Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

buna
ciumpilika, daca esti interesata am eu un carucior Baby jogger city mini pe care il poti vedea cum functioneaza in filmuletul acesta http://www.kiddicare.tv/v/5802/baby-jogger-city-metro-double-product-features/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Buna,

Ariadna , ti-am trims PM si mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna ziua si de la noi,
va multumesc celor care ati continuat sa scrieti despre cum mananca copiii vostri,Gabi,Lai,Anne-Mary.Mi-am facut cat de cat o idee,totul e sa o iau usurel si sa am foarte multa rabdare.Am vazut ca daca le dau legumele in ciorba taiate cubulete micute reusesc sa mestece,totul e sa iau mai putin in lingurita sau sa folosesc o lingurita mai micuta.
Acum imi vine sa cred ca Laura imi vomita si pentru ca tusea in timp ce manca.

Anne-Mary iti multumesc pentru ideea cu garnisitul legumelor pe farfurie,o sa incerc.
Adriana,cu mare placere,sper sa te ajute cartile.

Amalia,creste burtica,am vazut poza,te astept sa scrii despre sexul copiilor.Tu ce iti doresti?
Francesca mea se urca pe o masuta care este sub televizor,pe urma se tine de raftul de deasupra unde este TV si se uita la el,nici nu mai stiu ce sa fac,daca ii explic ca poate cadea si ca nu poate privi atat de aproape TV nu intelege,daca o iau de acolo se urca iar,ar trebui poate sa elimin masuta?
Lauracontinua sa mearga tinandu-se cu o manuta si cand vrea sa mearga mai cu viteza o ia in patru labute.
Aici ninge de doua zile,abia astept primavara sa putem iesi afara.
Cam atat de la noi
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

roxxy, daca ai stinge televizorul ar mai fi atrasa. Oricum, fetitele tale sunt f mici pt a avea orice legatura cu TV-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy,
la varsta asta nu mai vomita pt ca are reflux, ala s-a rezolvat pana acum, a vomitat ca s-a inecat cu ceva, a tusit sau chestii din astea (stiu pt ca Eva mea a avut reflux, dar dupa 1 an nu mai e probl asta, dar dc se ineaca cu ceva mai da pe afara)

eu am o mobila de sufragerie f joasa si tv-ul pe ea, de f mult timp, fetele se duc si apasa pe buton si sting televizorul, eu le las sa se uite la Duck tv, un post pt copii <2 ani si e chiar ok, uneori se uita sau mai bine zis pe la 10-12 luni se uitau, acum nu prea mai sunt interesate, e mai funny pt ele sa-l stinga cand ne uitam noi si sa ne vada reactia. La alto programe and stuff nu se uita, cred ca inca sunt un pic prea rapide si colorate, ce le mai place uneori sunt reclamele, gen cea cu loredana la rompletelom parca, care le place mult.

in ultimul timp, cam de 2 sapt, iar nu-mi mananca piticele
azi le-am facut paste mici mici cu putina branza si sos de sosii si cred ca au mancat in total cate 3-4 lingurite :(((((((
in rest nici macar iaurtul nu-l mai mananca cum trebuie, fructe mai deloc, le ies niste masele si cred ca aia e cauza, dar n-am ce sa le fac; Eva cere totutsi supliment de lapte dc nu manance, Ema nu prea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Francesca mea se urca pe acea masuta indiferent daca TV este deschis sau nu;daca vede ca nu e deschis atunci incepe si atinge carti,reviste,tot ce gaseste langa TV.
Le place la nebunie telecomanda,telefonul,orice fel de hartie,sticlele de plastic.
Problema e atunci cand Laura ii fura sora-si jucaria sau ce are ea in mana;incepe circul si sa te tii,ptr.ca Laura nu se lasa,o urmareste peste tot,sora-sa in picioare,ea in patru labe.Dintr-o singura incercare reuseste sa-i fure jucaria,sora-sa plange si nu isi ia jucaria inapoi,asteapta ca vin eu sa o ajut si tot asa,dupa o secunda reluam totul da capo.Se vede ca inca nu stiu sa imparta jucariile si sa se joace impreuna.

