Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Cosminuta, Mihaela, Eva felicitari pentru bebei sanatosi!
Eva sunt marisori puii tai avand in vedere ca sunt gemenasi.
VeveMara lasa ca trece, daca se vaccina nu inseamna ca nu se imbolnavea. Tatal meu a facut anul trecut si s-a imbolnavit. Frectie la picior de lemn. Mai multa grija la alimentatie si contactul cu viitoarea mamica mai putin. Poate sa aiba grija singur de el, mai ales ca e cadru medical. Al meu a fost bolnav cand Miriam era micuta, vreo 6 luni cred ca avea, si noi doua ne-am mutat in alta camera si nu ne-am imbolnavit. O sa vezi tu ca se schimba atitudinea intre voi doi fara sa vreti, nu o sa-l mai dadacesti atata.
Chiar azi spunea dr. Gheorghe Mencinicopschi ca din ceea ce mancam intr-o zi jumatate trerbuie sa fie hrana vie, adica nepreparata termic, pentru a avea enzimele necesare bunei functionari a organismului. Intrebarea mea este cati dintre noi facem asta?

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Ai dreptate Liza daca e crud nu e ok, multumesc oricum :(

31+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Iulia - sanatate multa burtica incercata...wow ce poveste ai...sa-ti ajute Doamne Doamne sa duci sarcina la sfarsit si sa ai un bebe sanatos! Ma bucur ca esti intr-o tara civilizata cu mai multa grija ptr oameni.

Felicitari burticilor care si-au vazut bebicii la eco...abia astept si io joi dimineata...nu mai am rabdare, mai ales ca il simt mai jos decat am simtit-o pe Ioana si mi-e putin frica; sunt optimista totusi si sper sa ajung la termen cu bebel cel alergaret...il simt toata ziua, noaptea nu mai zic ca ma trezesc de cel putin 5-6 ori dintre care de vreo 2-3 ori la pipi...dar nah asta e cu trimestrul 3 de sarcina...incerc sa ma bucur de somn cat mai pot si cat ma lasa.

Garmastan am luat si io...am gasit la belladona cu 25, cel mai bun pret mi s-a parut fata de ce am gasit prin alte parti, am si inceput sa il folosesc chiar daca nu reusesc sa imi amintesc in fiecare seara, cate o bobita pe fiecare sfarc, masat usor...dupa ce vine bebe, pediatrul mi-a recomandat sa il folosesc dupa fiecare alaptat, iar inainte de alaptat sa spal sanul. Am mai luat si ser fiziologic de la mega, acolo imi place ca sunt fiole mici de plastic si pot folosi cate una. In rest n-am mai luat mai nik. Sunt zen:))

Pupici si ne auzim dupa eco cu vesti proaspete!



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

iulia, ma bucur pentru tine ca lucrurile merg spre bine. Din experienta personala insa n-as putea spune ca Franta este o tara civilizata, cel putin nu din punct de vedere al sistemului medical. Aici poti merge la ce medic vrei, la privat sau la stat, poti face cate ecografii si analize vrei, poti naste in ce spital vrei cu ce medic vrei, poti cumpara medicamente fara reteta din farmacii, poti cauta pe net si intreba medicul orice pentru ca ai posibilitatea de a gasi aici medici buni care sa nu te trateze ca pe ultimul prost (nu e usor dar se poate, iti garantez). In Franta am mers la spital cu febra mare si amigdalita pultacee mi-au zis sa beau ceai cald cu lamaie. Mai aveam putin si deliram, nu ma puteam tine pe picioare de rau ce imi era. Noroc ca a doua zi dimineata aveam avion si cum am aterizat pe aeroport in Bucuresti am putut sa imi iau Augmentin sa imi treaa infectia ca deja nu imi mai puteam tine ochii deschisi si aveam niste frisoane incredibile. Dupa treaba asta si avand in vedere si faptul ca am o prietena in Anglia care nu isi poate lua (pentru ca medicul nu vrea sa-i dea) Metformin si Duphaston desi are Sindromul Ovarelor Polichistice si rezistenta la insulina (a pierdut deja 2 sarcini si trebuie sa-i trimit eu din tara pastilele de care are nevoie, care ii fac bine si care i-au fost recomandate de medicii romani) pe mine nu o sa ma convinga nimeni niciodata ca sistemul din alte tari e mai bun. Nu vorbesc aici de dotarile din spitale, nu vorbesc nici de cercetare, metode chirurgicale si altele asemenea, vorbesc doar de atitudinea prea relaxata gen lasa ca n-ai nimic, iti trece de la sine in doua zile, nu esti infertila decat daca incerci 2 ani fara rezultat, de ce sa faci analiza aia ca nu cred ca ai nevoie de asa ceva, ce atatea pastile....


29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Capitol Nou

Cosmi 28+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Va multumesc pentru gandurile bune,cu Dumnezeu inainte,alta speranta nu mai am.
Draga mea emilia.m,eu nu am spus ca sistemul de sanatate francez este perfect,de fapt nu cred ca exista sistem perfect dar....am medicamentele asigurate(este drept ca am si asigurare complementara)iar in cazul in care mi s-ar intampla ceva nu trebuie sa umblu cu spaga la purtator. Aici oamenii sunt oameni,la noi din pacate umanitatea in mediul spitalier nu prea mai exista.
Iar eu,tocmai din motivul pe care si tu l-ai expus nu merg niciodata la spitale mici sau la orice doctor.

Mergi la inceput