Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Recunosc, si eu merg la shopping in state, nu f. des,dar cand vad preturile lor la produse lactate, lapte, branza, (unt :) ) imi vine sa cumpar si eu n+1 din fiecare. Pana la urma daca ai de luat o haina mai buna de iarna,sau doua, trei, ceva imbracaminte de firma, ceva vin... si un electronic acolo :) tot ai facut o afacere. Noi avem doua perechi de fini in state (fini de cununie) si daca mergem, stam cateva zile,sambata, duminica, ne permitem sa mai cumparam una alta, iar la vama ne permitem sa le declaram ca avem dreptul.
Am si eu o intrebare pentru fetele de aici, de la baba iarna, am vrea sa inchiriem un chalet, noi si finii nostri din state, care sa fie aproape de ski, aici in Ca, sa ma dau si eu rotunda cu zapada mea din Ca, ca ei nu au in NY, imi spuneti si mie ce sa fac, ce sa caut in mod deosebit, ca eu nu schiez si nici nu stiu ce cauta ei in mod deosebit.
Eu am cautat aproape de St Saveur, sa fie OK si pt copii, cu toate ca ei nu au copii, dar mai vin cateva familii cu copii. Eu as vrea sa se simta toata lumea bine.
Sarbatorim 17 ani de casnicie, pe 17 februarie, deci avem motiv, finii nostri din state vin ca ei au weekend lung, nu lucreaza pe 18,eu mi-am luat liber pe 18 care e luni, sooo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Carmencita daca nu schiati nici unul nu are rost sa iei ceva aproape de pirtia de ski, poti lua in apropiere de glissade ptr copii. Sunt site-ri cu gramada pe net, din experienta mea incearca sa vorbesti cu proprietarul si sa iti confirme exact nr de camere si capacitate. Noi am avut de 2 ori nesansa sa ajungem acolo si sa "lipseasca" 2 dormitoare. Cum deja ai platit tot pina te duci acolo e cam tirziu sa mai faci ceva. Chiar daca sunt poze pe net, asigura-te ca aveti loc cu totii.
E important sa intrebi si daca e accesibila vila cu masini normale nu numai 4x4. In rest ai de unde alege, in functie de buget.

Noi am inchiriat de citeva ori, cele mai frumoase revelioane acolo le-am facut.

De regula fiecare vila are listata la info ce poti face in zona si la citi km se gasesc pirtiile, glisadele, etc.


Multi ani fericiti si de acum inainte, si noi am facut tot 17 dar in decembrie iar eu sunt nascuta chiar de aniversarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Carmencita, eu as alege ceva in Sud, Sutton de exemplu, e mai aproape pentru ei, ai acces la Mont Orford, Owl's Head, Mont Bromont. Bromont are glisade (unde e parcul acvatic vara, acelasi site, reamenajat de iarna :), celelalte nu stiu, dar e frumos rau la oricare din ele. Cam juma' de ora in masina de la una la alta.
Verifica si pe Grupon.ca, la dealuri locale, am vazut ceva preturi bune zilele astea, eu primesc zilnic un email de la ei.
Daca nu, da-i o cautare pe chalet si localitate si vezi ce e disponibil.
Exista si asa numitele condo-tel, care sint apartamente cu kitchenette, noi am fost asa intr-un an la Magog, doua dormitoare, salon si bucataire pt noi, la fel au avut si prietenii. Atunci, dar era vara, a fost 1000 pe sapt (si mai era si "constructions" in iulie, asa ca probabil a fost scump).

Daiori, got the ideea pt siropel :) Sarmina!

Ladies, nu cred ca-mi trece vreodata raceala....

