Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 50 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 27, 23,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi





Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

09.09 - Irina Gabriela- natural 40s/ 3500 g / 50 cm / APGAR xx - de Alina_Loca

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

01.10 - Stefan- natural 40s/ 3470 g / 52 cm / APGAR 10 - de Papelusca (Gabi)

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78
25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K

26.10 - Iustin- cezariana xxs/ 3450 g / 52 cm / APGAR 10 - de Alive (Delia)




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene, a_raluca

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, am baut deja cafeaua, ne-am trezit la 7.30, tarziu pt noi.

Ma duc sa-i fac aerosoli si revin, baietii mari au plecat pe coclauri, noi nu iesim inca afara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia suna interesant cu stafide, eu am facut simplu sapt trecuta, apropo de asta, voi ce mai gatiti? Am facut varza calita, musaca de cartofi cu carne si ciorbitza de pulpe pui, deocamdata am papa dar ma gandesc ce sa mai fac. Cu dulciurile o las mai moale ca sotului i-a iesit glicemia mare si nu e de gluma. Amenda am luat si noi pt parcare in locul altcuiva cat am lasat copilu la scoala, ce nebuni, cu copil mic dupa mine si am lasat-o 15 min, asta e... am platit doar 50 lei in 48 ore dar era pe numele meu si n-am vrut sa risc indemnizatia. Bine ca ati platit jumate. Eu am platiti la primarie ca e langa mine, ne aveau in baza de date, a fost simplu.

Alive si al meu rade in oglinda, e asa fericit cand se vede, la inceput ma gandeam ca se uita la mine dar e interesat de el.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Buna dimi si multumim Oana pentru noul capitol.
La noi de obicei tati doarme cu Dari si eu cu bebe. Azinoapte a dormit tati cu noi pentru ca Dari a avut petrecere in pijamale (au ramas copii unor prieteni la noi). Si ce credeti: Vladi a avut prima trezire la ore 4.30. Nici n-o sa ma mai creada tati ca se trezeste mereu la 2.
Ma bucur ca Paul e mai bine.
Ma uimeste in continuare Pingu mic cat si-a schimbat programul. Tot pe sistemul " sa zica tati ca mama exagera".
Daniela si Oana in legatura cu dintisorii: Dariei i-a iesit primul dintisor la 7 luni si pana acum n-am avut nici o problema. Baiatului unei prietene (de aceeasi varsta cu Dari) i-a iesit la 8 luni si are deja 3 carii. Aici trebuie sa mai precizez si ca Dari nu mananca deloc lactate si am mai si sarit uneori spalatul pe dinti in timp ce celalalt copil nu uita niciodata sa se spele, e marea lui placere.
Cu alaptatul: la mine nu prea e alaptat. E de fapt hranirea cu biberonul cu lm. La inceput a fost greu si scoteam fff putin cu pompa. Acum scot in fiecare zi peste ceea ce papa el (900-1000 ml) cam 300 ml, pe care-i congelez. Nu stiu ce o sa fac cu el pentru ca deja am 5-6l congelati. dar imi pare rau si sa-l arunc cand ma gandesc cate ceaiuri si pastile am luat la inceput. Nici sa scot mai putin nu vreau de frica sa nu scada productia. Dar cum am mai spus: un copil crescut cu lp nu e nici pe departe o tragedie. Dari nu a supt deloc, e isteata, frumoasa si desteapta (ca maica-sa) si incapatanata si suparacioasa (ca taica-su).
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Adrianadana, de ce nu mananca lactate? Nu ii plac ?
Doar o curiozitate.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu sunt cam suparata, ieri am avut un episod in care mi-am pierdut vederea, e o poveste mai veche la mine... in 2009 am avut cateva episoade in care imi pierdeam vederea cate 10-20 min apoi imi reveneam, am fost la n controale, la ochi sunt ok, am facut rmn la cap unde mi-au gasit ceva vascular dar parerile drilor erau impartite in sensul ca nu de la asta imi pierdeam vederea... facusem o depresie citind pe net cazuri in care o fata de 24 ani era la munte si a facut accident vascular ramanand paralizata, apoi o fetita de 11 ani gimnasta a cazut in timpul antrenamentului si a murit... eram cu securea deasupra capului oricand... in fine am facut tratamanet cu aspenter un an in care nu am mai avut simptome si apoi mi-am refacut rmn-ul, unde dra care a interpretat a zis ca nu vede sa mai am problema, ideea ea ca dr meu care-mi facuse prima data nu era in perioada aia si eram pe lista CAS de vreo 10 luni asa ca n-am mai comentat si m-am dus asa sa nu mai platesc 1000 lei. Asta nu a mai vazut problema in schimb mi-a gasit un chist la hipofiza, si aici alta poveste... m-au linistit atunci vazand ca ma simt bine si ca nu s-a mai vazut problema veche, n-am mai facut tratament... insa ieri mi-am pierdut din nou veredea, eram singura in casa cu copiii, sotul la cumparaturi, macar nu m-am speriat pt ca stiam ce e... acum nu stiu incotro s-o apuc, nu-mi vine sa ma mai duc nicaieri pt ca nu stiu ce voi rezolva la cat am umblat atunci... ma plang si eu la voi ca nush ce sa fac... analizele sunt bune, e posibil si colesterolul asta marit sa nu fie ok pt ca ingroasa sangele dar dr a zis ca e la limita de sus si in alaptare e ok. Scuzati off-topicul...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hahaha, tot din categoria "sa creada tati ca mami exagereaza": in weekend doarme si tati cu noi si ce credeti? Taman in weekend fata mea a dormit 4-5 ore legate.

