Quinoa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Chili cu Quinoa (2 pers)
100 de grame de quinoa (se spala in vreo 2 ape si se tine la inmuiat vreo 2 ore, fierbe mai usor)
100 de grame de fasole rosie fiarta (arunca prima apa cand fierbi fasolea)
1 ceapa mica
Sos de rosii
Praf de chili
maghiran
sare, ulei de masline

Quinoa se fierbe in apa cu putina sare. Dupa ce s-a fiert, se scurge foarte bine,apoi intr-o tigaie se caleste ceapa taiata julien, in ulei de masline , se adauga o jumatate de cana de sos de rosii si se amesteca bine. Apoi se adauga fasolea si quinoa + maghiran tocat. Tine tigaia pe foc pentru cateva minute, apoi adauga chili. Se serveste cald sau rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Am facut saptamana trecuta sarmalute de pui (pulpe de pui dezosate, tocate acasa cu ceapa si cimbru) cu quinoa. Super lejer si gustos.

Am mai folosit-o si in salate, in spirata de subiect.

Acum as vrea sa fac si un desert, o budinca inspirata de aici:
http://www.petitchef.ro/retete/budinca-de-quinoa-cu-fructe-fid-1283941

yum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Doamnelor,

Am cumparat Quinoa dintr-un magazin (nu Plafar) si scrie pe ea Expandat organic. Am gatit-o si s-a inmuiat f mult (practic nici nu simti cand o mananci) - am facut quinoa cu ciuperci, dar quinoa nici nu se vede in oala

E "fake"ce am cumparat? cum trebuie sa ramana in oala? bobul intreg?

mersi de ajtor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kia

Doamnelor,

Am cumparat Quinoa dintr-un magazin (nu Plafar) si scrie pe ea Expandat organic. Am gatit-o si s-a inmuiat f mult (practic nici nu simti cand o mananci) - am facut quinoa cu ciuperci, dar quinoa nici nu se vede in oala

E "fake"ce am cumparat? cum trebuie sa ramana in oala? bobul intreg?

mersi de ajtor


asa arata quinoa fiarta, bobul alb:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Kia tu ai cumparat expandata, adica cea care se mananca cu iaurt, in loc de cereale/musli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

vad ca niciuna dintre fetele din germania nu a scris ca a incercat-o.eu nu am gasit-o aici de cumparat,sau nu stiu unde sa o caut.stau mai la sat si am numai magazine gen aldi,lidl...unde nu gasesc nimic la vrac.
poate vreo idee ...pe unde sa ma uit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna
eu nu am gasit-o aici de cumparat,sau nu stiu unde sa o caut.stau mai la sat si am numai magazine gen aldi,lidl...unde nu gasesc nimic la vrac.
poate vreo idee ...pe unde sa ma uit.
va invit in bucataria mea



http://www.supermarktcheck.de/product/8996-alnatura-quinoa

In Lidl deocamdata nu cred ca vei gasi,majoritatea sortimentelor de produse sunt aceleasi indiferent ca vorbim de Romania,Germania, Italia, numai producatorii sunt altii si binenteles diferite sunt si preturile,calitatea etc. Quinoa se cultiva in Bolivia, Peru,S.U.A(am inteles ca se cultiva si in Europa, oricum baza tot peste ocean este avand in vedere ca se cultiva sute de soiuri de quinoa), mai greu sa aduci produse de peste ocean cat sa cuprinda uriasele rafturi din supermarket,alt motiv ar fi numarul potentialilor clienti pentru acest produs. Poate occidentul prefera o alimentatie care sa cuprinda si quinoa, de ce nu au ajuns si pe rafturi, chiar nu stiu, LIDL stie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Luisa multumesc de link....DM avem in oras asa ca arunc un ochi cand merg data viitoare la cumparaturi.probabil pretul e mai mare decat cea normala,fiind produse Bio dar m-ati facut curioasa si vreau sa o incerc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Daaa, la DM mai gasesti ! Quinoa are un pret destul de maricel pe aici, probabil de aceea unele magazine nu 0 prefera in rafturi ! Mai jos de 19 Ron nu am vazut niciunde - la punga de 500 gr, adica aproape 5 euroi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Osna, eu am luat din DM si am platit pina in 4 euro pe 500 gr.

Aveti idee daca as putea face ardei umplut de post Quinoa?

Mergi la inceput