cineva si-mi zice uite, fa asa in situatia x, inseamna ca ma desconsidera in sensul ca imi subapreciaza capacitatea de a gandi, de a gasi solutii si de a decide singura. E perfect normal si apreciez cand cer un sfat sau o parere si mi se ofera, dar cand nu intreb nimic inseamna ca stiu ce-am de facut de una singura, fara interventia altora, nu? Poate sunt eu din punctul asta de vedere o dubioasa... nu zic nu.. e posibil si asta... dar acum 15 minute de exemplu m-am ciondanit cu mama ca a vorbit ea cu nu stiu ce vecina despre cum nasc eu si vecina aia e de parere ca de ce sa ma intep eu in coloana si sa suport o taietura pe abdomen cand pot sa nasc natural. Pai nu-i asa mai fetelor, ziceti si voi? Femeia aia a mers cu mine la toate ecografiile, a auzit parerile medicilor mei, a ascultat cu atentie si a facut research pe internet legat de placenta praevia si lobul aberant cu aderenta crescuta, stie ce doza de Clexane fac si care sunt rezistentele pe arterele uterine, stie tot despre rinichiul meu malformat, malrotat si ptozat si in perfecta cunostinta de cauza ma sfatuieste sa nasc natural.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Pity27 felicitari pt noile achizitii. Oricum sa ti cont ca va mai si primi si bebelusii cresc repede.
Piscotel felicitari pt grasunel.
Emilia sa inteleg ca soacra sta tot in Bucuresti? Noi avem noroc ca ne vedem f.rar, deci relatiile sunt f.bune. Ziceti si voi ca ea si faceti ca voi. (Apropo numele Ana este mult mai frumos decat Ruxandra). Legat de sfaturi, sper sa nu te superi, daca ii pui Anna, s-ar putea sa aiba probleme in actele oficiale unde sigur de multe ori va fi trecuta Ana.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele voi va luati cantar pt bebe?

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

katy, stiu ca voi primi, dar ce fac daca nu-mi plac nu-mi imbrac eu fetita gogosica in haine care nu-mi plac si cat mai putin roz, am alergie la el si la tudor am donat hainute noi pe care le-am primit si care nu mi-au placut.
la capitolul haine sunt foarte sclifosita, nu-i imbrac cu orice si oricum. probabil ca mi se trage din copilarie fixul asta, nu am prea avut parte de multe haine, asa ca sa curga cu ate pentru minunile mele

Mergi la inceput