Cum gasim o bona de incredere

Cum gasim o bona de incredere | Autor: anoma1

Link direct la acest mesaj

buna seara tuturor. intru rar pe acest site din lipsa de timp sau doar cind am nevoie dar aici ma simt ... ca acasa. voi intelegeti ce inseamna sa stai acasa cu bebe sau ce e in sufletul tau cind cel mic e bolnavior.... cu alte cuvinte vorbim aceeasi limba. vin si eu cu o intrebare si totodata cu o mare rugaminte: cum gasim o bona de incredere? dupa ce am dat sfoara in tara pe la toate prietenele (si desi am gasit am avut o experienta trista dupa 2 zile de colaborare), am ajuns sa dau anunturi pe net unde dai peste tot felul de persoane neserioase (vin, discuti toate detaliile, bati palma cum se zice... si nu o mai vezi). Cum ajungi sa alegi si unde gasesti o persoana serioasa, un om normal cu experienta in domeniu si cum o selectezi?
Rugamintea era daca cunoaste vreuna dintre voi o bona pe care o puteti recomanda si care sa fie si libera perioada urmatoare. multumesc si o seara frumoasa va doresc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Din pacate, pot sa-ti spun ca bona o poti alege numai cu inima si intuitia ta. Daca stai sa te gandesti....si o recomandare srisa poate fi mincinoasa, chiar si un numar de telefon la care poti suna, poate fi o pista falsa.
Trebuie sa ai rabdare si sa gasesti persoana compatibila nevoilor tale.Poate esecurile tale in ati gasi bona au avut rostul lor. Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu si sa te analizezi putin si pe tine. Poate ai cerut prea mult de la ele....nu stiu ce sa-ti spun.
Este normal ca pe net sa dai peste fel si fel de persoane mai mult sau mai putin dubioase sau neserioase. Din acest motiv eu cred ca trebuiesc facute adevarate investigatii despre familia si despre atmosfera din casa celei pe care vrei sa o lasi cu copilul tau. Daca ai scapat de aceste drumuri si poate situatii jenante dupa prima intrevedere... te poti considera norocoasa. Nu ai si umblat degeaba.
Sper sa nu arunce nici o bona cu rosii in mine , ca si eu sunt tot bona, dar sunt total revoltata si suparata pe cele care ne strica reputatia.Fi cinstit si spune sincer ca nu poti face fata cerintelor sau ca ti se pare prea mic salariul sau prea lung programul decat sa "bati palma" pe moment si mai apoi sa dai bir cu fugitii
Eu nu am experienta mare cu copii altora. Am fost si sunt o mama buna pentru baiatul meu si toata vara am fost un fel de bona de rezerva. Cine m-a sunat ca i s-a inbolnavit bona si are nevoie pentru 1-2 luni/saptamani, m-am dus sa ajut si nu am avut probleme. Sa sti ca m-am mirat si eu ca am fost acceptata forte usor fara ca macar sa intrebe daca sunt casatorita sau divortata sau ce meserie am avut inainte de a ma face bona. Sunt intrebari care pe tine poate nu te privesc dar vezi modul in care ti se raspunde, de ex vezi daca il da d_u pe barbatisu sau iti vorbeste frumos despre el. Din cateva raspunsuri te poti inprieteni, poti "citi" firea omului sa sti daca este impulsiva sau blajina......off off ar fi multe de spus dar nu vreau sa aprofundez si sa deranjez sau sa plictisesc pe nimeni

o seara minunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

monamariana, sincer de mult nu am mai citit cu atita placere niste ginduri/rinduri... mi-au mers la suflet atit privind franchetea cu care o spui cit si adevarul din ele.... si trebuie sa iti multumesc. asa este. trebuie sa te vezi cu persoana si sa o simti. daca esti compatibila, daca esti ceea ce vrei, ce cauti, asta daca stii ce cauti. de multe ori cautam un inlocuitor al nostru. sa fie ca noi, ca mama lui/ei. de multe ori nu stim ce cautam sau poate intr-adevar cerem prea mult... oricum rar am vazut oameni asa directi si de onesti cum esti tu... mi-ar face placere sa ne cunoastem si de ce nu... sa tinem legatura. adresa de mail este kikimik1@yahoo.co.uk.... toate cele bune si astept vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Eu ce sa spun.... creste inima in tine cand vezi ca ai "picat la sufletul " cuiva. Mie-mi place sa vorbesc si sa scriu. Am fost vanzatoare si consiliera 12 ani, meserie in care daca nu vorbesti .... nu supravietuiesti. Si cu prietenele mele de "trotuar" vorbesc foarte mult si seara cand intram in casa, tot nu sunt satula de vorba, mai vorvesc si pe skype cu foste colege de munca.
Prietenele mele de trotuar sunt alte mamici (cu care eu am crescut si am copilarit) de pe strada mea. Eu stau la curte si cam de pe la orele 17 pana seara, stam afara toate cu copii, cu biciclete, cu masinute, trotinete...(avem pernute pe care le punem pe trotuar si stam jos la nivelul lor, de-aici termenul de prietene de trotuar).Ei se joaca si noi ii supraveghem, ducem munca de lamurire cu ei ca sa ii invatam sa se joace impreuna chiar daca firi diferite fiind se mai si cearta.
Dar am deviat de la subiect, daca vrei ne putem vedea pe facebook Monica Monika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

