Durere coccis la adoescent de 15 ani

Durere coccis la adoescent de 15 ani | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Buna ziua
Baiatul meu are 15 ani si se plange de vreo doua zile, in general seara dupa cele 6 ore de stat la scoala in banca, ca-l doare foarte tare in zona coccisului (noada ca sa zic mai pe romaneste).
Nu il doare in orice pozitie ci doar cand sta pe scaun, mai relaxat.
Sa fie de la crestere? Sau ca sta in pozitie sezut pe scaun 6,7 ore la scoala? Sa fie asta un motiv? Dar pana la urma toti copiii stau in banca 6,7 ore pe zi. Iar pana acum nu s-a plans de o asemenea durere.
Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa-i dau contra durerii?
Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Patesc asta cand stau incorect. Daca te scofalcesti, prelingi in scaun, sezutul ajunge spre margine, te sprijini cu omoplatii de spatar si stai asa, de parca mai ai un pic si pici . Asa stau eu cand mor de plictiseala la birou si asa sta poate si baiatul tau, plictisit de atatea ore de...stat.
Ideea e ca daca stai asa,in loc sa stai pe partea moale a fundului, pe muschii fesieri, ajungi sa te sprijini in noada cumva, mai ales daca mai esti si mai slabanog din fire. Eu una nu am cine stie ce buci marete deci daca ma fatzai mult, ajung sa stau "in coada".
Zi-i sa isi reaminteasca sa stea cu pieptul mai inspre pupitru si fundul inspre centrul / spatele scaunului, etc. Si sa stea pe fund, nu pe noada. Arata-i tu eventual. Durerea nu te ia atunci, insa stand asa tensionezi coloana etc si te apuca intr-adevar la vreo ora doua dupa.
nu stiu ce sa ia pt durere. Eu nu iau nimic.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Eu aveam 19 ani cand m-am lovit la coccis in felul urmator: m-am suit cu picioarele pe maginea cazii de la baie sa pot ajunge pe gemulet, sa fumez . Si dupa ce am fumat, cand sa cobor, m-am dezechilibrat si am cazut cu marginea cazii intre picioare. Atunci cred ca mi-am si fisurat osul, ca m-a tot durut vreo 3 ani si mai bine, in special in pozitiile descrise de Ina mai sus, dar nu numai. Si ai mei nu stiu nici in zi de azi, si doar erau si ei acasa cand am patit-o (si credeau ca au copil cuminte), dar n-as fi spus nici sa ma tai, ca ar fi insemnat sa dau detalii despre cum am reusit sa ma lovesc . Muuulte lacrimi mi-am inghitit eu in felul asta. Asa ca eu zic, din perspectiva propriei adolescente, sa iei baiatul de manuta si sa mergeti la doctor. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca e lovitura doare rau si se reface greu,. da. si eu mi-am periclitat grav "codita" cand m-am impiedicat, mi-0au luat-o picioarele inainte si am coborat un etaj intreg in fund, treapta cu treapta. practic mi-am luat vreo 32 de suturi.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

sa nu fie vb de un chist pilonidal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am cazut de vreo 3 ori in copilarie si adolescenta rau de tot pe osul acela si apoi m-a durut cativa ani de fiecare data cand ma lasam mai pe spate. Dar eram intr-o perioada cand evitam mersul la doctor. cateva zile dupa ultimele 2 cazaturi care au fost pe gheata, la cateva minute una de alta, nici nu ma puteam ridica din pat de durere. A fost groaznic.
Nu stiu daca mai are sens sa merg la medic acum. Mi-au mai revenit durerile acum, in ultima sarcina, dar dupa nastere mi-au trecut.

Intreaba-l daca nu a cazut cumva pe osul respectiv. Du-l la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

nu exclude nici ce a zis Xio

Eu am avut in clasa 11-a..si pana n-am ajuns cu febra 40 la urgente (pentru ca s-a infectat) n-am aratat nimanui si n-am spus nimanui ca ma doare acolo!

Daca doare la apasat ...si zona e usor rosie, chiar daca e neumflata deloc....poate fi asta!


Mergi la inceput