Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mama roxxy, dar baga fetitele tale, cate kg au? ca au zis ca parca au 1 an si 1 luna ca varsta
sa-ti zic de fetele mele, au 1 an si 2 luni, Ema 8.2 kg si Eva 7.2 kg, au fost nascute f mici Ema 2.5 si Eva 1.5 kg, la 36s

programul de masa e asa
- pe la 8.30 lapte cam 180 ml - 200 maxim cu 1-2 cupe cereale de orez
- masa de pranz intre 12 -13, mananca snitel pui 30g sau supa cu carne si legume 100g sa zic asa + fructe undeva la 100g (tot din borcanele) + iaurt grecesc 10% grasime - intre 50-150g
- masa seara intre 17-18, cam acelasi meniu, eventual sunca de pui/porc cam 20-30g sau somon fumee, din asta au mancat si cate 50g, paine f putina si din nou fructe si iaurt
- masa de seara - lapte tot 180-200ml pe la ora 21
si cam atat, pisicutele mele au fost tare mofturoase si nu au mancat, ne chinuim cu masa 1h, ceea ce manance si le cam place e iaurtul simplu, cred ca au crescut saracele din somn si iaurt.
nu am separarea meselor pe fructe si mancare/supa/carne, deoarece nu mancau si atunci pediatra a zis dati-le de toate la aceeasi masa, macar cate 30-50g din fiecare sa manance si sa-si faca portia
abia de 2 sapt mananca un pic mai bine, le place snitel de pui, sunca slaba, somonul, dar asta pt ca au inceput sa aiba si ele cativa dintisori si dandu-le bucatele cred ca le place mai mult decat pasat; oricum pe Eva o suspectez ca inghite fara sa mestece, ca oricum nu prea are cu ce, are 2 dintisori jos si 2 sus, abia acum iese un al 3-lea sus. Ema are 6 dinti, 2 jos, 4 sus.

in kg sunt inca micute si sub grafic, dar am inceput sa nu ma mai stresez pe partea asta ca nu are rost, arata bine si sunt sanatoase, n-am avut nici o probl cu ele, cu exceptia varsaturilor Evei, dar astea a fost pt ca era f micuta si au incetat pe la 10 luni. In rest au racit numai de 2 ori, fara febra, numai mucisori 2 zile, le-am dat un pic de nurofen si gata le-a si trecut.

de culcat si eu le culc in body si o pijama salopeta cu tot cu picioruse, temp in camera e cam 23 grade, le pun eu o paturica pe ele dupa ce adorm, dar nu stau ele invelite tot timpul, insa nu cred ca conteaza, 23 grade este totusi cald, ca sa nu zic chiar f cald.
am avut si eu saci de dormit, dar nu prea le-am tinut in ele, anul trecut am avut o probl cu termostatele de calcdura si nu o puteam opri erau 25-26 grade in camera de mureai de cald, asa ca nu era nevoie de saci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Seara buna fete dragi
Brigit multumesc de gandurile bune Am emotii cit carul, am inceput sa nu mai dorm noptiile gandindu-ma la nastere.
Anne duminica facem si noi 38 de sapt, pina acum am crescut la fiecare control. Dar sapt viitoare gata iesim in lume Sa aveti parte de un botez frumos si totul sa decurga asa cum va doriti
Lai sigur ca se poate si la gemeni 38 de sapt, ai incredere si cine stie bati recordul Toniei
Anna gata, pina sapt viitoare le-a fost la buburuze. Vedem noi dupa aia ce urmeaza, dar am incredere ca ne vom descurca
Dianaradoi maine ai control parca, asa ca te astept cu vesti bune. Sigur sunt bine si fetele tale
Roxxy ai niste fetite superbe, sa iti traiasca
Maine dimineata merg si eu la control, stabilim ultimele detalii.
Apropo Brigit tu la Polizu ai stat in rezerva sau in salon obisnuit?
Si inca o intrebare : ce fel de anestezie ati avut ? mie imi este groaza de cea locala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bine va regasesc, mamici si burtici! harniceee, ati scris de am avut ce recupera azi! Cu drag va citesc si eu si daaaa, astept sa mai vad din pretioasele informatii de la mamicile "senioare". Ajuta o tona!