poate parea straniu dar nu am cont pe facebook (na ca mai sunt si persoane din astea). dar messenger sau mail... sau un nr de tel. scrie-mi pe adresa personala si luam noi cumva legatura. numai bine (kikimik1@yahoo.co.uk)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica1974 spune:

Buna ziua,

Va rog mult sa ma indrumati care sunt pasii pentru a gasi o bona buna pentru fetita mea de 2 ani (chiar nu stiu de unde sa incep si ce presupune acest lucru)

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

am gasit un articol care mi se pare util pentru toate mamicile care sunt nevoite sa caute o bona...

Cum sa alegi bona potrivita
Bona perfecta, in viziunea fiecarei mame, ar trebui sa fie clona acesteia! Astfel am scapa de foarte multe probleme, am merge degajate la serviciu, ne-am relaxa. Nu am trece prin momente de teama sau tensiune - prezente in sufletul unei mamici atunci cand isi lasa copilul in grija bonei.


Cand dorim sa gasim o bona pentru copilul nostru, ne gandim in primul rand la rude, prietene sau persoane apropiate familiei. Acesta este un avantaj, deoarece vei avea incredere in acea persoana; dar poate fi si un dezavantaj, deoarece nu vei avea autoritate in fata ei. Din respect sau rusine nu ii vei reprosa ceea ce te-a nemultumit, iar ea poate continua sa greseasca, uneori involuntar, din nestiinta, astfel cel care va suferi va fi copilul, insusindu-si un comportament sau un limbaj gresit.

Discuta in fata oglinzii

Inainte de a cauta o bona, trebuie sa ai o discutie cu tine insuti, sa te gandesti care iti sunt asteptarile de la o alta persoana care iti va educa si creste copilul. Apoi vorbeste cu sotul si stabiliti-va propriile criterii de alegere a bonei: varsta, studii, situatie familiala, stare civila, stare de sanatate, salariu, distanta dintre casa ei si a voastra, programul, obligatiile, dar si drepturile bonei - concediu, platirea orelor suplimentare, data salariului, modalitati de plata (cash si bonuri de masa de exemplu), respecare normelor de igiena personala, “vicii” acceptate sau neacceptate - este fumatoare, bea cafea etc.

Cateva din calitatile pe care ar trebui sa le aiba bona ideala:

• sa aiba un spirit de observatie foarte ascutit, capacitate de concentrare, atentie distributiva;
• sa foloseasca un limbaj dezvoltat, cu respectarea normelor gramaticale;
• sa comunice permanent cu copilul, chiar si printr-un limbaj non-verbal, intelegandu-se din priviri sau semne;
• sa aiba o capacitate de memorare rapida;
• sa fie motivata in primul rand de dorinta de a lucra cu copiii si secundar de salariu sau alte drepturi;
• sa aiba vointa sa depaseasca obstacolele intalnite in cresterea si educarea copilului;
• sa isi formeze anumite deprinderi legate de cresterea copilului, impuse de mama. Fiecare copil are propriul stil de viata, de aceea cerintele mamelor sunt diferite;
• sa aiba prezenta de spirit si rapiditate in luarea deciziilor potrivite, mai ales in situatii extreme: cand copilul a cazut, se simte rau, ii curge sange din nas, etc;
• sa fie creativasi imaginativa, sa gaseasca solutii sa-l convinga pe copil sa manance sau sa doarma.

Interviul cu bona:

Pentru a cunoaste adevarata personalitate a bonei, puteti sa-i adresati cateva intrebari, inainte sa o angajati. O puteti ruga sa va spune cum ar proceda in anumite situatii, cum ar fi:
• Ce faceti daca copilul nu vrea sa manance, sa se culce sau plange dupa jucaria altui copil?
• Care credeti ca este programul unui copil de doi ani, sau de sase luni (in functie de varsta copilului vostru).
• Cum reactionati daca loveste alti copii, nu va asculta sau nu vrea sa va tina de mana, fiind nevoita sa alergati dupa el?

