blue air probleme?

blue air probleme? | Autor: myky791

Link direct la acest mesaj

Buna. daca tot este un subiect deschis cu o companie de zbor, mai deschid si eu unul. noi ne-am luat in noiembrie bilete de la blue air pentru italia in aug 2013. am inteles ca ar avea ceva probleme, patronul este arestat. ati auzit ceva? acum imi fac probleme ce se intampla daca compania da faliment? ni se returneaza banii sau pur si simplu am luat o mare teapa? multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Si noi avem bilete luate pt vara si de ceva ani aproape numai cu ei zburam.
Spre finele anului trecut, dupa arestare, au anuntat ca activitatea companiei nu va fi afectata si sper ca asa va fi, dar ca si precautie noi folosim intotdeauna card de credit la cumpararea biletelor de avion, daca se intampla ceva cu firma respectiva ne despagubeste compania de credit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Noi am fost anul trecut in Mai in Italia cu Blue Air. Coada interminabila la check-in, intarziere o ora la plecare si 2 la intoarcere, dupa ce in prealabil ni s-a anulat zborul de intoarcere inainte sa plecam si a trebuit sa decalam perioada aleasa cu 2 zile, ne-au stricat socoteala cu bagajele fiindca in loc sa ne puna un bagaj de cala la dus si unul l-a intors ne-au pus doua la dus si nici unul la intors asa ca am dat ultimii bani pe bagajul de cala pentru intoarcere ca sa nu ne lasam hainele acolo. Eu una nu o sa mai zbor cu ei.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

tatal meu de ceva ani pleaca cu ei si se intoarce tot cu ei in Franta. nu a avut niciodata probleme. cu cartea de credit nu am stiut. noi am platit cash. asta e. emilia m-ai speriat. sper sa fie ok sa nu avem probleme. multumesc ink o data.
am editat ca noi facem checkin aici cu o luna inainte. si noi am luat biletul printr-o firma de turism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Cum ai cumparat biletele? Printr-o agentie? Direct pe site? Daca le-ai luat online cum ai facut plata? Cu card de debit sau cu card de credit?

Daca le-ai cumparat printr-o agentie ar trebui sa iti returneze ei banii si sa ii recupereze ulterior (prin asigurator, daca sunt asigurati sau direct la masa credala). Daca le-ai platit tu cu un card de credit si compania intra in faliment poti sa faci o cerere de rambursare a contravalorii serviciului neprestat la banca unde e deschis cardul de credit. Banca iti face rambursare si ei recupereaza banii la randul lor de la asigurator / companie.

Un prieten a cumparat la sfarsitul anului 2011 bilete la Malev pentru martie 2012. Intre timp Malev a dat faliment (in ianuarie 2012). Cum biletele au fost achitate cu cardul de credit, a facut cerere de rambursare la banca imediat dupa falimentul Malev (serviciul achitat nu avea cum sa fie prestat) si a primit banii inapoi.

Si eu am cumparat bilete la Blue Air direct de pe site-ul lor pentru sfarsitul lui februarie. Biletele sunt platite cu un card de credit.

Edit: acum am vazut ca ai raspuns, biletele sunt luate printr-o agentie, ar trebui sa te despagubeasca ei si ei sa se indrepte impotriva Blue Air daca se intampla ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu trebuie sa te sperii, nu a fost chiar asa grav, Lufthansa i-a pierdut bagajele unei colege si a fost mai neplacut decat ce am patit eu cu Blue Air. Se mai intampla si sa speram ca tie nu ti se va intampla.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Sotul meu lucreaza la Blue Air si ne intrebam daca trebuie sa-si caute de munca
..nu cred...in cel mai rau caz ii va prelua altcineva..



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput