Dureri abdominale persistente

Dureri abdominale persistente | Autor: ralcat

Link direct la acest mesaj

Dragelor, am nevoie de sfaturile voastre.
Pruncul meu se tot plange de dureri de burtica, in zona buricului. Cel mai mult se plange de ele dimineatza, fix cand se trezeste. De obicei le descrie ca pe un pumn care vrea sa iasa din buric, azi au deveni un foc care arde buricul.
Se plange de dureri de genul asta deja de un timp lung ... de cativa ani.
Am fost la doctori si am facut asa: analizele de sange, totul ok; coprocultura combinata cu analizele de sange pentru depistarea de viermisori - negativ totul; analize de alergie - o usoara reactie la albusul de ou, il evitam; echografie - totul ok (ganglionii limfatici natural mariti si posibil ca in timpul tranzitului intestinal sa se atinga de intestin si sa produca disconfort a fost o posibila explicatie).
Toate astea fusera repetate de 3 ori pana acu ... si de fiecare data am ramas uitandu-ne unii la altii si parintii si doctorii, pentru ca analizele sunt ok si cupilu reclama dureri.
Unul din medici (cel din spital unde am facut echo si sange) mi-a recomandat un psiholog de copii ca poate o fi cupilu anxios si de aia l-o durea burtica inainte de gradi/scoala ... nu e ... a iesit ok si aici.
Mi-e greu sa cred ca m-ar santaja atat de dranatic dimineata numai sa nu se duca la scoala .., ca oricum ajunge acolo. Ma mai gandeam ca poate de la atatia rotavirusi luati (cam 5 in 3 ani) poate flora intestinala se resimte, m-am sfatuit cu pediatra, ii dam bififlor.
Ultima oara cand am fost la doctorita ... in noiembrie ... mi-a zis sa supraveghez ce mananca si cand apar durerile ca suspecteaza intoleranta la lactoza sau gluten. Nu stiu daca exista teste de sange pentru asta, ca eu din ce mananca si cum ... pe cuvant daca-mi dau seama ca il doare burtica dupa ceva sau nu ...
E activ, jucaus, mananca bine (ce-i place evident), doarme bine (doar ca dimineata se plange ca-l scoala durerea de burtica) sunt total mesmerizata si nu mai stiu de unde s-o apuc.
Asa, ca ... vin la voi ca la sfatul satului, va suna cumva cunoscut, mai aveti vreo idee ? Aveti vre-un sfat?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Are obiceiul de a baga diverse lucruri in gura ??? Isi roade unghiile ? Posibil sa introduca ceva in felul asta care sa intretina o inflamatie a ganglionilor mezenterici. Sunt foarte durerosi.

O deparazitare n-ar fi rea chiar daca nu a iesit nimic la analize.

Sanatate maxima !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu m-as gandi la 2 cauze foarte plauzibile:

1. Paraziti - ar fi indicata o deparazitare cu produse naturiste, eventual combinate 2 produse, adica o cura cu helmiflores de ex, urmata de una cu nikvorm

Dupa cura, sau chiar si concomitent, tratament sustinut cu probiotice.

2. Alergiile alimentare - lactate, gluten, rosii, citrice, etc. Cum ii sunt scaunele? Creste normal in greutate?

Exista teste pt intoleranta la lactoza si alergia la proteinele din lapte.
Legat de gluten, exista o analiza care se face uzual, care urmareste anticorpii din sange. Din pacate, analiza nu este relevanta, in sensul ca ea poate iesi negativa, iar persoana sa aiba un anumit tip de alergie/sensibilitate.

De aceea, in cazul alergiilor alimentare se recomanda adesea regimul de excludere. Adica elimini factorul propus din alimentatie si urmaresti reactiile. Eliminarea trebuie sa fie facuta pentru cel putin 2 saptamani, pentru ca alergenii sa dispara din sistem.
Se pot scoate toti factorii suspectati deodata (ceea ce e destul de dificil), si apoi dupa 2 sapt se reintroduc pe rand. Sau, se scoate cate unul pe rand.

E foarte important cum se prezinta scaunele si cum creste in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ma alatur si eu la subiectul asta, desi poate nu o fi aceeasi buba, dar seamana.

A mea copila de aproape 4 ani la fel, se plinge de dureri de burta, in general plinge cu lacrimi, periodic, cam o data la doua saptamini. Dar in plus se plinge si de dureri in fund. De obicei urmeaza si un caca la ceva vreme dupa, de doua ori (acum citeva saptamini in Canada) si azi dimineata s-a scapat chiar in pantaloni.

Caca pe care l-am observat eu e de obicei ca un fel de balega, placinta moale si pute de iti vine sa versi. Ea de obicei face normal spre tare, nu bea suficienta apa orice i-as face. Dar caca asta e altfel. Am luat azi o proba, nu stiu daca o mai fi buna pina luni cind are doctorul deschis, dar am pus-o in frigider sigilata bine.