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


raceala trece la o poveste cu bailey si sezatoarea intr-o vineri seara, garantat:)
cum trece valul asta criminal de frig, ce ziceti de-o intilnire?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, Sutton, cum spune Simonna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, eu votez pro intalnire!!
Avem nevoie sa ne incalzim. Haideti sa ne facem cadou de 1 Martie sau de 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Nelia ai intinerit sau e Agata in poza de la profil? Ce-I ala Sutton?
Multumesc pentru idei, am sa ma uit sa vad ce gasesc, as fi vrut o cabana mai mare, de cel putin 4 camere. Noi nu schiem, dar ei da, si ziceau ceva de partie de schiat luminata noaptea, am inteles ca nu peste tot sunt luminate.
Dana, da stiu ca suntem in aceeasi zi, eu as zice ca eu m-am nascut de aniversarea ta, ca tu esti mai mare. Eu fac anul asta 40 si as fi vrut sa fi realizat mai mult in viata asta, cred ca incepe criza de 40 ani si menopauza sau premenopauza, macar de-as scapa de perioadele alea...
Va doresc un weekend placut si sa mai treaca odata iarna asta.
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Am uitat, voiam sa intreb, mai tjnem cont de regula conform careia fiecare isi pune la semnatura, la fiecare mesaj numele copiilor si varsta? Eu sunt uituca, dar ce sa fac, varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Simonna, eu nu m-am gandit la asigurare pentru calatorie. Eu stiu ca asigurarea mea de sanatate de la servici are inclusa si asigurare de calatorie, deci daca am si copiii pe asigurare, inseamna ca si calatoria lor e asigurata, nu ? Si pentru bilet, cred ca poti sa ai asigurare doar daca iei cu agentie de turism si platesti un pic mai mult. Sau daca nu, ia un bilet care se schimba/anuleaza cu penalizare si atunci nu mai trebuie asigurare.

Si eu am terminat cu biletele de luat, varianta de anul asta este un criss-cross cu bunicile, vine una, sta aici o luna, se intoarce in RO cu copiii, stau acolo cu totii o luna si se intoarce cealalta bunica cu ei si mai sta trei saptamani. Noi ne-am propus sa zugravim in casa in luna aia ca sa treaca repede.
Pana atunci trebuie sa muncim ca sa platim biletele ...

Ana, despre locuri de depozitat in aeroporturi.
Dupa 11 septembrie, majoritatea aeroporturilor au inchis spatiile astea din motive de securitate, inclusiv Otopeni si Paris (despre astea stiu eu).
La Montreal in schimb, exista serviciul asta, la nivelul sosiri il gasesti, este foarte folosit de cei care merg in Sud care isi lasa acolo hainele groase de iesit in iarna Canadiana si pleaca pe avion in slapi si tricou.
In functie de aeroportul pentru care te interesezi, intra pe site-ul aeroportului si gasesti serviciile oferite.

Gata cu cititul si raspunsul la ce stiu.

Weekend-ul asta V. a fost in camp cu scouts. Dupa saptamana de frig pe care am avut-o eu nu l-as mai fi lasat dar de atata timp astepta sa mearga ca l-am lasat. L-a dus ieri sotul si il ia azi, sper in stare buna.
Am mai scris eu aici despre scouts, dar acum, dupa cinci luni de "experiente" chiar m-am desumflat. Astept sa se termine sezonul asta si nu mai merge de la anul. Concluzia mea este ca este de fapt o clica a voluntarilor - lideri, care se cunosc de mult timp si au grupul lor, familiile care vin din afara, si mai ales emigranti ca noi, sunt greu acceptate. De fiecare data cand puneam o intrebare se uitau ca la alien la mine. La toate activitatile la care participau si parintii eram lasati pe dinafara si din asta avea de suferit copilul, si tot asa. Plus faza cu vandutul de popcorn, care deja ca era penibila la inceput, dar a atinc culmea ridicolului cand la petrecerea de Craciun s-au premiat copiii in functie de cat popcorn au vandut. Guess cine a fost strigat primul, dar doar pentru ca era pe ultimul loc ... Si ca sa va dau si o masura a ridicolului, locul intai a fost castigat de un copil a carui familie a vandut popcorn de 1800 $.
Asta e, am incercat, am vazut despre ce e vorba, we move on ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Aqai, nu am vazut pe aici marca de care zici tu , dar suna bine genul asta de pantaloni. V. a avut asa ceva pana la maxim 18 luni, si erau tare practici. Dar cand a trecut la toddleri nu am mai gasit. Ne-au cerut de la gradi slush pants, care sunt doar de fash. Si iarna snow pants care sunt tare grosi. Daca gasesti ceva, eventual de cumparat online, scrie aici. Thanks.

