Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Adriana,ma bucur ca sunteti bine, te inteleg cu oboseala, eu am dat jos 19 kg din cele 22 acumulate pe parcursul sarcinii si mananc de sparg, acum am 63, la inceputul sarcinii aveam 60. Eu si acum am episoade de bocet, ma simt depasita cateodata de situatie si coplesita de oboseala, ma gandesc cu groaza la momentul in care sotul va treb sa plece la munca, el pleaca pe cateva luni ca e marinar, si va treb cumva sa ma descurc, deocamdata suntem fiecare cu cate un bb in brate si ne descurcam dar episoade de plans sincron avem si cateva pe zi si astea sunt cele mai dureroase. Mai nou nu mai apuca bine tzatza si chiar si dupa 40min de supt tzatza tot tare e si plina. Si pe mine ma doare tare si ei nu sunt satui si dupa jumat de ora sau o ora iar le este foame. Ziua ca ziua, ca deja m-am obisnuit sa nu am timp de nimic altceva dar noaptea e mai dureros.
Va pup fetelor, au adormit amandoi si fug la dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vali, ma bucur sa te vad dupa atata timp!
mamarutza, anna, anne, roxxy, multumesc pt sugestii si idei.
cred ca ma mai incapatanez o perioada sa stau fara bona si sa ma descurc cu ei asa cum stiu eu mai bine. ideea de bona ma enerveaza si prin prisma faptului ca nu-mi place sa imi hraneasca, schimbe, linisteasca copiii altcineva in afara de propria-mi pesoana si sotul meu; nu pot accepta gandul ca ei, copiii, sa se ataseze emotional de o straina.
de vineri am gasit o fata f ok pt curatenie (o sa o chem o data pe sapt si o sa stea mai multe ore, ca sa curete temeinic totul), de gatit nu mai gatesc demult (comandam mancare, mai mancam si chestii reci, fructe, legume, etc), asa ca ma voi ocupa doar de copii.
roxxy, imi pare tare rau ca treci prin asemenea clipe. din pacate insa, daca s-a decis sa plece de tot, cred ca nu mai e nimic de facut in privinta lui. acuma important e sa fii puternica si sa gasesti solutii ca sa poti tine fetele langa tine. cred ca e tare greu, ele fiind asa mici nu prea ai cum sa iti iei job. chiria la apartament banuiesc ca o va plati in continuare.
am fost si eu recent in italia (in ianuarie) si mi s-a parut f scumpa viata acolo. si nu stiu, parca e asa, o atmosfera apasatoare in comparatie cu acum cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adriana, pt colici pe mine m-a ajutat cel mai mult sab simplex. infacolul a fost mult mai slab decat colieful. colieful si-a facut efectul o perioada, apoi n-a mai dat rezultate. atunci am incercat sab simplex si cu el am ramas pana la 4 luni cand s-au dus colicile.
am inteles insa ca fiecare bebelus raspunde diferit la siropurile astea de colici. oricum, la mine a avut colici doar un bb.

cand ma uit in spate, mi se pare parfum ce am trait in primele luni ale bebelusilor. cum necum, stateau unde ii puneam, dormeau ziua.
acuma...dintii -> alte dureri si batai de cap; rostogolirile, tararile, pericolul de a cadea de oriunde ii pui, de a trage totul dupa ei, de a pune gura pe tot ce au la indemana.
diversificarea - alta bataie de cap - unul mananca bine, altul se stramba la orice fruct/leguma de zici ca cine stie ce scarbosenie ii dau...
si as mai avea pe lista, dar nu vreau sa va descurajez de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello gemenistelor!

Apar si eu la ceas tarziu. Subscriu intru totul la mesajul balantei, era mult mai usor cu ei mici si nemiscaciosi. Acum suntem in faza in care se intorc de pe spate pe burta, isi prind mainile sub ei si ma cheama sa ii ajut , inca nu au trecut la etapa urmatoare. Se agata de orice, daca sunt in plan inclinat fac abdomene sa se ridice, deci nici in balansoare nu au rabdare sa stea. Cat sunt treji vor doar sa ne jucam, sa le cant, sa vorbim. Sunt f draguti insa ai nevoie de tone de energie. Mie mi-e di ce in ce mai greu sa scot laptele-v-am povestut ca ai mei nu sug....ma intrerup de multe ori, dureaza o vesnicie si am inceput sa nu mai scot tiata cantitatea, mai ales seara completez, dar nu am ce face, sunt rupta de oboseala si uneori ma trezesc ca e 4 sau 5 si nu am apucat sa mananc, mi se pare ca trece ziua fantastic.

V-am citit dar nu am reusit sa ma bag in discutie la timp.

Roxy, desi pare o situatie fara iesire sunt convinsa ca vei gasi o cale sa te desprinzi de el. E greu ca esti printre straini...despre el ce sa zic...e clar ca omul e cu gandul in alta parte. Multa putere.

Anne, sper sa gasesti repede persoana potrivita.

Ady, eu le-am sat combinatia infacol colief. La noi fetita a fost mai chinuita de dureri, la baietel au durat mai putin. Si la noi toate remediile astea functionau doar pt o perioada....cate mese au pe zi? sunt macar 2 ore intre mese? Multa putere si sa reusiti sa intrati in ritm. Asa sunt primele saptamani, un pic haotice.

