Clasa pregatitoare 2013-2014

Clasa pregatitoare 2013-2014 | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Am inteles ca s-a hotarat ca grupa pregatitoare sa fie in continuare la scoala. Este adevarat? Stie cineva cand s-a hotarat? Unde gasim detalii? Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Eu inteleg ca este obligatorie clasa pregatitoare.
Fi-miu face 6 ani in 2 saptamani si e la grupa mare.
Ce nu inteleg este: vor fi si la gradinita grupe zero? Sau vor ramane DOAR la scoli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Noi am fost anuntati ca e obligatorie scoala (facem 6 ani in iulie).

Deci grupa 0 la scoala, la gradinite raman grupele mari ca ultimele din ciclu.

Cei care nu au inca 6 ani la 15 septembrie cand incepe anul scolar, au posibilitatea de a opta pentru ramanerea la gradinita si repetarea aceleiasi grupe sau scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

In interviu se specifica faptul ca metodologia de aplicare va fi facuta publica la sfarsit de ianuarie, inceput de februarie.
Respectiv daca aceasta clasa 0 isi va tine cursurile mai departe in scoli sau va fi gazduita de gradinite in parteneriat si alte amanunte, Dar ideea e aceiasi: clasa 0 tine de invatamantul primar si inlocuieste al doilea an de grupa mare de la gradi. Deci copiii vor fi inscrisi la scoala pt clasa 0, chiar daca cursurile se vor desfasura in spatiile gradinitelor.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Am vazut interviul ministrului ieri. Pregatitoarea ramane in scoli - acolo unde este fizic posibil (deja este in 97% din cazuri, raman sa fie analizate cele 3% care au fost in 2012-2013 fizic in gradinite). Mi s-a parut clar ca acolo unde nu s-a organizat grupa pregatitoare in anul 2012-2013 in gradinita, nu va fi nici in 2013-2014.
Nu s-a abordat subiectul clasei 1 - daca se poate ajunge pe baza unei evaluari in clasa 1 fara clasa pregatitoare. Dar nu cred, conform legii nu se mai poate

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/inca-o-schimbare-in-invatamant-ponta-despre-clasa-pregatitoare-mie-mi-se-pare-o-greseala.html

Ce sa mai zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

de la stiri aseara intelesesem ca se renunta la clasa zero...dar cum ziceti, nimeni nu a inteles cu exactitate daca e sau nu asa...e foarte ciudat. nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Doamne fereste, ce idiot! Pai daca a fost nebunie la inscrierea in scoli anul trecut hai sa fie si la gradinite anul asta. Dar daca lui personal i se pare o greseala... ce sa mai facem noi acum?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Da, ala bala portocala cioc plosc cu copiii nostri

Pai mie mi se pare clar - ministrul educatiei vrea continuitate ca sa se poata face ceva in invatamant (cel putin asa a zis), iar Ponta vrea sa schimbe. Cred ca pana in septembrie nu aflam ce se va intampla

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput