Quinoa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Coaja de quinoa contine o substanta: saponine, care este foarte amara. De aceea este indicata spalarea boabelor de quinoa in mai multe ape inainte de a o gati. Eu am folosit-o intr-o salata, care a fost delicioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

http://allrecipes.com/recipe/quinoa-side-dish/

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Tocmai am vanit de la cafeteria si am luat de acolo o salata de quinoa cu dry fruits - Wow !!! O nebunie ...

O sa caut pe net, nu cred ca se face greu, doar ca fructele alea uscate erau foarte moi la mestecat si foarte putin dulci ...

Yummie, yummie in my tummy !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Aici sunt 10 retete interesante cu quinoa: http://www.fitfoodiefinds.com/2012/08/10-healthy-quinoa-recipes.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buflea, mai scriu si eu ce a scris Padi : daca gatesti quinoa trebuie sa o speli foarte, foarte bine in cel putin 2 ape reci.

Eu o maninc minimalist, adica fiarta cu apa si sare, la copiii le place foarte mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc pt sfaturi, am facut si eu adineauri. Eu am cumparat-o de la Mega Image raionul bio, am fiert-o fara sare si am mancat-o presarata cu putin zahar brun, cu nuca macinata si cu gem productie proprie. Foarte buna a fost, le-a placut si fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Sunteti grozave, fetelor! A venit la fix subiectul, cand cautam cu ce sa o mai diversific pe Ana mea..




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">sunt in concurs!! me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Fac salata din quinoa fiarta cu legume crude, lamiie si usturoi
Fac perisoare cu quinoa in loc de orez; urmeaza sa incerc si la sarmale. Nu vad de ce nu ar iesi bune.

Diverse combinatii de salate cu quinoa sint de baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

tare-s curioasa cum este alimentul asta; am auzit de el zilele trecuta la o prietena si gasesc acum si aici subiectul deschis... maine ma duc sa-mi iau si eu! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quinoa trebuie pusa la inmuiat cel putin 2 ore si apoi gatita.

eu ii dau baietelului meu quinoa cu fructe, seminte de in, vanilie, goji, etc.

ca sa aveti parte de toate proprietatile ei, fermentati-o. este mai sanatoasa asa.

Mergi la inceput