@Anne - da, si noi incepem la 6 luni diversificarea. Medicul de familie imi zice sa incepem mai devreme, dar fiind si cu o luna mai mici, 6 ramane. Am niscaiva emotii sincer, om vede4a.

@Tonia - felicitaaaari! Reusita de campioni si de cartea recordurilor :))) Multi pupici de la noi si va asteptam cu vesti despre acomodarea acasa ;)

@Adriana
- dospeeesc gogoasele tale nu gluma! Brava! Hai cu tarie pe ultima suta de metri si acush le vezi mutritzele haioase! Va asteptam cu sanatate si voie buna!

@Dianaradoi
- nu-mi venea sa cred cand am vazut +30! Ce repede a trecut timpul! Sa fie cu vesti bune de tot de la control si la cat mai buna dospire si tieee! A cam fost vremea schimbatoare, te cred cu palpitatiile, bata-le vina. Mai mananca ceva sarat eventual (nu mult, dar cat sa iti mai ajute la tensiune). In spital, o luna de zile la final am avut si eu tot 10 tensiunea. Baftoc mult-mult si cu gripa, sa treaca asa ca TGV-ulprin halta :D

@Roxy - m-am distrat pe povestile de la voi, sa-ti traiasca vesele buburuzele!

Cat despre alaptat, m-am trezit citind mesajele Laurei si dand like cu bucurie. Apoi am citit raspunsurile tale, Anna_a si m-am trezit aproband si ce zici tu. Ei da, concluzia mea este ca trebuie sa lupti cu toate fortele pentru binele pruncutilor tai si de multe ori sa ii pui primii ca prioritate. Dar ca sa faci asta, trebuie sa te ingrijesti si pe tine, in unele cazuri chiar mai intai pe tine. La ce bun sa stai cu ei, sa te chinui cu toate, daa esti o epava si nu mai esti prezenta cu adevarat? Exagerarile de o parte sau alta nu duc la nimic bun in orice caz, un echilibru cred ca o sa caut mereu sa am si eu. Si da, sunt convinsa ca mai toate mamicile de aici si-au dorit enorm copiii si s-au luptat din greu pentru ei. Nu se pune problema de neglijare, ignoranta sau fite, cred eu. Dar as bate cu bata orice mama care isi bate ea joc de laptele ei si de sanatatea copiilor, atunci cand stie ce trebuie sa faca sa ii alapteze si pur si simplu nu vrea. (Gata, mi-am dat si eu naduful si opinia afara).

Va pup pe toatee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

hello gemeniste dragi!

reusesc sa va citesc dar mai putin sa raspund.
Insa cum am vazut ca Ady se apropie de momentul magic zic sa dau mai repede reply-ul ca cine stie.

Deci:
-anestezie- am avut generala, am ajuns in super-urgenta, de la camera de garda si pana cand eram anesteziata cred ca s-au scurs doar 15 minute. nu am mai avut timp sa imi pun problema de frica de anestezie, imi era groaza de ce mi se intampla, mai ales ca chemasera aia toti medicii care erau in spital la ora aia si era o forfota si o agitatie teribila. eu zic sa nu te focusezi prea mult pe asta

- am stat la salon obisnuit dar pe o sectie ceva mai rasarita. (III B zisa si dorobanti - tot jeg dar mai stilat )nu mi-as fi permis sa dau 60 de euro pe noapte la rezeva ca am stat 50 de zile internata, si oricum chiar si asa am cotizat cat pentru doua nasteri la privat

Anne, las-o mai moale cu curatenia, ca mie imi scade productia de lapte ori de cate ori trebaluiesc. sau baga ceaiuri mai multe acum