Mirabela: eu am facut ieri un spanac cu oua. Azi am scos de la congelator niste pulpe de pui pt gratar si o bucata muschiulet porc pe care o pun la o mancarica de cartofi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, sunt unele chestii care sa spunem ca nu pot fi explicate.
De exemplu eu am migrene de vreo 15 ani. Adica ma trezesc dimineata cu o usoara ameteala si cu senzatia de durere in spatele unui ochi (cand e dreptul, cand stangul - nu e regula). Dupa aia incep varsaturile (scuzati detaliile) si de fiecare data cand vars imi e mai bine pentru vreo ora- bine adica pot sa imi desfasor activitatile normale.Pe la pranz deja intervine somnolenta si ameteala - daca ma culc, pot sa dorm si pana a doua zi dimineata neintoarsa. De cele mai multe ori insa pana spre seara sunt mai ok, desi cam slabita.A doua zi sunt, de cele mai multe ori, ca noua...
Dureaza din liceu. Am facut o gramada de investigatii, de la analize de sange,EEG, ecografii si RMN. Nu s-a descoperit nimic ciudat car sa justifice treaba asta. Sunt incadrata ca sufar de ''sindrom migrenos'',care afecteaza fara explicatii un procent x de femei si gata...Mi s-a spus ca nu o sa am probleme in sarcina, si nu am mai avut nici o migrena in nici una din sarcini. Nu stiu daca din cauza hormonilor sau a lipsei menstruatiei - acum, de cand iau tratament pentru reducerea la maxim a hormonilor, am avut doua tentative de migrene care au trecut dupa ce am baut un capucino de dimineata . Desi debutasera inclusiv cu varsat la prima ora a diminetii, au trecut in maxim o ora....
Nu stiu ce sa inteleg dar nu ma mai stresez sa inteleg atata timp cat am eliminat cauzele majore si am citit ca nu exista explciatii patologice pentru asa ceva...

Eu in locul tau as vorbi cu un doctor mai rasarit, sa te trimita la toate investigatiile care se pot face si sa elimine toate cauzele nasoale.Daca le elimini, asta e...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Mirabela, mi-aduc aminte ca ai mai povestit tu in sarcina de problema asta N-ai putea sa-ti mai faci un rmn si sa te duci la aceeasi doctorita ca sa poata compara rezultatele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata! Saru'mana de capitol nou Oana SA avem parte doar de noutati care mai de care mai bune

Haideti la un cappuccino, vorba Oanei, caci imi vajai scafarlia!

