Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Diana sa treaca sperietura DD sa fie langa voi pana la capat

Ady tu cand mergi la medic?

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, chiar ca sperietura. E f bine totusi ca s-a intamplat atunci, ca sa fie atenti la acest aspect. cu greutatile nu o lua si tu mot-a-mot, sunt doar estimari, cu +/- mai multe grame depinde de aparat

Anne, stiu cu portocala, dar eu nu cred ca au reusit sa scoata nici 5 ml ; ideea e sa nu ii dai suc de porto cu bibe la varste mici. asa sa ii mai pui pe limba sa simta copilul si alte texturi /gusturi nu o fi foc. eu pana mai incolo cam asa imi propun sa fac, sa le mai dau din cand in cand sa guste. ca daca te apuci asa odata brusc sa ii pui piureul in fata nu cred ca obtii rezultate spectaculoase



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

anne, bradicardia inseamna un puls foarte scazut (sub 60 la oamenii mari) si tahicardia inseamna un puls foarte crescut (peste 90 de batai la oamenii mari). nu stiu cum se incadreaza la copii.

nu prea au ce urmari, Brigit! tot eu tb sa urmaresc miscarile. ei nu ma pot urmari non-stop nici daca sunt internata, asa ca tot la mana Domnului sunt.

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, daca esti internata pot sa iti faca CTG de 2-3 ori pe zi si in caz ca scade frecventa cardiaca sa intri in ceza.
Nu vreau sa te sperii, insa e f important ca bebeii sa isi pastreze parametrii normali de oxigenare sanguina si frecventa cardiaca, orice suferinta fetala se transpune in afectiuni neurologice mai departe. Eu sper ca totusi bradicardia sa fi fost un episod singular. Daca insa ai cel mai mic dubiu mai bine te internezi
Stiu ca esti speriata si tu, insa acum trebuie sa fii tare pentru fetitele tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

le-am propus. nu au vrut. au zis ca se poate intampla intre ctg-uri. si ca nu am de unde sa stiu. episodul nu s-a mai repetat pe parcursul ecografiei si ei sunt de parere ca a fost unul singular. acum, nu stiu cum isi dau ei seama ca a fost un episod singular, sincer. o sa urmaresc miscarile si la orice teama, ma teleportez la spital, ce sa mai...

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana cand ai urmatoarea eco? Cred ca are dreptate Brigit
Amalia azi am fost la doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diana, ma bucur ca sunteti bine panaacum, dar cum zice si Brigit, aveti grija si monitorizati des, sa nu scape ceva.

Fetele, eu va citesc extrem de pe sarite, mai ales povestea cu bona, unu, ca nu am timp mai deloc ca cei mici vor bagati in seama ca-s din ce in ce mai activi, si doi, ca nu mi-as lasa copiii cu om strain neam ! O sa o iau razna, stiu, :) , dar dc pot sa vina mama/soacra din cand in cand si chiar dc stau cu casa cu fundul in sus, mi-e de ajuns.
Brigit
Sunt vraiste eu ... noroc ca pe langa greutati sunt sanatosi piticii si voiosi, au momente de rad in hohote, cu tot felul de sunete care te fac sa uiti tot greul. La noi nu mai vb pediatra de prematuritate, sunt dezvoltati exact pt varsta lor, si oricum 36s e super rezonabil - dupa mine. Au 5.5 uriasul si 60cm si piciul 4.9 si 57cm
Am mare noroc ca macar unul suge, ca in varianta ta, Brigit, nu reuseam sa fac lapte, o tineam din san blocat in san blocat cu pompa ... nu stiu de ce, probabil sunt ai mei defecti... ca si acum dc sar un san si nu suge bebe din el, apoi la pompa ala curge greu de tot ...
Si noi am iesitafara zilele astea cu vremea primavaratica, la carut cu amandoi, am vazut ca avem loc si prin mega image dc avem nevoie de ceva si e super ok asa. Eu am vreo 2-3 slinguri acasa, dar nu mi place cum stau picii in ele inca ... si eu ma uitam cu coada ochiului la o manduca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Anna, ramanem in discutii de principiu pentru iunie cu bona. De la 12 e ok pentru mine si sunt in Militari. Mai vedem pana atunci, reluam discutia cand faceti mutarea daca esti de acord :) Multzu' in avans ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

luni am urmatoarea ecografie. deocamdata incerc sa-mi conving doctorul sa ma interneze... off...

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Anne - la muulti aaaani! Tu si Unirea, ha? :D Sa fii tot asa energica si haioasa, ca umorul te scoate din muuulte r..situatii :))) Sa te bucuri de bobocii grozavi si sa ai un an pe cinste!

Mergi la inceput