O alta modalitate este sa o urmariti pe parcursul unei perioade de proba. Vei observa in mod direct cum se comporta si cum comunica cu copilul, iar copilul se va acomoda mai bine cu noua persoana, daca vei fi si tu acolo si despartirea nu va fi brusca. Astfel vei putea sa-i spui ce astepti de la ea sau cum sa se poarte in diverse situatii, iar ea va « lua lectii » de la tine. Stiind ca totul este pus la punct, iti va fi mult mai usor sa mergi la serviciu in aceste conditii.

Nu uita:

Daca triunghiul mama-copil-bona va functiona ca un sistem, totul va merge ca pe roate. Asadar sfatuiti-va reciproc si rezolvati problemele impreuna, spune-i ce te nemultumeste si nu uita s-o lauzi din cand in cand. Nu schimba bonele foarte des, deoarece copilul se ataseaza de ele si va suferi, ci mai bine te gandesti de mai multe ori inainte de a angaja o persoana.

Poti, din cand in cand, sa mergi in parc, fara sa stie bona, sa vezi cum se poarta cu copilul tau, sau vino intr-o zi mai devreme de la serviciu. Dupa ce ai capatat incredere, nu mai este nevoie de toate aceste “controale”.
Sa nu ceri totusi prea multe de la un singur om, sa nu-l umilesti sau jignesti doar pentru ca il platesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica1974 spune:

Multumesc mult
Problema mea era daca sa apelez la agentii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

sincer nu recomand. sunt foarte scumpe taxele percepute. de ex este una pe maria rosetti la care achiti 100 lei pentru a completa formularul cu tot ce soliciti tu (varsta, ce vrei sa faca, cum vrei sa fie, program, salariu etc) si ai dupa aceea cite interviuri vrei (ti le gasesc ei). cind te hotarasti la una si semnezi contractului, platesti agentiei 75%!!! + TVA din valoarea agreata ca salariu pentru bona aleasa (practic inca un salariu) cu garantie 2 luni pt bona respectiva . Adica in 2 luni daca nu iti place, ei iti cauta alta gratuit. Sau 65% + TVA cu o luna garantie sau 45% + TVA fara garantie. Mie mi s-a parut exorbitant. Eu am dat sfoara in tara in primul rind la toate prietenele si rudele. Fiind la al doilea bebe, si la toate mamici, bone din parc care ma stiau. Apoi anunturi gratuite pe net (mercador, publi24.ro sai bonesimenajere.ro. Spui ce vrei, program, salariu, locatie. Si apoi pe vezi cu ele prin parc sau alte locatii (nu acasa) si selectezi. Selectia finala o faci cu mama sau cu sotul tau ca sa puteti decide impreuna. Noi asa am procedat. Necesita mai mult timp dar ... merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

La mine agentia a fost un esec. Asadar :
- Anuntul telefonic, zeci de apeluri, pe multe le-am exclus din start ;
- 10 candidate ramase, 3 zile de interviuri acasa, dupa masa (sa fie si sotul), atentie maxima la reactia lor fata de copil si mai ales a copilului fata de ele ;
- 2 saptamani stat impreuna, toate 3, sa vad cum rezolva probleme, parti dificile etc.

In final, n-am de ce sa ma plang, se pare ca toata lumea e multumita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

mda. asa procedez si eu in prezent dar suna foarte putina lume. 1,2 pe zi si de regula de la marginea bucurestiului (distanta mult prea mare) sau bunici care vor un banut in plus. chiar nu stiu cum sa mai procedez. in 4 saptamini incep munca si inca nu am gasit o persoana care sa fie ok din toate pdv-urile. ba mi-a placut si a cerut mai mult... ba mi-a placut o alta persoana si nu a mai raspuns la tel de a doua zi... ba mi-a placut, am avut si interviul final acasa si cu sotul si a ramas sa imi dea raspunsul in 2 zile... si nu m-a mai contactat de atunci. eu toate interviurile le-am tinut prin parc sau oricum in afara casei si doar ce am selectat am chemat acasa sa o vada si sotul si asta mic... poate totusi cineva imi poate recomanda o bona de incredere?! o persoana serioasa, responsabila si cu experienta la cei mici.... zona centrala. multumesc frumos.

Mergi la inceput