Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna mamici si burtici,

Ciumpilika,in primul rand felicitari,le doresc copilasilor tai multa sanatate,noroc si sa va aduca numai bucurii si satisfactii.

despre carut pot sa iti spun ca eu am Peg Peregò Duette,culoare rosie,arata asa:
http://www.infanziabimbo.it/passeggio/passeggino-gemellare-duette-sw.html
daca ai dat clic ai vazut ca are volan si e tip trenulet.
Eu il gasesc nemaipomenit,pot sa ma strecor cu el pe unde vreau,in spatii inguste,cu ajutorul volanului e foarte usor.
Singura problema a fost ca a trebuit sa schimbam masina,inainte aveam un Hyundai mai vechi si intra in portbagaj insa nu mai intra altceva,acum avem un Citroen Picasso si e mult mai incapator.
De greu,e destul de greu,eu stau la parter si il tin in spatele blocului,tu daca stai la etaj iti va fi greu sa il urci,sa il cobori..plus ca nu cred ca intra in lift,fiind lung.
Despre alte caruturi nu pot sa ma pronunt.

Anna_a,vad ca nu ai mai intrat,poate intri cand poti si ma lamuresti si pe mine,eu am pus ceva intrebari la mamicile cu copilasi mai maricei ca ai nostri,insa nu am primit nici un raspuns.
Din ceea ce ai scris privind meniul fetitelor tale si eu cred ca mananca variat,da spune-mi te rog,cum le dai tu snitelul de pui?
Il tai mic-mic,le dai in manute si mananca ele,la fel cu pestele cum procedezi?
Eu am incercat sa le dau snitel taiat mic-mic nici nu vor sa auda,se ineaca.
Au invatat sa mestece fetitele tale?
ca ale mele desi au ceva dinti nu vor sa mestece,iar Laura mai imi si vomita pe deasupra.De o saptamana tot asa o tin cu ea si nu stiu ce sa fac.
Le place cel mai mult mancare pasata cu furculita sau mixata,pentru mine e foarte usor asa,termin imediat cina sau pranzul asa si sunt sigura ca nu imi vomita nici Laura,insa ce ma fac,mi-e frica ca n-or sa mai invete niciodata sa mestece(totusi,cand ii dau in manuta cate ceva Laura mesteca bine,e curios).
Sper ca am fost destul de clara si astept sa imi raspunzi cand poti tu.
iti multumesc mult de tot.
fetitele sunt bine,eu stau mai prost,dar asta e...toate trec(vorba lui Eminescu).


Adriana,or sa treaca si colicii astia,cine i-o mai fi inventat.
va pup pe toate

de Laura&Francesca_14.12.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna seara tuturor,
eu v-am citit zilnic, dar n-am mai apucat sa scriu ca am o perioada mai aglomerata la munca si in plus alergam sa cumparam o casa, sa vindem un apartament si tot asa. Apropo, daca e cineva interesat sa faca un credit, va recomand o firma care lucreaza cu bancile si va poate da oferte la fel de bune ca prima casa,adica DAE 4.92% la EUR; nu stiu dc am voie sa zic aici, dar cine e interesat sa-mi dea PM

roxxy, mie nu mie se pare ca mananca variat fetitele, ca practic mananca 4-5 chestii decat, iar in ultimul timp fac nazuri si la asteal
la noi programul e cam asa
8.30 - lapte cam 150ml, pe asta-l cam beau

12-13 - dureaza aproape 1h masa cand mananca cam asa
- mananca ciorbita de pui cu legume, ciorba a la grec, ciorba de periosoare, snitel eventual - nu din toate, cate cam 100g, Eva mananca ciorba, Emei nu prea-i place. Legumele sunt taiate micut, de fapt ele nu prea le mesteca ci le inghit asa, ca le gasesc la fel pe partea cealalta, cel putin asa mi se pare ca gasesc morcovul; iar carnita rup in bucatele mici dupa ce fierbe, fie cu mana fie o tai cu un cutit
- apoi le dau fructe din borcanel, tot cam 100g - Ema mananca, Eva nu stiu ce are de 2 sapt nu mai vrea
- apoi le dau iaurt gras, olympus 10%, cam 100-200 depinde daca au mancat fructe sau nu; pe asta-l cam mananca amandoua

17-18 iar masa, cand le dau asa
- ceva sunca de pui sau snitel de pui/curcan, il fac foarte subtire, il bat bine si-l dau prin ou si faina, e f moale si apoi il tai bucatele mici si le dau, nu mesteca ele mare lucru, dar il inghuit; uneori mai iau si ele in manuta si baga-n gura
- apoi incercam iar fructe si iaurt