Ioana- la 6 luni varsta cronologica, adica voi veti avea ceva mai putin de 5 luni varsta corectata. astia de la polizu ma innebunesc ca sa ii diversific dupa varsta corectata. va dati seama ca la 6 luni varsta corectata ai mei or sa aiba 8 luni cronologic trecute. ca e pacat ca ii hranesc cu lapte de al meu si ca blabla. eu m-am gandit ca macar nitel asa sa incep sa ii obisnuiesc cu gusturi noi, fara a inlocui mesele de lapte, incepand de la 6/7 luni. pitica de duminica e din nou in greva foamei. daca nu are chef ea sa manance poti sa te chinui cat vrei ca tot nu mananca. are si ea 5 kile, iar baietelul a facut 6.4. ca sa nu se lasa mai prejos ca sor-sa a inceput si el sa se rostogoleasca, dar mai ca bolovanul asa ;)

Anna, cand te aud pe tine cum povestesti de fetele tale mofturoase parca ma si imaginez plangandu-ma pe aici peste ceva timp.

Lai- wow, va fi diferenta mai mica de 2 anisori intre copilasi. ce curajoasa esti dar si ce frumos!!!

Roxxy, sunt tare simpatice piticele tale

Ralu, te asteptam mai des

fug ca deja mi-am facut de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ioana, am ajuns chiar la 31s. astazi! si da, maine am control si mor de emotii. se pare ca la sarcina mea 32s ar fi cel mai sigur pt livrare, dar vom vedea. voi opta insa pt internare pt monitorizare pt ca acasa ma sperii tare.

plus ca tb sa intrerup tratamentul pt tahicardie si daca ma apuca acasa vreo criza, intru in panica.

roxxy, sora mea a stat cu bebe al ei in italia vreo 3 luni si multe din cele indicate de tine le-a incercat si ea. tin sa-ti zic ca piciul ei mofturos a venit slab mort din italia. sub nicio forma nu i-au placut pastele in supa si mai ales uleiul de masline de la sfarsit si parmezanul ras. trecuse saraca tot pe ciorbe romanesti mai pe la sfarsit ca sa manance si piticania ceva. deci, daca matzele tale mananca, sunt niste fetite tare cuminti. Felicitari!

va tin la curent maine cu planul de nastere. sper sa fie bine.

Doamne ajuta!

pupici

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Si acu despre noi:

2 saptamani de transformari: plansete, rasete, nopti alandala, oboseala, bucurie, grija... Mara a mancat foarte putin si luase intr-o luna doar 300g. Am trecut prin urmare de 2 saptamani pe lapte antireflux. Chin cu ea, ca nu il accepta deloc, dat cu seringa la mililitru printre plansete si sughituri si inghitit aer mult...uuuuuufiiii! Plans inainte de masa, in timpul mesei si dupa masa, la san mult si la lp si mai mult. Dar nu ne-am lasat. Am descoperit dupa multe lupte cateva elemente esentiale: 1. Mara nu mai plangea daca o alaptam la san in picioare mergand (???!!!! mi-era mila de spatele meu, dar ma leganam sa treaca si pentru mine :D) 2. A acceptat laptele cu faina de roshcove dupa ce i l-am facut cald, nu la temperatura camerei (acum il bea din biberon). De 3 zile e in sfarsit mai bine, papa fara sa mai planga si nici nu mai trebuie sa merg de zaluda cu ea prin camera. Mananca mai bine ca niciodata la san si mai mereu ia si cei 30ml lpAR de la final. Conluzia dupa 2 saptamani, a luat 400g !!!!! Mai aveam putin si o luam si pe pediatra in brate sa dansez cu ea :))))

Ieri am facut si eco abdominala, e vizibil refluxul GE, dar e inca in limite normale si sper sa treaca de tot dupa 6-7 luni ca ne-a papat zilele la toti4.

