laptele din galantar la cutie sau de la dozator??

laptele din galantar la cutie sau de la dozator?? | Autor: pogonici1977

Link direct la acest mesaj

am citit diverse articole despre laptele de la cutie atat de 1,5% cat si cel de 3.5% si preparatele acestuia aflate in toate galantare din supermarkete......etc.., si m-am ingrozit afland cat sunt de imbibate in diverse E-uri...

cica tot laptele din market, contine lapte praf si alte substante...pentru a-i prelungi valabilitatea

avand in vedere ca am o fetita de 2,3 luni care e fan lapte, bea lapte de 3,5% grasime cam 600 ml/zi, imi pun intrebarea ce fel de lapte sa ii dau??





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

cititi va rog aici

http://www.evz.ro/detalii/stiri/laptele-e-falsificat-cu-apa-faina-ulei-si-untura-956792.html

sau aici

http://www.evz.ro/detalii/stiri/cat-este-de-sanatos-laptele-crud-vandut-la-automate-954695.html

daca citim astfel de articole..atunci nu mai consumam lapte...si totusi ce le dam copiilor..ma refer la noi cei care locuim la bloc in orase..deci exclus sursa sigura vaca de la tara a lui bunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am cumparat doar UHT si baietii nu au avut probleme digestive sau de alta natura (de la lapte). Am luat UHT si in tara si peste hotare. Acum sunt mari (7 si 10 ani) si beau astfel de lapte de la 1 an. Nu cunosc pe nimeni la tara si nu am avut curajul sa iau lapte nepasteurizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Linkurile citate sunt umplutura de ziar, ziarul care si-a castigat celebritatea prin gaina care naste pui vii.
Nimic concret, totul o vorbarie, clisee samd.
Cata vreme o stire nu pomeneste clar nume de produs si de producator utilitatea ei este zero sau, mai degraba, negativa, pentru ca baga sperietura in cititorii naivi.

Mai avem si stiri fabricate contra cost de concurenta. Producatorii de lapte pasteurizat au tot interesul sa defaimeze distribuitorii de lapte proaspat si viceversa. Primii aduc vorba de paraziti, bacterii si virusi, ultimii contraataca cu E-urile. Suspectandu-se reciproc de indori, smantaniri si alte smecherii.

Daca ar fi sa ne luam dupa toate bombele din presa ar trebui sa facem greva foamei pe veci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu am luat lapte de la dozator, dar nu stiu ce sa zic despre cat e de "curat" adica smantanit sau cu tot soiul de alte chestii in el. Eu il iau, il fierb si-l pastrez maxim 2 zile in sticle de sticla pe usa frigiderului.

copiilor le place mai mult decat UHT la cutie de care luam pana de curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172814&nm=Lapte-natural-de-vaca

si aici mai sunt pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu cumpar uht de 1,5 pt cafea/nesquick si altele din lapte dulce. Tatal meu cand vine acasa cumpara de la dozator cate 5 l si il pune la prins, fie`mea e mare fan lapte prins, iar eu asa culeg si smantana :-)
N am avut nicio problema de sanatate din cauze de lactate :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

V-am mai povestit ca lucrez intr-um supermarket.Avem un dozator,este alimentat zilnic cu 75-100 l lapte .Eu am incredere sa beau acest lapte,stiu sigur ca nu baga minuni in el.Insa tipul care a inchiriat spatiul din magazin traieste din aceasta afacere,are 25 vaci si ii ofera un trai decent(aparatura stiu ca e in leasing).Nu aceiasi parere buna am despre laptele de la tara,muls de o mamaie,matusa oarecare.Mulsul manual,manipularea,transportul sunt factori de risc mai mari decat o eventuala "lungire"a laptelui de la dozator.
Daca gasesti un dozator care este intr-un spatiu de mult timp,este o garantie ca cine il are a avut interes sa isi mentina clientii.Eu sunt foarte sceptica vis a vis de boom-urile de orice fel...prefer o firma constanta,verificata in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu am cumparat lapte atat la sticla de plastic, de 1,4 litri, cat si la cutie, cat si la dozator.

Am cumparat de la multe marci - Napolact, Milli, Raraul, Mueller, Pilos, Boni, acum, K-Classic (marca proprie Kaufland), Dorna, atat de 1,5, cat si de 3,5.

Pe cel de la dozator il fierbeam, insa, pe timp de vara, era asa de infernal de cald, ca laptele mi se prindea in timp ce se racea dupa fiert (nu mi-a dat prin cap sa-l pun intr-o oala cu apa rece, il lasam sa se raceasca in ritmul lui).

La gradinita primesc paharel de Milli sau Margareto.

Singurul lapte pe care nu l-am suportat eu a fost cel Panda. Mi s-a parut ca are un gust rau si m-a durut burta de la el.

In rest, nu am patit niciodata nimic, niciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daca ar fi sa recomand ceva, strict subiectiv, Raraul ar fi. Nu stiu de ce, pur si simplu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ce e laptele la dozator? Adica inteleg ce e, dar se vinde asa ceva in Ro? Unde, eu nu am vazut sau auzit niciodata...

Mergi la inceput