pensie alimentara fara divort

pensie alimentara fara divort | Autor: gabytza91

Link direct la acest mesaj

buna sunt gabriela si tatal meu are probleme foarte mari cu alcoolul....din cauza asta mama si sora mea mai mica de 13 ani au de suferit...el nu le ajta cu nimic ,nu le da bani de mancare ,nu plateste datoriile casnice care trebuie platite luna de luna.el are o pensie foarte mare de 13 mil iar mama mea nu are niciun venit,nici macar alocatia surorii mele nu o primeste de la el...mama si sora mea traiesc din banii care ii trimitem eu si fratele meu care si noi avem familiile noastre...intrebare este daca exita vreo modalitate prin care mama mea ar putea sa primeasca o pensie alimentara faa sa divorteze ??? este foarte greu pur si simplu acest om care este tata ne face viata si noua si mamei un calvar ...mereu face scandal.mama mea este si bolnava din cauza stresului...ma puteti ajuta???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De buna voie nu cred. Doar prin modalitati de constrangere nu neaparat prin divort. Insa scandal va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza91 spune:

nici pin costrangee nu va rezolva nimic pentru ca pe langa viciul bauturii a mai aparut acum si viciul aparatelor de noroc....intreb oare se poate daca se duce la tribunal cu cuponul de pensie si certificatul surorii va putea obtine o pensie alimentara???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

Mergi la inceput