21.30 iar lapte tot cam 150-180

in ultimul timp, Eva, cea mica, are numai 7.3 kg, mananca si mai prost, adica mananca ciorba si un pic iaurt si in rest lapte; din care cere mai des chiar
cred ca problema e de la dinti, ele au asa 4 sus si 2 jos, dar le ies acum 2 masele sus, cate una pe fiecare parte; Emei i-au cam iesit, dar Evei acum ii ies ca sta toata ziua cu degetele-n gura ; cred ca de asta nu prea mai vrea nici mancare

nu-ti face griji, or sa invete ele sa mestece, nici ale mele nu mesteca, mai mult inghit asa, Eva mi-a vomitat mult ca ea a fost mica si a avut reflux, dar acum e ok, am inceput sa ma mai relaxez un pic, adica daca nu vrea si nu vrea o dau jos si-i dau lapte, nu vreau sa o fortez f tare, ca atunci cand era mai mititica de atatat insistat si fortat nu mai vroia nici lapte si-i dadea prin somn

in rest nu stiu ce sa mai zic, mie mi se pare ca mananca putin si nu prea variay, nu au vrut piure, nu fasole verde, nu gris cu lapte, nu ficat, nu ou (decat omleta din asta vor)

le mai dau si eu cate un covrig de buzau si mai trag din el, nu mananca ele, mai mult fac mizerie; nu vor biscuiti, nu cereale, mai nimic

in rest, daca iau eu un mar in mana vin si ele si vor, le mai rup bucati mici sau le dau sa muste un pic cu dinitisorii aia de iepuras

ciumpilika, eu cred ca toate carucioatele de gemeni sunt grele, orice ai lua, eu am ABC Design Zoom, cica ar fi cel mai bun, dar e greu 18kg numai scheletul + 5.5 fiecare scaun/scoica, noroc ca-l las la parter in uscatorie, in rest se strange, se pot pune si scoicile pe carut. Scoicile au fost minunate pe post de leagan si inca le folosesc ca scaune de masina, la ce pitice am eu cred ca mai merg. Pe la vara prin iulie ne mutam la casa si cred ca voi vinde carutul si voi lua unul f usor sport, o sa fie inca in garantie, dar am sa anunt atunci daca e cineva interesat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara,
Roxxy, nu mai stiu sigur ce ai intrebat insa, citind ce ai scris acum, iti pot spune cum facem noi acum la aporpae doi anisori. Carnea din mamcare o tocam marunt marun t marunt si le dam cate putina in gurita, pt ca inca nu mesteca bine. Cand le dam sunca sau muschiulet, o zdrobim bine intre degete si asa le dam, sau taiata subtire si marunt. La fel cascavalul il dam zdrobit, oul fiert moale si pisat cu fruculita. Tocana o pisam cu fruculita , doar ciorba sau supa o dam cu legumele asa cum sunt ele (tocate destul demic). Snitel le-am dat rar si atunci la fel bucatele mici mici zdrobite intre degete. Altfel nu maninca. Ba atunci cand le ied dintii au zile in care nu maninca nici asa, ci numai lapte, iaurt, ciorba adica ce nu e nevoie sa mestece.
Parerea mea este ca fetitele tale sunt inca mici iar tu iti faci griji degeaba ca nu mesteca. Mai tarziu cred ca vor mesteca si ale tale.Ai mei inca nu mesteca cum trebuie.
Mamici, peste f putin timp incep serviciul (am fost azi sa vad unde pun biroul chestii balamale) si la intoarcere m-a lovit realitatea. Sunt trista . Au trecut doi ani ca o clipa.. Cand s-au nascut puii mei am crezut ca acesti doi ani vor dura toata viata. Insa acum m-a cuprins tristetea ca o sa-i las peste zi fara mine si n-o sa ma mai joc toata ziua cu ei. Vreau sa va spun sa va bucurati de fiecare clipa (chiar de nesomn) alaturi de ei. Timpul trece incredibil de repede si acum am o senzatia aporape palpabila cum ca sunt cea mai norocoasa ca-i am. Puii mei m-au simtit ca-s abatuta si m-au luat cu ei intr-o camera separat unde s-au jucat, au chiuit, s-au zbantuit, m-au calarit. la final Eva l-a parat pe fabian ca se dezbraca de ciorapei, ascuns de ochii mei.
pa pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Multumesc pentru urari

Mona, ce scumpi sunt puii tai!! Te inteleg ca esti trista cu intoarcerea la servici, e o schimbare mare, dar o sa fie bine, o sa vezi, peste ceva timp o sa va intrati intr-un ritm nou si o sa fie bine pentru toata lumea, si o sa te bucuri si mai mult de clipele mai putine, dar mai intense alaturi de strengarii tai

Ciumpilika, bine ai venit!