We trecut ne-am incumetat sa mergem la Brasov din nou. Pensiunea Casa Matei, foaaarte faina si primitoare. Le-am speriat in schimb clientii (cred) pentru ca de data asta in ultima seara si Mara si Dragos au urlat aproape non-stop toata noaptea. De la 5 doar papa i-a mai auzit, eu cedasem la somn ca cel mai mare butuc. Si-au iesit din ritm 2 zile si ma gandeam ca nu mai pupam nopti cuminti cu somn legat. Acasa dupa calatorie, se trezeau unul pe celalalt intr-un mare concert nocturn. Le-am reinstaurat rutina cu baita de seara, masaj, cantat si dupa doar o noapte de dezmatz acasa, acum sunt iar dormiciosi :)

Avand in vedere ca Dragos inca nu prea doarme ziua, papa lucreaza de acasa. Dragos cand nu doarme e agitat si marait, plange de rupe timpane. Cand ii e foame Marei (si mai ales in perioada descrisa mai sus de plansete non-stop) sincronul e incredibil.

@Mammarutza, Sugubina, Mona, Anne, Balanta si celelalte mamici care va mai cresteti puiutii singure: ce sfaturi puteti impartasi aici? @Balanta - multumesc de raspuns, eu care ma gandeam ca de la 6 luni e mai simplu!

Am cautat bona (papa nu se poate atinge de calculator cand e agitatie cu amandoi bobocii si are si la serv o tona de lucru si sedinte de nu se vede, deci e tot frustrant chiar daca e si el acasa). Am primito recomandare, ne vedem ne intelegem, vine sa vada apartamentul si sa stabilim ce vom face si de cand. Azi trebuia sa ajunga. Eram fericita ca vine. La 8h30 suna papa, raspunde bona: "Haideti sa ne auzim mai tarziu". Trece de 10h30 cand trebuia sa vina. Se face 11h30. Ma gandeam sa o sun sa o balacaresc :/ Nu merita. Si daca ar avea cea mai buna scuza, nu mai am incredere sa o las langa bobocutii mei dragi. Pas. Sa-si vada de viata ei. Eu am inceput sa ii scot pe rand in wrap la plimbare: unul cu mine, unul acasa cu papa. Tare nu ma mai trage inima sa mai caut, dar oi mai incerca sa vad ce ispravi va mai scriu apoi :)

Ce sa mai zic? Plin neicushorule, pliiin cu evenimente in juma de luna! Azi la san, Dragos mi-a gangurit cu intonatie, aproape cantat :D :D :D M-am topit toataaa! Iar Mara a avut prima seara in care masa a fost numai NUMAAAAI zambete! Rai pe noi! Sa ne tina, zic!

Va pupcenkovicim cu mare drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit multumesc mult de raspuns
Acolo la III B lasau si bebelusi cu mamicile in aceasi camera? Cite paturi sunt in camera? Eu as alege rezerva doar in cazul in care fetele sunt bine la nastere, si ne-ar da drumul in 3-4 zile, altfel nu am nici o sansa financiar vorbind din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ioana,
in sfarsit cineva care a inteles ce am vrut sa zic, referitor la ai grija si de tine ca sa poti avea grija de ei

cu bona va fi greu de gasit, mi s-a intamplat si mie la fel, vin azi, vin maine, vin nu stiu cand, o sun, pai am inceput la altii, sanatate ce sa-i fac
incearca si pe cautbona.ro; dar spune in anunts exact despre ce e vorba, 2 copii ca esti si tu acasa; la mine dupa ce aplicau, refuzzau sa mai vina sa vrobim cand le spuneam ca sunt si eu si mama acasa.

