Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc mult catrinik ! Asta e legea, asa e...pe hartie numai!
Cu legea ca atare nu am nimic Androix ! Cum se aplica e problema si nu am gasit nimic sa ma poata convinge ca lucrurile ar sta altfel! Multumesc pentru gandurile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Orchis imi cer scuze daca te-am suparat, nu am stiut ca baietelul tau e de-o varsta cu fi-mea, credeam ca in toamna va avea 7 ani fara cateva luni si nu il vei putea inscrie la cls. I direct.

Eu i-am pus copilului meu toate intrebarile de la evaluarea din anul trecut si a raspuns perfect la toate, sigur s-ar descurca la pregatitoare chiar din toamna asta dar n-o voi da, pentru ca nu doar planul "academic" conteaza, ci si cel emotional. Aici va trebui tu sa faci alegerea cea grea, mai ales daca vei alege vreodata pe parcursul scolii sa faceti 2 ani intr-un an. Baietelul tau, cu toata tabla inmultirii stiuta, va fi pus in situatii de inadecvare la colectiv (poate; poate da, poate, nu...)

Ce-as face in locul tau: l-as lasa sa mearga la scoala dupa litera legii, adica la pregatitoare la 6 ani si 1 luna si as pedala extra scolar pe ale sale abilitati si aptitudini, mai ales in zona de relationare (sporturi de echipa, cercuri de teatru, ceva care sa-l pregateasca pt cei doi ani intr-un an pe care ar putea la un moment dat sa-i faca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Orchis, poate iti foloseste la ceva:

http://www.supradotati.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anul trecut legea permitea ca pt copiii nascuti intre 01 sept si 31 dec 2006 sa fie la alegere daca merg la clasa pregatitoare sau mai raman un an la gradinita. Deci nu am facut nici o smecherie, pur si simplu am ales varianta cea mai potrivita pt noi. Cred ca mai ales pt acesti copii (nascuti in intervalul mentionat mai sus) se mai pot face inscrieri la clsI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

boticelina nu am de ce sa ma supar! Sunt chiar recunoscatoare tuturor celor care au avut ceva de spus! Nu cred ca cineva poate fi rautacios aici!
Anul trecut am considerat ca e mult prea mic (biologic)! Intre timp se dovedeste mult prea mare (cognitiv)!
Am intrebat-o pe educatoare (care are si psihologia) si mi-a spus ca si din punct de vedere emotional ar fi pregatit! Asta e..se antreneaza deja in sahul de performanta si asta cred ca va face in continuare...
Antrenamentele le face cu copiii mult mai mari ca el pentru ca cei de varsta lui sunt la 'grupa bebelusilor'
Mult succes si sa iei cea mai buna decizie pentru micuta ta!

fiona67 multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Orchis, multa bafta! Ar trebui sa existe indrumare pentru astfel de cazuri si multa grija din partea parintilor.

Tala, tocmai ca ai ales anul trecut sa amani pregatitoarea cu 1 an. Legea spune ca pregatitoarea e obligatotie pentru toti, nu numai pentru unii.

Exceptiile nu fac parte din lege ci din ce i se nazare unui ministru/prim-ministru punctual in fiecare an. Ce se intampla intr-un an nu e garantat ca se va intampla si anul urmator
Anul asta exceptia vorbeste despre copii care au implinit 7 ani pana pe 31 august, deci cei nascuti in septembrie-decembrie 2006 se duc la pregatitoare (daca nu au facut-o deja)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe1 spune:

Legea nu are decat sa fie lege, adica o chestie obligatorie, dar sa existe si exceptii, cum altfel s-ar aplica o regula?
Anul trecut au facut exceptii, clasa 0 obligatorie, dar inscrieri direct in cls I chiar si pt copii de 6 ani neimpliniti (cu evaluare).
Anul acesta iar fac exceptii, clasa 0 obligatorie, dar inscrieri direct in cls I pt copii de 7 ani impliniti...

Pe mine exceptiile ma intereseaza, nu pot accepta faptul ca un copil trebuie sa stea cu un an mai mult in scoala (inainte: 6 ani impliniti-> clasa I, acum: 6 ani impliniti-> clasa 0).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

poti sa inscrii copilul in clasa 0 la 5 ani - cu evaluare. Si atunci ajunge la 6 ani in clasa 1. Nu se mai poate sari peste pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Poohy, inscrierea copiilor de la 5 ani in clasa pregatitoare a fost reglementata de metodologia de anul trecut, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Fiona, initial nu a fost reglementata prin metodologie. Se vorbea doar despre copiii nascuti in intervalul 15 sept.-31 dec. Nu stiu daca mai am pe undeva raspunsurile pe care le-am primit de la ISJ . Ceva de genul a ce spunea Orchis. Lasa-l la gradi si apoi direct in clasa I sau a II-a. Mi se spunea clar ca nu se poate.Am preferat sa insist si pana la urma a fost aceptata la evaluare.

Mergi la inceput