Noi avem 29 de saptamani puii au aproape 1.5kg fiecare. Eu am trecut al doilea test de diabet gestational (cel de toleranta la glucoza de 3 ore), asa ca am scapat de diagnostic, dar tot e bine sa am grija ce si cum mananc. De saptamana trecuta am si contractii, nu-s multe, nici frecvente, nici dureroase, dar sunt, la inceput m-am speriat destul de tare ca in sarcina cu motanul meu n-am simtit deloc pana nu am intrat in travaliu, si nici in sarcina asta nu am simtit pana acum. Am inteles ca sunt totusi destul de obisnuite in trimestrul trei, mai ales cu gemeni. Voi ce experienta avurati cu ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anna_a iti multumesc din suflet pentru raspuns,ai fost foarte explicita.
Nici eu nu cred ca ale mele mananca foarte variat,in afara de laptele de dimineata si cel de la ora 23,in afara de iaurt cu/fara fructe,eu le dau in general legume cu carne/peste/ou;carne-4 ori/saptamana,peste-2 ori/saptamana si ou fiert-1/saptamana.
legumele le-au acceptat pe toate,mai putin varza,le-am dat doar o data dar s-au strambat.Incerc sa le dau sub forma de ciorba,supa sau sub forma de pireu in care adaug carne,peste sau ou.
Laptele l-am schimbat,initial,dupa 1 an le-am dat lapte de vaca di comert,prospat si pasteurizat dar nu au luat in greutate 3 saptamani,asa ca m-am reintors la LP Mellin 1+,iar acum imi iau din nou in greutate.
S-ar putea ca si Laura mea sa aiba reflux,altfel nu imi explic de ce doar ea are problema asta cu vomitatul care nu se intampla mereu,dar se intampla.Ce ar trebui sa fac,sa vorbesc cu pediatra?
Cum pot sa fiu sigura ca este vorba de un reflux?

Monas si tie imi multumesc din suflet pentru ca mi-ai raspuns,scriindu-mi cum mananca puii tai,incerc sa nu ma mai panichez atat si sa am rabdare,poate va veni si ziua in care vor invata sa mestece.
Cand am scris ca nu mi-a raspuns nimeni ma refeream la un mesaj de-al meu in care va intrebam daca si in ce mod le dati voi mazarea la copii?
Eliminati cojile sau nu?
Eu asa fac,caci altfel nici nu vor sa auda.

Despre reintoarcerea la serviciu eu iti urez sa te acmodezi repede si sa fii primita bine de catre colegi,nici nu stiu daca sa te invidiez sau nu,eu as vrea sa incep sa lucrez,dar ce ma fac ca nu le mai vad 8-10 ore pe zi.Tu cum ai sa faci,nu iti va fi greu,copiilor nu le va fi greu fara tine?
Ale mele,cel putin acum(nu stiu ce va fi mai tarziu cam pe la 2 anisori)sunt atasate de mine,mai ales Francesca,dar si Laura,numai ca ea nu imi arata asta,doar daca o ia vreo vecina in brate plange instantaneu si vrea la mine,in timp ce Francesca sta la toti in brate si e foarte sociabila.

Lai,eu am avut contractii mai ales in trimestrul III,imi dadeam seama de asta pentru ca era deformata rau burta si era tare,dar doar atat,nu am avut dureri,doar ca avand cerclaj una din fetite imi apasa mereu pe colul cerclat si simteam intepaturi.
Stai linistita si fii optimista.

Noapte buna tuturor
mami de Laura si Francesca_14.12.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, nu ti-am raspuns la faza cu mazarea pt ca nu am mancat mazare de 7 ani de cand am plecat de la mama si nici nu cred ca am chef sa mananc, m-am gandit daca sa le fac fetelor, am zis ca o sa incerc dar n-am avut timp sau chef sa fac

sunca aia de pui/curcan pe care o mananca fetele este taiata atat de subtire (e deja feliata) ca nu e mai groasa decat o coala de hartie, are 8g, deci e f moale; si le rup din ea bucati mici sau musca chiar ele
cu snitele, asa cum zice si monas, le tai bucati mici cu un cutit si daca e nevoice o mai sfaram un pic cu degetele
si pisoilor le dau niste masele si nu prea vor mancare, numai lapte vor si din ala mai des, cam la 2h asa; aseara dupa masa de la 6; le-am dat o tura de lapte la 8 si apoi iar la 10.30; pisoiul=Eva n-a vrut, dar i-am dat la 11 prin somn