Pingu mic a inceput sa adoarma din ce in ce mai devreme. Aseara miorlaia de somn de la 19.00. Am incercat sa il amagesc cu brate si mi-a adormit asa, plimbandu-ma cu el. L-am pus in patut, a dormit 45 min, a cerut tzitzi, a adormit pe la 20.30. Deci s-a dus baita. Prima trezire 00.10, apoi pe la 03.40 si 06.20. La ultima strigare, l-am schimbat si apoi luat langa mine si ne-am trezit la 08.20.
Si daaaa, cand il aud pe Dl Pinguin ca pingu mic doar doarme si papa cand vorbeste cu ai lui, imi vine sa ii dau cu ceva in cap (evident, la figurat) Ce stie el cum era acum 2 luni, cand plangeam si cat ma plangeam la voi, dragele de voi!

Si eu ma iau de mana cu tine Oana, am migrene din scoala primara. Tot asa cu varsaturi, ameteala, nu suport lumina si trebuie neaparat sa stau cu capul nemiscat intr-o camera intunecata. Daca o prind de la inceput, reusesc sa scap doar cu o durere de cap. AM facut RMN peste RMN, CT, ba am sinuzita, ba de la polipi, mi-am schimbat ochelarii de n ori, tot degeaba. Ce-i drept in sarcina nu am avut nici macar o migrena Ultima explicatie a fost nivelul de serotonica care nu se regleaza corespunzator Tot ca off-topic, Oana suferi cumva si de rau de miscare (sau rau de masina)? Uite ce zic astia www.neurology.org/content/65/4/E9.full" target="_blank">aici Eu nu ma pot nici uita la un joc pe pc, daramite sa il joc, serpentinele ma ucid, mirosul de benzina sau orice miros de parfum puternic imi provoaca migrene asociate cu varsaturi.... Gata cu off-topicl

Mirabela, nici nu stiu ce sa zic, decat multa sanatate si ca Oana sa te incurajez sa elimini toate cauzele. Bine ca stiai despre ce este vorba, in locul tau m-as fi panicat grav. Am patit o singura data ce spui tu, dupa ce mi s-a luat sange, la vreo 10 minute, s-a facut totul negru si vedeam, la propriu, stele verzi. Mi-a revenit vederea dupa vreo 15-20 min, noroc ca eram cu mama mea. Te rog, tine-ne la curent! Multa muuulta sanatate

Oli, adrianadana, da, copchii nostri se dau pe langa tati se pare Oricum, poate cine stie, daca cu tatii dorm asa bine, clar o vor face si cu mami! Adi, uau, ce de lapticaaaaa! In afara sunt banci de lapte, unde se poate dona pentru alte mamici care nu au. La noi nu cred ca sunt. Hm, eu cu pompa manuala, nu pot scoate mai mult de 100 ml de la un san, unde mai pui ca dupa ma doare de mor Asa ca ce scoti tu acolo e aur pur!

Va urez o duminica frumoasa si insorita, sau macar nu foarte geroasa! Pup fetili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola Ola,
Am ratat cafeaua dar am baut deja 2L de ceai pana acum. Pe usa casei trebuie sa pun un afis CARANTINA. Fetele care vomita, care are diaree, e ca la spital la noi, fiecare sta in camera lui si eu, asistenta, le duc cei, paine prajita, medicamente etc. Pana la ora 11,30 nici nu apucasem sa mananc. Trece si asta, nu?

Daca tot veni vorba de alaptata: pentru a 3 oara ma plang ca nu am lapte suficient. De vreo 2 zile plange la san, trage putin si apoi plange. Asta noapte l-am culcat intre noi si m-am trezit din ora in ora sa ii dau sa manance dar vedeam ca nu ii ajunge. Am baut deja 2 L de ceai, de dim am reusit sa mulg doar 60 ml de lapte. Acum 30 min i-am facut 120 ml lp si i-a ras. Zilele astea a plans mult de foame, eu ma incapatanam sa il pun mai des la san dar nu am facut mare branza. Acum incerc sa ma mulg des poate poate revin, macar 6 luni imi doresc asa de mult, daca va fi daca nu nu, ca nu vreau sa il mai aud plangand de foame.
AAA, l-am cantarit aseara si avea mai putin decat acum o sapt, deci nu ma joc cu ambitia de a alapta exclusiv.

Alive, bine ai venit printre noi. Ne bucuram ca ni te alaturi, sa iti traisca comorile.

Oana, multumim de capitol.

Mirabela, imi pare rau ca nu te simti bine, esti tare ca esti doar suparata, eu sunt putin ipohondra, cred ca as fi facut atac de panica in locul tau.

revin


Mergi la inceput