Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Roxy, am citit si eu fugar ce ai scris si pot sa ti raspund la intrebarea cu dezvelitul. Exista pt somn in loc de patura care poate fi si periculoasa pt copiii mici, saculetii aceia care le lasa manutele pe afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ce dragute sunt, Roxxy...niste dulceti!

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralu_mv

Roxy, am citit si eu fugar ce ai scris si pot sa ti raspund la intrebarea cu dezvelitul. Exista pt somn in loc de patura care poate fi si periculoasa pt copiii mici, saculetii aceia care le lasa manutele pe afara.


multumesc ptr.raspuns Ralu_mv,ai dreptate,am mai citit si eu din urma despre acesti saculeti de dormit,o sa incerc sa cumpar unul pentru Laura,sa vedem cum o sa-l accepte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianaradoi

ce dragute sunt, Roxxy...niste dulceti!

30 +


Diana,multumesc pentru aprecieri,toti copilasii sunt frumosi,asa cred eu.Vad ca mai ai putin si o sa fii si tu mamica,de fapt esti de acum,o sa urmaresc in continuare postarile tale si iti doresc nastere usoara,ca de altfel si celorlalte burtici.

Am mai pus poze daca vreti sa le vedeti
https://picasaweb.google.com/102893190872616247452/PozeIanuarie2013?authuser=0&authkey=Gv1sRgCISP9aa_kPfIQA&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

tot eu sunt...
asa cum am promis ieri,vreau sa va scriu cam cum sunt orele de masa ale copiilor aici in Italia unde sunt acum si la care ma conformez,caci si cand va fi sa le dau la cresa sau la gradinita vor fi aceleasi ore de masa.
deci,
-intre 7-8 dimineata le dau(pe rand ca nu am nici un ajutor) 250-270 ml lapte de vaca+5 biscuiti Mellin sau Plasmon(sunt speciali pentru copii si se dizolva in lapte);
-intre 10-10.30 le dau cam 50gr fructe pasate pe care le cumpar,cred ca se gaseste si in tara asa ceva,speciale pentru copii incepand de la 4 luni(le dau inca fructe pasate pentru ca inca nu mesteca bine,mai ales Francesca).Pana acum le-am dat doar banana si para ca fructe proaspete,cu portocala s-au strambat,desi era dulce.
-intre 12.30-13.15 le dau pranzul pe care incerc sa il fac cat mai variat in fiecare zi; intr-o zi piure de legume cu carne,sau supa de pui cu carne si cu fidea,sau pilaf cu carne,sau piure de cartofi cu ficat,sau in loc de carne introduc cate 1 ou pentru fiecare;
-intre 16-16.30 le dau gustarea(merenda) care poate fi iaurt,cate 150gr pentru fiecare sau le mai cumpar iaurt cu diverse fructe,cam 180gr de caciula;
-intre 19.40-20.15 le dau cina care de cele mai multe ori inseamna o supa cu paste in care eu care nu am fantazie deloc incerc sa adaug si legume variate(broccoli,spanac,conopida,sau morcov cu dovlecel,broccoli cu morcov,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

deci,asa le dau,supa cu legume variate in care predomina pasta din aceea mica speciala pentru copii,sting focul si apoi adaug 1 lingura ulei de masline si 50gr parmigiano ras,iar la urma le dau cate 50gr de fructe din borcanel si laurei ii mai dau si paine in manuta sa rontaie;
-intre 23-23.40 le dau iar cate un biberon de lapte 250ml fara biscuiti,Francesca daca nu e mai mult adormita mai imi lasa un 50-100ml de lapte in biberon,asa ca m-am invatat si ii fac mai putin lapte ei,in jur de 200ml.
problema vine dupa aceea,caci nu au somn,se culca mereu dupa miezul noptii,au chef de joaca,se ridica din patut.
cam atat,sper ca nu am plictisit
dupa-amiaza dorm in jur de o ora si jumatate,dar de dimineata dupa ce la dau lapte se culca la loc si se trezesc pe la 10,poate aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

deci,asa le dau,supa cu legume variate in care predomina pasta din aceea mica speciala pentru copii,sting focul si apoi adaug 1 lingura ulei de masline si 50gr parmigiano ras,iar la urma le dau cate 50gr de fructe din borcanel si laurei ii mai dau si paine in manuta sa rontaie;
-intre 23-23.40 le dau iar cate un biberon de lapte 250ml fara biscuiti,Francesca daca nu e mai mult adormita mai imi lasa un 50-100ml de lapte in biberon,asa ca m-am invatat si ii fac mai putin lapte ei,in jur de 200ml.
problema vine dupa aceea,caci nu au somn,se culca mereu dupa miezul noptii,au chef de joaca,se ridica din patut.
cam atat,sper ca nu am plictisit
dupa-amiaza dorm in jur de o ora si jumatate,dar de dimineata dupa ce la dau lapte se culca la loc si se trezesc pe la 10,poate aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Tonia, felicitari, mamico! Ce veste frumoasa! Bine ati venit, bebelusi grasuni minunati!