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ai mei au avut o perioada foarte buna , sa zic intre 1 an si 2 ani si putin, cand mancau aproape orice, unele le manca doar unul,dar aveam alternative. Supa/ciorba era nelipsita-asae si astazi, ba chiar la gradi Dragos refuza felul 2 si mai mananca inca o portie de ciorba, mancau verzituri fara probleme (spanac, loboda, urzici, etc), legume (linte, mazare, cartofi, morcovi, dovlecel umplut) si pui/peste/ou si rar ficat iar lactatele nu lipseau (branza, lapte, iaurt).Mancau si gris,ou sub toate formele, sufleuri. Mai slab am stat la capitolul fructe, odata ce am renuntat la blenduire au renuntat si ei, incet incet, sa le manance. A ramas in meniu banana, iar din restil le fac suc la storcator.Nu au mancat niciodata legumele crude(rosie, aredei, salata)
Apoi, odata ce au inceput sa se hraneasca singuri si sa-si exprime preferintele, dupa fiecare viroza, enterocolita sau orice alta afectiune, lista alimentelor s-a subtiat,
Acum, la 3 ani si 3 luni mancam doar lactate (fara cascaval si branza-nu le mai vor) pui/peste (snitel, la cuptor, rotisor sau gratar- in niciun caz gatit gen tocanita sau altfel) ou ochi( nu fiert, nu omleta) din legume doar cartof vor, supa nu trebuie sa lipseasca (pui, galuste, rar perisoare, vita). Nu le-am dat pana acum varza, nici nu ma grabesc ca eu o urasc.Mazare eu le dau una extrafina, cu niste boabe f mici si este f moale, nu a fost nevoie sa o curat de coji( eu o iau in Ro de la MegaImage- ei comercializeaza produsul respectiv). Nu au primit niciodata sunca/pateu din comert. Le-am facut eu de curand acasa pateu, nici nu s-au uitat la el. Legumele acum nu mai vor sa le vada, le aleg uneori si din ciorba.Gris nu mai vor dar vor cereale Orez nu au mancat ever.Mamaliga nici atunci, nici acum.
Asa ca imi vine efectiv sa o iau razna cu 3 mancaruri pe care le tot rotim, vitamine din parti...si ma termina indarjirea cu care refuza sa incerce o mancare "nestiuta". Sper sa gasesc o cale sa le diversific si, mai ales, imbunatatesc meniul. Am retete gramada in studiu, sunt mereu pe net dupa altele....dar degeaba
Astept sa apara verziturile in anul asta si nu ma las pana nu-i fac , macar sa guste, niste spanac



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Buna mamici si burtici,

Multumesc frumos pentru raspunsurile legate de carut,intre timp m-am lamurit cu cel de la Peg Perego,nu il mai cumpar pt ca desi costa destul de mult,nu se inchide cu totul asa ca ar tb sa schimb masina si nu imi permit :).
O sa mai caut si astept targul de produse pt copii din martie,poate acolo sunt mai multe variante sa le incerc.
Daca stiti un magazin unde sa ma duc sa vad mai multe carucioare si asta m-ar ajuta,nu am timp dupa cum probabil cunoasteti :)sa umblu prin tot orasul din magazin in magazin.
Momentan o sa iesim cu cele 2 carucioare pe care le am de la cel mare :).

Pupam toata picimea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

ciupilika, eu am un carucior de care sunt foarte multumita, care nu e nici mare si nici f greu, dupa mine, este cel mai putin lat de pe piata dintre cele side by side, 63cm, intru cu el pe orice usi, mountain buggy duet. L-am comandat din afara de aici, mypram.de , daca esti din bucuresti si vrei sa l vezi fizic, imi spui. http://www.mypram.de/Mountain+Buggy+Duet,i7.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ciumpilika, avea o mamica de aici ariadna33 un carucior de vanzare,
un BABY JOGGER CITY MINI http://www.babyjogger.com/city_mini_dbl_dtl.aspx
Il dadea cu 850 ron. daca te intereseaza eu o pot suna sa vad daca mai e valabil (ne cunoastem iar gemenii nostri sunt in aceeasi grupa la gradi). Ea este destul de ocupata si nu stiu in ce masura mai intra pe forum

Mergi la inceput