Dancic, o sa te descurci. Eu am fost nevoira sa raman singura cu ei din prima sapt acasa. Mi-era o teama de nu puteam sa ma adun. Dar incetul cu incetul vei capata incredere. Te sfatuiesc sa incerci sa iei pe cineva sa te ajute la menaj. Eu apelez la mamele noastre care ne ajuta cu schimbul la treburile din casa, altfel nu stiu cand le-as fi facut ca eu stau numai cu ei toata ziua.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Adriana,noi care suntem deja mamici te intelegem foarte bine prin ce treci,am trecut si noi prin asa ceva,cel putin cand te citesc mi se pare ca am scris eu,nu e vorba ca te vaieti.
La inceput si eu eram asa,am avut episoade de plans,eram singura si le era foame la amandoua.Am incercat sa le alaptez simultan,n-am reusit decat poate un minut,pentru ca fiind micute nu-si tineau capul si se si miscau foarte mult.In maternitate mi s-a dat o perna speciala ptr.alaptat gemeni si am reusit nemaipomenit de bine sa le alaptez,dar acasa nu am avut perna,nu am cumparat.
Daca ai posibilitatea sa cumperi una eu cred ca iti va fi mai usor.
Imi amintesc ca atunci cand alaptam una din ele si incepea cealalta sa planga de foame,incepeam sa plang si eu caci nu stiam cum sa fac.
Nu am reusit deloc sa le alaptez simultan,asta e.

In privinta colicilor ale mele nu au avut,asa cred,pentru ca plangeau seara dar cum le-am pus suzeta s-a terminat plansul.
Nu stiu nimic de medicamente sau siropuri contra colicilor.
Incearca sa te odihnesti atunci cand dorm si ele,stiu ca e greu dar va trece,primele 3 luni(mai ales prima)sunt mai grele.


Roxi,mami de Laura si Francesca-14.12.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Diancic2002,cate luni au copilasii tai?
daca nu mai reusesc sa apuce bine sanul,incearca sa te mulgi ca sa nu pierzi laptele;asa am patit eu cu Laura,desi am nascut-o cu greutate mai mare era mai lenesa la supt,se misca incontinuu,ori nu reusea sa apuce bine sanul,facea cu gurita stanga-dreapta,era asa de simpatica.
Cu Francesca era insa alta poveste,reusea imediat sa ia sanul si era foarte harnica,ca dovada ca a si intrecut-o pe sora-sa in greutate.
Cu Laura am si acum cateodata probleme cu mancatul,e tare mofturoasa si mai are un obicei de ceva timp:in timp ce mananca isi da jos sosetele din picioare si le pune pe masuta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Balanta_tm,cu gasirea job-ului e o problema si aici din cauza crizei economice.Noi inainte am stabilit ca voi sta pana la 2 ani acasa cu ele,pe urma le dam la o cresa,acum sa vedem ce va fi.
cat despre chirie,care este 550 euro pt.18mp toata casa nu e platita de luni bune si luna viitoare avem somatie sa iesim din casa,sa vedem ce va face domnul cu noi trei.Am auzit vorbindu-se ca aici daca ai copii si nu ti-ai gasit alta casa nu te dau afara,mai poti s-o duci asa,eu insa nici nu vreau sa aud de asa ceva.
Si eu m-am ocupat de fetite de la inceput,am avut prima luna o femeie care venea 4 ore zilnic,dar facea doar mancare,curatenie si calca rufe.Doar o singura data mi-a aratat cum sa fac masaj fetitelor,zicandu-mi ca le dor si pe ele oasele si au nevoie de asa ceva.
Cate luni au puii tai,eu citesc din urma dar sunt la faza cand erai inca insarcinata,prin iunie anul trecut.

Brigit,ai tai puisori cate luni au?

toate gemenistele
mami de 2frumusele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Am cautat piscina pt bebellusi in bucuresti si am dat peste articolul asta. O dna dr care vorbeste in interviu, a deschis un centru pt inot in timisoara. Imediat m-am dus cu gandtul la Balanta. Poate te atrage ideea http://www.erd.ro/Bebelusii_inotatori. Nu stiu ce preturi sau conditii sunt in timisoara dar in Bucuresti iti sta inima in loc ce preturi au :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

adriana da-le si Protectis, nu este efectiv de colici,dar eu zic ca-i previne, sunt niste probiotice pt dezvoltarea florei stomacale si nu prea mai fac colici; la mine a mers si fetitele mele au avut f putin, max 1 luna si nu prea grav; si l-am mai recomandat fetelor de pe aici si ziceau si ele ca e bun, se dar cate 5pic/zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

adriana felicitari pt minunile tale sa fiti sanatoase
si tu sa fi tare si sa ai rabdare

nici eu n am putut suporta musafirii in primele luni, e greu cu picii sugatori, atarnati de tzatza si mai tre sa faci si pe gazda si sa mai schimbi si un pampers, ba o hainuta ca mai regurgitau si trebuiau si culcati si ......

pt colici eu ii mai calmam la burtica cu feonul sau un punga aia de cauciuc cu apa calda....asta pe langa infacol dat inainte de fiecare masa, ziua nu noaptea, da le si Protectis, e foarte bun

ce ma bucur pt tine

eu am avut un singur premergator, dar n au prea stat in el, una ca daca i puneam in ele ramaneau statici, nu reuseau sa l miste din loc
ii mai propteam in el cand vroiam sa fac ceva asa ca l am dat repede
ei oricum s au ridicat in picioare repede, Robi de pe la 10 luni jumatate si Razvi de pe la 11 luni

pupici fetelor si nu uitati ca am colacei de inot si piscinute pt colacei, cine doreste nu ezitati sa ma sunati

pupici





Mergi la inceput