Adriana, felicitari pentru pragul de 37 de saptamani si pumnii stransi!

Ma bucur asa de mult cand citesc despre sarcinile voastre duse la termen si bebeii grasunei, imi da incredere ca se poate si ca o sa putem si noi

Si la fel de mult ma impresioneaza povestile mamicilor care au trecut cu succes prin experienta prematuritatii, Brigit, Alex, un brat de pentru voi!

Dianaradoi, ma tot gandesc la tine si tin pumnii stransi-stransi sa ajungeti cat mai departe e posibil si bine pentru fetite si sa fie sanatoase si sa fie totul bine

Noi am ajuns la 25 de saptamani. Bebeii sunt din ce in ce mai activi, e un deliciu sa-i simt jucandu-se prin burtica. Ne-am intors din calatoriile de Sarbatori si am revenit la lucru, motanul mic la gradi. Sambata facem o petrecere mare la noi acasa, probabil ultima de felul asta pentru o perioada, am facut deja cumparaturile si acum pregatim in fiecare zi cate ceva dupa ce adoarme bebe, am invatat lectia ca nu mai merge cu pregatit totul in ultimul moment ca pe vremuri, ci trebuie cate putin, cate putin, din timp, cu organizare, ordine si disciplina

Anne, eu l-am alaptat in public pe baietelul meu, desi sunt destul de pudica in anumite privinte, dar cand a venit vorba de alaptat nu m-a incercat nici o pudoare, l-am alaptat peste tot fara nici o retinere, inclusiv in mijlocul magazinului, la coada la casa si prin alte locuri mai mult sau mai putin ortodoxe. Acum ca stau si ma gandesc nu am prea mai vazut pe nimeni alaptand asa de "deschis" ca mine dar nici nu am avut parte de vreo reactie negativa. Nu stiu cum o sa fie cu gemenasii, am emotii

Roxxy, ai niste printese superbe! Eu la baietelul meu am folosit saci de dormit cat era mic, cam pana cand a inceput sa se ridice singur in picioare in patut. Pana la un an am urmat cu mare strictete regula de a nu-i pune in patut nici un fel de paturica, eram obsedata de pericolul de sufocare. Dupa un an am inceput sa-l invelesc cu paturica. Se dezveleste si el de cele mai multe ori in timpul noptii si tot asa aterizeaza pe paturica, o foloseste mai mult pe post de perna (acum are un an si cinci luni) Asa ca ma axez mai mult pe a da caldura mai tare daca e necesar si a-l imbraca un pic mai gros - un body cu manecuta lunga din bumbac subtire si pe deasupra o pijamaluta intreaga, dintr-un bumbac mai grosut sau din fleece, din aceea cu maneca lunga si care acopera si picioarele in intregime, inclusiv talpitele.
Am vazut mai nou si saci de dormit prin care sa-si poata scoate piciorutele (partea de jos, ca sa se poata ridica) - nu am incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

lai pt alaptatl in public. Am citit un articol al unui descreierat care se criza ca vezi doamne vede el pielea de la tzatza mamei care alapteaza si ce dezgustat era el. M-am gandit ca sunt multi dezaxati care gandesc la fel. Din fericire, nici eu nu am avut reactii negative dar cred ca eram in stare sa-i alerg cu copilul la tzatza daca indraznea cineva sa spuna ceva

ADriana, avem emotii pt tine . Abia astept sa ne dai vesti bune. Daca mai poti si mai ai loc, mai tine-i dar numai daca este ok si pt ei. Eu nu as fi putut sa las sarcina mai mult de 38 pt ca cel mic nu mai lua in greutate.

Roxy, eu nu sunt asa disperata cu dezvelitul. Ai mei au 4 luni si dorm numai dezveliti, in salopete si la 22 de grade in camera. Nu au vrut deloc sa stea in sacii de dormit iar eu le-a respectat dorinta de a sta freeee. Sotul meu doarme, tot la 22 de grade, in chiloti, dezvelit si este mai sanatos ca mine desi eu sunt cu 12 ani mai tanara. Asa ca eu nu am niciun stres cu dezvelitul. Ca si lai, voi da caldura mai mare daca vor simti ei vreun disconfort dar in rest nu ma stresez.
Despre programul de masa, imi e util pe viitor pt ca peste o luna jumate incepem diversificarea. Merci.

Diana, cum te descurci cu alaptatul? Da-ne vesti bune

Noi avem sambata botezul si toata saptamana am facut curatenie. este miercuri si am reusit sa fac baile, bucataria si sufrageria. Maine sper sa termin dormitorul si poate poate fac si dormitorul mic.

got to go. A venit tati acasa

Mergi la inceput