Nici eu nu stiu ce poate sa aiba, i-am mai facut o data analize cind era un pic mai mica si la fel, am ajuns cu durerile ei de burta la urgente. Si tot nimic a iesit. Am banuit-o si de Novovirus, dar nu crez ca asta e, ca nu are nimic altceva si ii trece brusc dupa. Nu vomita, nu mai face caca asa urit dupa, e doar episodic si in rest e vesela si se zbenguie de numa. Uneori are dureri, se plinge apoi dupa 5 minute nu mai are nimic, de nici nu stiu daca sa o cred. Cred ca sunt episodice, trec, revin si nu stiu nici cum sa o ajut fir-ar sa fie.

Ralcat, se aseamana vreun pic ce am zis deasupra sau fac subiect separat ca nu vreau sa poluez subiectul tau.

PS: Ninge ca in povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Din pacate nu inventeaza copiii, mi-as fi dorit sa inventeze si al meu. Exact ca si fetita ta , cristoiu facea al meu intre 2 si 3 ani, doar ca dupa primul scaun urma o diaree care nu se oprea o sapt. Am epuizat toate laboratoarele si medicii alopati si am ajuns si la al 2-lea homeopat care l-a vindecat in proportie de 90% sa zic. Explicatia primita a fost ca are un virus(din analizele de sange reiesea) plus o sensibilitate mostenita pe linie paterna. Dc copro iese negativa, nu inseamna ca nu are nimic. Poti face mai multe recoltari consecutive(nu mai retin cate) e mai edificator. Si nu ti-as recomanda sa duci proba de azi la lab, nu va fi concludenta ( cel putin asa mi s-a spus). Sanatate va doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ralcat, are durerile de burtica si in vacanta?
Pentru ca al meu se mai plange in timpul gradinitei ca il mai doare burtica. Ei, dar in timpul vacantei nu a mai avut nimic.Am tras concluzia ca e pe fond emotional si ii trece dupa vreo jumatate de ora dupa ce ne despartim dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Fetita mea are perioade cand se plange de bureri de burta, gen crampe. Si dureaza cam 2 luni pana dispar de tot. Apoi e Ok. Si apoi o apuca iar. Nu reusesc sa-mi dau seama de la ce. Eu banuiesc paraziti intestinali, desi la analize n-a iesit nimic niciodata. Ii fac tratament cu helmiflores si uneori Zentel daca are si alte simptome, gen scarpinat la nas, lipsa poftei de mancare, stare de greata, cearcane, somn agitat, mancarime in zona funduletului. Pentru crampe uneori functioneaza Debridatul, dar pana nu-si fac "numarul", oricum nu trec...Am facut ecografii - nimic anormal. Eu ii dau linex baby sau probiotocs sau babyjarodophillus pt flora intestinala pe termen lung...practic, mai mereu :)
Astept sa se imunizeze natural la toata treaba asta, daca paraziti or fi...n-am ce sa fac decat sa-i tratez simptomele atunci cand apar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si al meu (7 ani) s-a plans saptamana trecuta de dureri de burta imediat cum manca dimineata. In weekend nu l-a mai durut si vad ca nici azi n-a zis nimic. Eu am estimat ca e din cauza ca nu vrea la scoala. Nu e intentionat - probabil chiar il doare - dar e pe fond nervos. I-am explicat ca vreo 20 de ani de acum inainte tot la scoala se va duce si sa faca bine sa se obisnuiasca cu ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Fetita mea are 5 ani, iar povestea asta a inceput cam pe la 3 ani - sau atunci a putut ea sa-mi spuna...Durerile sunt tot in zona buricului. Crampele dureaza cateva zeci de secunde, pana intr-un minut si se lasa cu transpiratii reci in cazurile rele...Apoi e vesela, vioaie, mananca, se joaca, zici ca n-are nimic. Scaunele sunt normale. Multa vreme nici eu n-am stiut daca s-o cred, dar crampele alea dureroase mi-au demonstrat clar ca nu minte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu minte...chiar doare. Tin minte ca pateam si eu la fel inainte de examene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

ralcat sper sa iti pot fi de ajutor.

Si noi am umblat cu Ioana vreo 3 ani pe la doctori, cu aceleasi simptome (in ultimul timp adaugandu-se si greata). Tot asa, analize peste analize, la care nu iesea nimic. Ne-au spus ca e pe fond psihic.
Totusi nu ne-am lasat, am continuat cautarile, am mers la alti doctori.
Si iata ca in final am descoperi cauza: intoleranta la lactoza.
I-am facut si testele pentru boala celiaca, de mai multe ori (pentru ca initial i-a iesit un anticorp pozitiv).
In decembrie i-am scos de tot lactatele si, surpriza, nicio durere de burta de atunci. Am facut si testul genetic de intoleranta la lactoza si a iesit pozitiv.

Acest test (genetic de intoleranta la lactoza) se face la Synevo. Cele pentru boala celiaca se fac in mai mult locuri; eu iti recomand insa tot Synevo, sunt cei mai seriosi.

Succes!


Mergi la inceput