Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Multumesc mult pentru raspuns July!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ah, dar uite ca in acordul din 30 ian au trasat totusi liniile principale, n-am citit eu cu atentei: "Inscrierea copiilor se va realiza in functie de varsta acestora la data 31 august 2013, astfel: copiii cu varsta mai mica de 6 ani se pot inscrie in clasa pregatitoare, dar nu este obligatoriu, inscrierea urmand a se face in urma unei evaluari specifice; copiii intre 6 si 7 ani se vor inscrie obligatoriu la clasa pregatitoare iar copiii mai mari de 7 ani se vor inscrie in clasa I."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Va pot spune ca anul trecut am sunat la numarul pus la dispozitie de Ministerul Invatamantului pentru intrebari legate de clasa pregatitoare (un tel verde parca) si mi s-a raspuns ca imi pot inscrie copilul (la 5 ani si o luna) in urma evaluarii insa "e prea mic doamna, cand mai are copilarie?"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Da asa este..Si anul trecut ca si anul acesta, se pot inscrie copii de pana la 6 ani in grupa pregatitoare, in baza unei evaluari. Nimeni nu a oprimit pe nimeni sa nu-si inscrie copilul, la pregatitoare daca nu a avut 6 ani. Mie una personal, cu toate ca nu mai sunt implicata, nu mi se pare corect sa se incerce cu orice mijloc sa se sara peste aceasta clasa pregatitoare. Daca consideri ca cel mic este chiar foarte bun si face parte din categoria copiilor supradotati , atunci poti sa ceri o evaluare la minister si poate reusesti sa treaca si peste clasa a-II-a, ca doar stie inmultirea si impartirea, si sa-l inscrii direct in clasa a-III-a. Nu stiu exact, dar cred ca este posibil pentru cazurile exceptionale. Acuma fiecare parinte decide pentru propriul copil, fiecare parinte stie ce este mai bine pentru cel mic, dar nici nu se poate schimba legea dupa placul fiecaruia. Legea este facuta pentru intreaga masa, si marea majoritate a copiilor, nu stiu tabla inmultirii la 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mallox spune:

Buna ziua!

Copilul meu o sa implineasca 6 ani in noiembrie, acum este la gadinita, grupa mare. Asadar, fac parte din categoria parintilor "crizati" de anul acesta.

Am lansat cateva intrebari pe forumul Ministerului si am primit urmatoarele raspunsuri:
- metodologia inscrierilor pentru anul scolar 2013-2014 o sa apara la sf. lunii februarie. Personal cred ca lucrurile vor fi lamurite muuult mai tarziu: pana la sf, lui martie vor evalua generatia de acum a clasei pregatitoare, apoi vor centraliza pana la sf. lui aprilie raspunsurile parintilor de grupa mare (stiti voi, daca vor pregatitoarea in scoala sau in gradi), apoi in mai vor face calcule si planuri, in iunie-iulie vor face evaluari psiho-pedagogice copiilor...vine augustul cu vacanta \ concediile...si uite cum in prima zi de scoala nu prea vom stii ce sa facem cu copii.

- Daca in acest an scolar, 2013-2014, clasa pregatitoare o sa fie organizata in gradinite, aceasta va avea loc in exact aceleasi conditii ca o clasa pregatitoare din scoala: adica, vor termina cursurile la ora 11/12. Nu va exista programul clasic de gadinita cu masa, somn, etc.

Ce nu am reusit inca sa aflu; unde si cand se vor face evaluarile.

In alta ordine de idei, eu saptamana trecuta am fost la scoala de care apartinem si am depus o cerere (de mana) pentru inscrierea copilului la Clasa pregatitoare. Aceasta cerere mi-a fost primita, urmand ca in luna martie sa atasez ei si copii ale CI parinti, Certificat nastere copil, Certificat casatorie, aviz medical privind vaccinarile ( sau copie a carnetului de vaccinari).

Pana atunci, Doamne-ajuta sa ne tina nervii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

danaionela cum am mai spus: daca e lege sa fie insa sa se aplice asa cum trebuie!
Mai mult decat atat,nu trebuie sa se schimbe nimic in lege - ce ma intereseaza pe mine e chiar prevazut in lege numai ca nu se aplica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Obiectiv vorbind copiii supradotati ar avea nevoie de scoli speciale, nu de ceea ce ofera sistemul nostru de invatamant. Si copiii f destepti se plictisesc extrem la ore, nu oricine este construit sa suporte lectii predate prin dictare si nu interactiv, informatii multe si inutile, accentul pus pe memorarea mot a mot a textelor si nu pe intelegerea si dezbaterea lor la ore etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mallox spune:

[QUOTE=Dumbrava Minunata,5 Feb 2013, 01:44 PM] Buna ziua!

O intrebare: daca se va tine clasa\grupa 0 in gadinite, ce programa si program vor avea copii? Se vor face cursurile ca in acest an la clasa 0, de la 8 la 11 \12 sau vor fi tinuti pana la ora 16 in gradinita, cu somn, masa, etc?

O alta intrebare: daca cele 2 sisteme vor fi in paralel - clasa 0 in scoala si in gradinita, cei din scoala vor termina programul la 11/12, iar cei din gradinita la 16/17 ?
[/QUOTE]
Ati adresat o intrebare pertinenta.

Programa scolara va fi aceeasi pentru toti copiii, iar programul clasei pregatitoare, indiferent unde isi va desfasura activitatea, va fi intre orele 8 - 11/12. Un cadru didactic (invatator /educatoare cu dubla specializare) va fi platit pentru aceasta activitate.
Din cate imi pot da eu seama, statul nu va plati un alt cadru didactic pentru supravegherea copiilor la programul prelungit, chiar daca activitatea se va desfasura in gradinita. Deci, ramane la latitudinea parintilor si a buzunarului lor aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Orchis, vorbeste cu cei de la Scoala de Excelenta de la http://www.supradotati.ro/ si vezi ce solutii exista pentru pustiul tau. De exemplu de la ce varsta ar putea obtine o bursa in strainatate. Sunt sigura ca poate intra in clasa I sau II si sa termine scoala mai devreme, cu o dispensa de la minister.

Uite o stire despre copii supradotati care ofera cateva informatii:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/cum-poate-esua-un-supradotat-in-romania-cu-un-sistem-educational-incapabil-sa-stimuleze-talentul.html

Si alta:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/uneori-imi-doresc-sa-nu-fi-fost-asa-stigmatizati-supradotatii-romaniei-sunt-neglijati-de-societate.html

Sunt convinsa ca le-ai gasit si tu pe net, dar daca tot vb despre subiectul aceste le pun si eu, poate folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ce anume, ca poate mi-a scapat mie ceva. In lega spune destul de clar ca cei care nu au implinit 7 ani pana in august intre in clasa 0. La lege sunt cele 2 exceptii, cei care nu au 6 ani pot intra la pregatitoare cu evaluare si cei care au 7 ani pot intra in clasa 1.
Fiona mi-au placut reportajele. Intradevar sunt niste copii speciali si ei se vor pierde in nebunia din invatamantul nostru. Pentru ei ar trebui organizate centre speciale. Sunt anumite licee care au facut acele clase speciale din clasa a -V-a...

Mergi la inceput