Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Wow, irip, ce mult papati voi!

Si ai mei papa doar 5 mese, fara nicio masa de noapte, dorm legat 11-8 dimineata. Ultima masa tot in somn ca balanta. Eu recunosc cinstit, ma cam stresez sa le dau 5 mese, daca ar fi numai dupa ei s-ar lasa in 4, ceea ce consider ca e f putin, mai ales ca ei mananca putin, cam 650 respectiv 750 baietelul. Cu toate astea ei au crescut f bine, mai ales ca au fost numai pe lm, in ultima luna mixt si de acum gata, m-am hotarat sa pun si eu cereale in lapte.

Fetelor ca aveti experienta mai multa. Ce parere aveti de iaurt introdus printre primele alimente de diversificare? adun pro si cons. A facut cineva iaurt in casa? Cu ce ingrediente?

Balanta, si noi vrem sa le facem kineto. Ai mei sunt la polul opus, sunt hiper tonici si fff activi si i-ar ajuta sa isi consume din energie. Ca si fosti prematuri la consultul periodic ni s-a spus ca ar fi ok pt ei kineto bobath. Eu inainte de asta ma interesasem si voiam sa ii duc la un cabinet fizio de la o policlinica de la mine de pe strada, ca ajungeam f repede cu ei dar mi-a zis neuroloaga ca decat asa mai bine nimik...asa ca acum caut pe cineva sa faca bobath si sa imi vina acasa, imi e fff greu sa plec f departe cu ei. In plus, exact cum gandesti tu zic si eu- vreau sa ii expun cat mai putin, mai ales in perioada aceasta cand circula o gramada de virusi. Eu nu prea ies cu ei altundeva decat in aer liber, ai mei nu au fost pana acum niciodata in vreun magazin si nici in alte case decat la bunici. Stiu ca poate parea exagerat ce zic insa ai mei au fost ffff mici si daca au reusit sa recupereze fff bine pana acum cred ca e si datorita faptului ca nu i-am expus inutil. Dupa ce trece perioada asta de viroze incet incet ii scot de sub protectia asta, momentan am renuntat la a le mai calca hainele si vreau sa incep sa nici nu mai sterilizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Brigit, au/au avut asa multe mese pt k nu mananca mult cantitativ. cu greu am reusit sa crestem cantitatea de lp la un biberon, astfel incat sa manance mai mult, dar mai rar. oricum, nicio zi nu seamana cu alta. uneori, au 3 mese de lp, alteori 5. depinde si de cate solide mananca. si ei dorm de la orele 21.00 si au o masa pe noapte de lp sau chiar 2, dar si daca nu ar avea niciuna tot se foiesc, rostogolesc si astfel k nu pot numi ca am dormit o noapte intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Brigit, daca imi amintesc corect (posibil sa ma insel) iaurtul se introduce mai pe la 7-8 luni. Eu le luam iaurt din magazin, Campina parca era marca, ceva pe care citisem eu ca are doar lapte si fermenti, fara lapte praf si alte adaosuri.


Ai mei au mancat lapte noapte (de mai mult ori pe noapte) pana dupa 2 ani, iar de lapte seara la culcare si dimineata devreme (pe la 5-6 se trezeu pt lapte, apoi se culcau la loc) au "scapat' cand le=am scos de tot biberoanele. Fiecare copil are organismul si ritmul lui. E posibil unii sa doarma 10 ore legat fara sa ceara nimic, altii sa suga /biberoneze si de 3-4 ori pe noapte pana mai tarziu. Eu am incercat si cu dat apa, ceai .. tinut in brate fara a le da san/biberon ... plangeau, se frichiseau, se trezeau unul pe celalat si urlau sincron pana le dadeam lapte, apoi se linisteau. Sa ii las sa planga si eu sa plec in alta camera sa nu ii aud, nu am putut, asa ca singurul lucru ce m-a dus capul sa-l fac a fost sa le dau lapte atat cat au cerut. O fi fost bine/ nu o fi fost bine ... nu stiu. Acum au 7 ani jumate, sunt sanatosi tun, destepti si frumosi (cra, cra ,cra ... )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Buna fetelor, am nevoie de niste sfaturi pentru carucior.

Eu am pus ochii pe asta: http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-16239/carucior-gemeni-mikado-duet-3-in-1/

Vine cu scoica si portbebe. Pe unele site-uri scrie ca poti sa pui scoica in carucior, pe altele ca nu se potriveste. Review-uri nu prea am gasit in Romania, iar cele din afara majoritatea erau bune. Pretul nu e de ici, de colo si sunt curioasa daca merita.

Am citit subiectul despre carucioare, dar nu m-am lamurit.

Nu prea as vrea carucior in care sa stea bebeii unu in fata celuilalt, ci unul langa altul.

De ce ar trebui sa tin cont? Teoretic voi sta la parter, spatiu in portbagaj nu prea am (de o saptamana tot zic ca voi masura) si cel putin in primele luni il voi avea pe tati la datorie cu noi.

