Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Si baiatul meu merge imbracat in uniforma (camasa alba, cravata, vesta si pantalon inchis la culoare) cu exceptia zilelor cand are sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Corina, deocamdata alesii abia buchisesc metodologia de inscriere. Pana sa se trezeasca vorbind Tonta abia in prima decada a lui februarie faceau publica metodologia de inscriere si dadeau ordinul de imprastiere. Pana nu se primesc aceste insctructiuni scrise negru pe alb eu una consider orice afirmatie venita din partea oricui altcuiva, inclusiv a unui inspector, ca fiind presupunerile lui personale.

Ultima data cand a vorbit despre asta cineva din minster, un secretar de stat de dinainte de alegeri, a spus ca nu vor mai fi etape, iar criteriile care primeaza sunt domiciliul si fratii mai mari in scoala.

Eu cred ca vor desfiinta etapele de inscriere, motiv pentru care directorii de scoli isi freaca deja palmele. Si ne intoarcem de unde am plecat, la criteriul cel mai important: pile, cunostinte, relatii sau ploconul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

mda... va "ascult" si eu cu interes parerile si astept evident publicarea metodologiei... n-are sens sa ma mai intreb de ce trebuie afisata cu cateva zile inainte de inceperea inscrierilor? de ce nu e clar de mai demult? ne pregatesc cumva "alesii" surprize?

mare stres mai avem cu subiectul acesta in conditiile in care EI, prea-maritii, prea-cinstitii stau bine merci pe fotolii si se joaca la "butoane"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Anul trecut, inscrierea s-a facut in 4 etape. Anul asta, au declarat ca nu mai fac atatea etape - asa ca e clar ca vor fi alte reguli. Asta daca nu schimba schimbarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Da, asa este Liviana, eu sunt de acord cu grupa 0, mai ales cu deprinderile pe care le dobandesc. Chiar cred ca ii pregateste pentru clasa I. Doar ca am fost luata din scurt si atat de multa lumea imi zcea ca sa las fetita la gradi, sa o dau de 8 ani, incat m-au intors pe dos. Parca uitandu-ma la ea , totusi la 8 ani mi s-ar parea f. mare sa inceapa clasa I. Daca ar fi avut macar 7 ani jumatate, da. Doar locatia m-a innbunit eu preferand sa ramane la gradi. Ea merge la program prelungit, manaca si doarme acolo, iar peste un an as fi avut una din bunici disponibila. Insa cititind intre timp una alta, daca nu ar fi problemele de organizare ale parintilor, intr-adevar clasa 0 e ok. Invata totusi sa mai stae si locului, sa se faca acele pauza, se si joaca, mai fac cate ceva si specific clasei I, pentru ca trecerea si seriozitatea impusa sa nu fie sacante pentru ei. Probabil ca daca nu se va face clasa 0 la gradi, totusi o voi inscoe la scoala. De fapt daca stau bien si ma gandesc, daca ar fi fost nascuta pe 01 septambrie si nu pe 15, nu m-ar mai fi intrebat ci mi-ar fi zis direct sa caut scoala sa o isncriu. Deci pt cele 15 zile , eu sa preungesc un an intrarea in clasa I , totusi cred ca e prea mult.... De fiecare data ma rog sa aleg ce e mai bine pentru ea, Sper sa ma ajute Dzeu sa iau decizia buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

m-am gandit si eu la varianta cls 1 la 8 ani, dar mi se pare prea mare. asa mergem inainte cu faimoasa clasa pregatitoare.

am o nelamurire legata de organizarea in clasa asta: daca unu vrea la....toaleta sa zicem. ce face educatoarea, il lasa sa mearga singur(la aceiasi toaleta unde sunt si copiii mari)??????????




"Munca in exces dezumanizeaza si de aceea e imperativ sa vedem munca cel mult ca pe un rau necesar, ce trebuie evitat sau scurtat ori de cate ori avem ocazia, daca vrem sa ne pastram integritatea fizica si sanatatea mintala. !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Mychydutza, asa e scoala in Romania. Ca are 6 si un pic, ca are 7 si un pic, tot aia e din punctul meu de vedere in ceea ce priveste toaleta.
Eu tin minte ca am reusit cumva sa nu ma duc la baie in primii ani de scoala. O sa fie dificil de invatat copiii sa se fereasca...
Partea asta cu metodologia o astept si eu cu nerabdare, mergem oricum la scoala de care apartinem, dar alegerea invatatoarei ma apasa. Avem clar 2 recomandari si 2 contrarecomandari. Pentru copil o sa trebuiasca sa o fac si p'asta, dar nu imi place si chiar nu stiu cum ...
Pentru inceput o sa trec (simplu) pe la scoala saptamana viitoare sa ma interesez cate clase se fac, ce conditii etc

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

m-am gandit si eu la varianta cls 1 la 8 ani, dar mi se pare prea mare. asa mergem inainte cu faimoasa clasa pregatitoare.

am o nelamurire legata de organizarea in clasa asta: daca unu vrea la....toaleta sa zicem. ce face educatoarea, il lasa sa mearga singur(la aceiasi toaleta unde sunt si copiii mari)??????????




DA. Si pe vremea noastra erau toaletele comune, indiferent de varsta, sa nu uitam nici ca pe vremea aia multi din copii incepeau clasa I la 6 ani, adica exact cat au ai nostri acum in clasa 0.

Ok, deci cu uniforma ziceti. Aici e un pic de problema, mai ales daac dupa ore merge la after, trebuie sa stie sa schimbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Michi, eu stiu ca s-au facut grupuri sanitare speciale doar pentru clasa pregatitoare, exact langa clasa, nu alearga pe holuri la cine stie ce toaleta. la scoala la Vlad asa e, o baie pentru cei de la cele 2 clase pregatitoare! Nu stiu daca asa este peste tot dar din moment ce au avut fonduri pentru clasa O s-au gandit poate si la asta. Si la gradi eu stiu ca se duc organizat la baie, deci in pauze. Acum daca e sa arda, merg singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui jadi

Michi, eu stiu ca s-au facut grupuri sanitare speciale doar pentru clasa pregatitoare, exact langa clasa, nu alearga pe holuri la cine stie ce toaleta. la scoala la Vlad asa e, o baie pentru cei de la cele 2 clase pregatitoare! Nu stiu daca asa este peste tot dar din moment ce au avut fonduri pentru clasa O s-au gandit poate si la asta. Si la gradi eu stiu ca se duc organizat la baie, deci in pauze. Acum daca e sa arda, merg singuri.

Deni & Vlad & Tudor


si eu retinusem faptul ca pentru copilasii din clasa 0, scolile aveau printre alte obligatii, cea privind amenajarea grupurilor sanitare, cu toalete si chiuvete "mini", potrivite cu statura copilasilor.
asa mi-a spus si sotul meu, lucreaza in constructii, a avut o lucrare la o scoala generala si a vazut ca pentru clasa 0 mobilierul este altfel, s-a amenajat grup sanitar nou, au si cantina/sala de mese cu posibilitatea ca cei mici sa manance (mancare calda, adusa de firma de catering). insa scoala nu este in oras, ci intr-o comuna invecinata. m-am inverzit de invidie cand am vazut cum arata scoala si gradinita din aceasta comuna, complet renovate, dotate si modernizate cu bani europeni, in timp ce in oras multe scoli, licee si gradinite stau cu tencuiala cazuta, cu gardul rupt, cu mobilier vechi, etc.


Mergi la inceput