Anna_a,nu stiu ce sa iti zic cu mancatul,poate nu au pofta de mancare,poate o fi de la maselute;si alor mele le iese cate una de caciula dar pot sa zic ca mananca la fel ca inainte.
Eu cu iaurtul am avut mult de tras pana l-au acceptat,iar pe urma am incercat sa le dau si iaurt cu fructe.
La sfarsit le mai dau cate un biscuite insa ii gasesc pe jos,doar Laura mai musca cate putin.
Eu as suna pediatra,poate iti da vreo idee ce ai putea sa faci.

O noapte buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, fetitele tale se comporta la fel ca ale mele, cu tv-ul, telefonul, sticle, hartii, servetele, furat jucarii si tot asa

ce sa-mi zica pediatra,am fost la ea, imi zice doar ca sunt slabute si at treb sa mai ia in greutate; dar cum stie ca nu am cum sa le fortez n-are ce sa fac si ea, mi-a dat vitamine and stuff dar degeaba; cand am avut probl cu pielea f uscata, a zis ca poate fi si alergie la ceva mancare, dar ca nici nu vrea sa pronunte cuvantul cu D = dieta la ele in conditiile in care oricum mananca putin si cantitativ si ca diversitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anna,important este ca fetitele sunt sanatoase,poate pentru ele e suficient atat cat mananca.
Fetitele mele au si ele perioade cand mananca mai putin,de obicei cand au mancat de 2-3 ori si nu au facut treaba mare,dar le dau un pic de para sau prune si pe urma fac imediat.
Am citit ca apetitul copilului scade dupa un an,la fel cum incetineste si cresterea in greutate si in inaltime,nu mai e ca in primul an.

Va doresc un weekend placut si linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

pai roxxy ale mele n-au avut pofta de mancare niciodata, singura perioada cand au macat bine a fost 3 luni cat le-am alaptat, apoi de cand cu diversificarea a fost o lupta contintua, iar ele sunt f mici ca si greutate, s-au nascut mici si nu au recuperat, mai ales Eva, abia are 7.4 kg, iar Ema 8.5 la 1 an si 3 luni si au cam 75-76 cm
eu am inceput un pic sa ma mai relaxez in privinta asta, adica dc nu vor si nu vor, le dau jos de pe scau si le dau lapte apoi; am mare noroc cu bona actuala ca ea reuste sa le faca sa manance macar un pic, cu jocuri si chestii, fara ea sincer nu m-as fi descuract si as fi albit de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Buna fetelor. Ce mai faceti? eu nu prea am intrat ca nu am mai avut timp. Am inceput si noi diversificarea , suntem la piure de legume cu piept de pui , piure de fructe, cereale cu gust de vanilie si iaurt cu fructe. Piureul de legume nu mi l-au mancat pene nu le-am pus lamaie in el . Tocmai am facut si vaccinele de 6 luni , acum la a 7,5 luni pentru ca am avut muculeti , si tare m-am bucurat ca nu mai avem nici unul pana la un an, pentru ca baietii la fiecare vaccin mi-au facut febra noroc ca nu a facut si fata. Cu dintisorii inca nu se vad dar avem balute multe de vreo 3 luni. Unul dintre baieti se uita sasiu , voi ati avut cu copilasi probleme de genul asta? Unele persoane imi spun sa nu il duc la doctor inca pentru ca este prea mic si nu are ce sa ii faca si se poate rezolva de la sine un doctor mi-a spus sa merg sa imi spuna din ce cauza se uita asa ca daca nu vede bine o sa-i dea si ochelari la 7,5 luni !!!!! In rest ce a-ti mai facut a-ti reusit sa va intalniti ? Am pierdut intalnirea?

Mergi la inceput