Mai, cu shopping-ul in State, am facut si eu un pic mishto, nu o luati ca am ceva cu genul asta de turism. Eu tin minte ca si in Ro se practica, de cei care stateau in partea vest. Aveam prieteni/familie la Arad, Timisoara, Cluj, Oradea, toti se duceau in Ungaria sa ia mancare ca era mai ieftin. Dupa ce a intrat Ungaria in Uniune, s-a schimbat sensul, veneau ungurii la noi ca la ei se scumpisera toate.
La un moment dat, tata avea curse in Bulgaria, de fiecare data venea cu foi de placinta si cascaval de la bulgari.

Eu cred ca am ramas din Ro asa cu o chestie apropos de mancare. Desi nu am prins foarte mult din comunism, copil fiind vedeam in jurul meu disperarea asta a celor mari sa puna ceva pe masa. Bunicii stateau cu randul la coada de la cinci dimineata sa ia iaurt si lapte, mama aducea de la servici mancare cumparata "pe sub mana", bunica-mea care statea la Bucuresti era abonata la toate cozile, si cand cumpara cate ceva lua in cantitati industriale ca sa le trimita la rudele din provincie.
De-aia cand am crescut si am ajuns "la casa mea" am zis ca mancarea nu este o problema, n-am avut niciodata congelator in afara de ala de la frigider si am cumparat exact ce aveam nevoie, cand aveam nevoie.
Nu m-am gandit niciodata sa fac economie la mancare, pot sa tai la destule, dar nu la mancare chiar daca este una din principalele cheltuieli.
Incerc sa rationalizez consumul cat mai mult, si pot sa zic ca am facut progrese in ultimul timp, mai ales de cand au mai crescut si copiii si ne-au bagat de la oras colectarea de materiale organice si ne-au redus gunoiul. Acum chiar vad cata mancare aruncam si ajustez cat cumparam.

DanaP, ce amintiri cu Patel-ii !!! Am avut ceva experiente la vechiul job, dar nici la asta nu ma plang. Acum am de povestit de asiatici, de care s-a cam umplut locul (NU sunt rasista, la job colega cu care sunt cea mai apropiata este chinezoaica). Saptamana trecuta am fost la client (si mai am o saptamana ) cu unul angajat de doua zile nici n-am avut timp sa-l cunosc bine, a mancat non stop acolo (ba fructe, ba sandwich, iar sanwich, inca o banana, sticksuri...). Frate, eu credeam ca numai femeile sunt "rontaitoare" dar asta e mai rau. Plus ca "mucea" langa mine, la un moment dat l-am intrebat daca e bolnav, la care imi zice ca el e tot timpul asa
De-aia e greu cu munca in echipa daca nu te "potrivesti" cu coechipierul. Pana acum a fost super ok, dar cum rotatia personalului este destul de mare unde lucrez, trebuie sa ma obisnuiesc cu experiente din astea.
Si apropo de Pateli, am vazut filmul "Slumdog millionaire", e mai vechi, dar nu-l vazusem, mi-a placut foarte mult. Personajul principal, numele actorului: Patel

A, si mi-am perfectionat accentul indian de la King Julien din filmele Madagascar, copiii mei sunt innebuniti dupa filemele astea, mai ales ca au ajuns la varsta la care le plac.

Mergi la inceput