brijit, poate incepi si tu pe la un 6-7 luni varsta cronologica si incepi usurel, cu un suc de morcovi, mere, portocale cu niste cereale de orez simlu in lapte; parca sa astepti pana la 8 luni e un pic cam mult.
oricum ei cred ca au cam recuperat; daca acu acum 5kg si 6.4 stati bine la 5 luni parca au ei? pai Eva mea are 7.2 kg la 1 an si 2 luni

adriana nastere usoara ca in sfarsit trebuie sa le scoti si tu
dianaradoi, daca zici ca la 32s treb sa le scopti si tu mai ai un pic, va fi bine ai sa vezi; desi poate treburile merg bine si le mai tii un 2 saptamani asa

si mie-mi e dor de mamicile vechi: sugubina, monas, mirela, si cine mai era, dar probabil au inceput serviciul si sunt mai ocupate si nu mai apuca sa scrie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici,
Inca n-am inceput serviciul, mai am oleaca. Insa sunt in niste crize cu cautatul de bona ajutatoare de mama....de-mi vine sa ma strang de gat ca pitigoiul. Mai ca-mi pare rau ca nu mi-am urmat ideea initiala de a-i da la cresa. Maine vine sa ne vedem o alta tanti )recomandata), poimaine sa ma vad cu alta s.a.m.d. Insa exact asa si mie mi-a trecut cheful total de bone. In plus am avut taraboi pe aici cu niste mobilier in completare , asa ca-s franta acum.
Vreau doar sa o linistesc de adrianaady cu anestezia aia locala. Cre mai speriata ca mine de intepatura in coloana nu se ezista. Crede-ma ca nu am simtit nimic nimic. Nici la bagare , nici la scoatere.
Ioana: nu mai stiu exact cat au puii tai, insa am auzit de cazuri in care le-au iesit dintoshii pe la 4-5 luni. Ia uita-te pe la gingia de sus, nu cumva sa fie umflata. sau mai bine da cu degetul, sa vezi daca simti ceva acolo, La noi la primii 4 dinti a fost mare taraboi, cu nopti nedormite, cu plansete si tot tacamul.Daca-o fi asta, sa incep cu lista medicamentelor pt dinti:).
Roxxy, ma bag sa vad pozele imediat.
Va pup si revin cu bona-n dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

bun gasit, dupa mult timp
va citesc, dar timp de scris cam greu
adriana nastere udoara, 2 zambile, ca tot urmeaza sa infloreasca, sanatoase, frumoase si norocoase, cu o mamica cu mult laptic , experienta mea cu anestezia epidurala de cosmar, nu as mai face nici moarta, la epidurala cred ca e f important cat de tare esti, eu am facut atac de panica cu tensinue crescuta,sufocare am avut nevoie sa imi fie pusa masca pt a putea respira, eu sunt genul f emotiv si cred ca era mai indicat anestezia generala dar na dorita de ai vedea a fost prea mare
brigit esti nemaipomenita, de cate ori te citesc ma trec fiori, eu nu am avut atata putere sa ma lupt pt lapte, regret enorm si acum
anna daca fetele nu sunt cu proble nu cred e cazul sa te stresezi cu mancare, ai mei au amandoi 10 kg, baiatul pare mai slab dar e ciolanos si manaca de rupe el mancarea si somnul nu refuza niciodata
cu maimuta mica e alta poveste imi face o mie de draci cu mancatul, si ea pana la 10 luni a mancat de rupea ii ziceam grasa- acuma nu e slaba rau ca mai are inca rezerve, si manca de toate si fara probleme acuma ii dam cu randul 2 linguri eu la desene, inainte ziceam ca copii mei nu vor vedea desene pana la 5 ani , 2 linguri tasu cu maimutareala si daca e bine dispusa 2 linguri bunicasa dindu i nu stiu ce prostie , si cu somnul ziua cu ea am mari probleme abia reusesc sa o culc o ora pe zi, in timp ce Anton are 2 obligatorii si daca se gandeste bine chiar 3
sunt alergici la vitamina C , fructe f limitat acuma abia astept sa apara de la noi, avem probleme si cu proteina din carnea de vaca au intoleranta, m-am saturat sa gatesc numai carne de pui , a si mancam inca numai pasat
sophia merge singura anton numai tinut, de vorbit amandoi subtire , dar prostii la greu ,
multa sanantate la mame si gemeni

Mergi la inceput