20+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna fetelor,
nu am intrat o zi si ati scris o gramada.
Brigit,in primul rand te felicit pentru premiu,am recitit articolul si iar am plans.
Multumesc pentru ideea cu cartile,deja le-am luat de pe net.
Sunt si eu o mare pasionata de lectura,cred ca am peste 1500 de carti electronice in calculator,din toate domeniile.
Carti despre copii am asa:
-10 pasi esentiali in ingrijirea bebelusului;
-Primul an de ingrijire a bebelusului;
-Alimentatia bebelusului pana la varsta de 1 an;
-100 de retete sanatoase pentru copilul tau.
Daca e cineva interesat puteti sa imi dati de stire si vi le trimit prin email sau prin mesaj privat.
In legatura cu iaurtul pediatra mi-a spus sa incep a le da in jurul varstei de 8 luni,iaurt integral proaspat,care contine doar fermenti lactici activi,fara adaos de fructe,zahar.

Eva1521,bine ai venit printre noi,iti doresc sa stea bebeii in burtica atat cat trebuie pentru ei si sarcina usoara.
Te asteptam cu noutati.

Ralu_mv,multumesc,dar e cam greu cu detasarea emotionala.

Balanta,ii doresc multa sanatate lui Eric.

Diana,ma gandesc mereu la tine,ce greu trebuie sa iti fie,daca iti face bine mai intra si mai vorbeste cu noi.

Adriana,au luat bine in greutate fetitele,poate cand ai timp pui si niste poze sa le vedem.
Eu pana acum am vreo 1500 de poze cu ele,mi le-am aranjat in calculator pe luni si cand ma uit la ele plang mereu,nu imi vine sa cred ca erau asa mici si cat de mult au crescut.
Ma intreb mereu in gandul meu cum de am fost in stare sa le cresc pentru ca eu sunt cel mai mare critic al meu,imi spun mereu ca nu sunt capabila sa le cresc cum trebuie.

Amalia,ce mai face burtica ta?

eu in perioada asta stau rau de tot cu psihicul,ma simt descurajata,incapabila,imi trec prin cap si ganduri negre,ceea ce ma bucura e ca Francescuta a inceput sa mearga bine,imi e asa de draga,doar ca nu e mult spatiu,de-abia astept sa vina primavara si sa mergem in parc.
Aveti grija de voi,va pup pe toate.

de Laura si Francesca-14.12.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Elyana,eu am carut de la Peg Perego Duette,tip trenulet,nu stiu ce sa iti spun despre cel lateral,eu sunt multumita de el,eu stau la parter si il tin in spate,afara,insa la momentul cumpararii ne-am gandit ca daca ar fi sa ne mutam la un etaj mai sus si ar trebui sa apelam la lift,nu ar incapea cu siguranta unul lateral.
Scaunele care pot deveni si patut se pot monta cum vreau,unul in fata celuilalt,unul in fata si unul in spate(fara sa ii vad eu) sau unul in fata pe care nu il pot vedea si unul in spate sa il pot vedea,cred ca ai inteles.
La fel se pot dezmembra scaunele care sunt si tip patut si se pot pune scoicile.

Irip,nu te cunosc,dar citesc din urma si tare mult imi place cum scrii.Sa te bucuri de copilasii tai si sa fie sanatosi.Cu diversificarea e mai greu la inceput dar pe parcurs ai sa vezi ca vor manca de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Laura, multumesc pt k ne-ai impartasit din experienta ta despre hranitul celor mici pe parcursul noptii. Cum ai scapat de biberon totusi dupa 2 ani? Eu iau in calcul si varianta asta cu hranitul noaptea pana la 2 ani. Ma antrenez :)
Brigit, eu am introdus iaurtul la 7 luni. Ca si Laura, le dau Campina. Pe acesta, il consumam si noi adultii. Copiii il adora. Este singurul aliment la care deschid gurita, cu placere.
Roxxy si multa putere pt a creste fetitele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Dragelor vin pe fuga cu o mica rugaminte : imi puteti spune ce fel de perne folositi voi pentru a legana bebelusi pe picioare cand ii doare burtica? Eu pina acum am folosit doua perne obisnuite pe care le foloseam noi inainte pt somn, dar nu stiu cit de bine le este lor. Dupa ce adormeau asa usor leganate 10 min , eu le lasam sa doarma in continuare pe perne linga mine in pat. Oare procedez corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adriana, pt leganat eu folosesc perne obisnuite, de dormit.
nu cred insa ca este ok sa lasi fetele sa doarma pe ele - probabil le poate deforma coloana daca dorm cu orele pe ele.

legat de iaurt - eu il voi introduce la 8-9 luni. despre campina eu stiu ca are si lapte praf in el. nu zic ca nu este ok, am facut doar o precizare. probabil ca eu le voi da olympus cu 10% grasime.

carut - si eu am tot per pergo. suntem f multumiti de el, il iubim. putem intra pe orice usa cu el, ne putem strecura pe trotuare inguste, etc.

roxxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

adriana, si eu tot perne obisnuite folosesc. de asemenea, ii lasam sa doarma apoi pe perna pt a nu-i trezi.
balanta, m-am uitat pe eticheta iaurtului campina si nu contine lapte praf.

Mergi la inceput