Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6** | Autor: Sept-Oct2011

Link direct la acest mesaj




In 2011 ,pe la inceput de an ,asa,am inceput sa ne adunam o mana de viitoare mamici in burticile carora cresteau samburei de strugurasi.Timp de 9 luni si un pic am vorbit,am impartasit experiente,ne-am consolat unele pe altele si ne-am incurajat de aici pana aici. Apoi ,dupa ce toti strugurasii au venit pe lume ,ne-am mutat aici ,unde timp de 365 de zile am trecut impreuna prin colici, ragade, "lapte furios" , apoi mancarici , retete, creme miraculoase de fundic usturator, operatii ,dar ne-am si bucurat de zambete,ras in hohote,primii pasi "de-a busilea" , primul pas de manuta,primul pas facut singurel,am lacrimat impreuna la primul "mama" si ne-am incurajat la nevoie.Am asteptat si ne-am rugat ca pana la ziua de nastere a celui mai mic din "vie",sa aflam ca un strugurel va deveni fratior mai mare, si s-a intamplat aici ,in ultimul capitol.

Incepem al doilea anisor de aici:
1, 2, 3, 4 , 5,


Ne sarbatorim pe rand, cu tortulet,in ordinea urmatoare :
Cine-i nascut in luna AUGUST hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 7 baietei!




* 05 *EVA --- ANDREEA2011
* 16* BOGDAN NICOLAE --- TANNO25
* 17*VALERIA --- MARRYAN
* 20*MARA --- LOREDANAR
* 21* MARTIN --- LAI
* 23*TEODORA IOANA ---LALI_METE +PAUL IULIAN(01.10.2009)
*24 *ELENA ALEXANDRA --- SEIDANA
*24 *EVA MARIA ---CAMADY +Razvan)07.07.2003)
*24 *MARIA SOFIA ---LALIC
*25*ROBERT MIHAI --- ATHOSIK
* 25*ANASTASIA MARIA --- RACHEEL
* 25*CATERINA ---BUJO +FILIP
*26*EDUARD STEFAN ---RALUCA050
* 26*LORIANA MARIA --- CATY2585
* 28*KATE RINA ---MATZAREBELA
* 28* TUDOR ANDREI ---JADEJADOR
* 28*STRUGUREL si STRUGUREL --- RAMMY_79
* 30*CLARA --- RALLU +ROBERT(24.06.2009)
* 30*ILINCA --- NATALIAS + ANA(01.02.2005)+ STEFANIA IRINA(26.12.2007)


Cine-i nascut in SEPTEMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 25 de baietei!


*01 *LUCA ---DIDIANANA+GEORGE
* 02*LENARD SEBASTIEN ---THEEA +
*02 *ADIEL ---SIMMO+MARCU (02.2006)+MADALINA(01.2010)
*02 *AYAN ---ZUBI
*04 *MIRIAM --- INEZLUIZA
* 07*ANTON DANIEL ---ABMARIANA
*09 *GEORGE RAZVAN ---IRINUSH4U
* 09*ALEXIA MARIA ---ELENA2706
* 11*DAN ANDREI ---PINKYSOR
*12 *STRUGUREL ---ANDR@
*13 *IANCU MATEI ---ANCA_TOMA
* 14*SARAH --- GERTRUDA32
* 15*RAZVAN OCTAVIAN ---HAYAT_KH
* 15*INEZ ALEXANDRA --- NANNA_MIKA +INDRA STEFANIA
* 16*CIPRIAN ANDREI ---RALU_24
*17 *STRUGUREL ---DANANAGI
* 17*AMALIA MARIA ---OANAB04
*18 *STRUGUREL ---HELENUTZA23
* 18*ECATERINA MARIA ---OANAIASI
* 18*STEFAN ALEXANDRU ---MICHELLA78+TEODORA(2006)
*18 *ALBERT STEFAN ---MARIA26
*18 *ELISA EBECA ---CREOLA +MARIA SARAH(13.04.2005)
*19 *PETRU SEVER ---HELLENA
*19 *LUCA ALEXANDRU SI MATHIAS VALENTIN ---MARINAENACHE
*20 *MARIA CLARA ---ALEX2011
* 20*MARIA ALEXANDRA --- MIKKA11
*21 *ANDREI BOGDAN ---ANDREEA_T
*21 *RONALD ---ELLY+ANNELIES(30.06.2005)
*21 *DIMITRIS ---KORA_B+IANNIS
*21 *LUCA STEFAN ---MUSETTE_01
* 23*MAXIMILIAN ---STEFY13
* 25*RADU GEORGE ---KLAU_DITZA
*26 *BEATRICE ANA ---MAY3
*26 *ANTONIA --- IRIS_K
* 29*TEODOR ---INUTSA+
*30 *MADALINA MARIA --- CORIVIO




Cine-i nascut in OCTOMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 8 fetite si 5 baietei!





* *MIRUNA MARIA --- IDANUKA
*01 *NOA --- DBUNNY +DANIEL(23.11.2006)
*03 *MIRUNA MIHAELA ---ANILANSA +DARIUS GABRIEL
*04 *ILINCA MARIA ---UNBOTICUTZ +RARES MIHAI
* 06*ANTONIA MARIA --- ANNARE
*07 * RADU ---DARISA +ALEX
*08 *MAIA --- LENAC
*08 * FLAVIUS --- ANCARORO
* 09*NOURA ---ALAYNA
*11 * CALIN --- OANA_S
*26 *LUCAS --- BROOME
*28 *MARIA SOPHIA ---MARIA SOPHIA
*31 * TUDOR --- IONELAMARIA +MIHNEA(14.11.2009)




Rugaciunea noastra pentru puiutii nostri
Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin





Zilele de nastere

IANUARIE LenaC: : 07.01.1986,Andreea 2011 09.01.1984, corivio: 23.01.1979, HellenaD: 26.01.1986
FEBRUARIE Mariasophia2, Gertruda32: 20.02.1979, Ionelamaria: 28.02.1982,
MARTIE camady: 05.03.1976, ralu-24: 09.03.1986, NataliaS: 13.03.1976
APRILIE ancaroro: 08.04.1982, Anilansa: 09.04.1984,MatzaRebela: 13.04.1987,musette01: 14.04.1988,
,MAI,loredanar: 24.05.1984
IUNIE raluca050: 01.06.1978, oanab04: 04.06.1981, mikka11: 04.06.1979, elly_b: 13.06.1981, andreea_t: 13.06.1979, athosik: 17.06.1983, Hayat_kh : 24.06.1982, seidana: 25.06.1984
IULIE Creola: 15.07.1975, theea: 22.07.1982, rallu: 23.07.1979,didianana: 24.07.1987
AUGUST Lali_mete: 13.08.1986, adika210xy: 24.08.1981
SEPTEMBRIEAlayna:06.09.1980 , bujo: 06.09.1981, marryan: 21.09.1981, maria_scu: 24.09.1978
OCTOMBRIE maria26: 09.10.1981, racheel: 20.10.1982
NOIEMBRIE dananaig: 20.11.1974, andr@: 27.11.1983
DECEMBRIE inutsa: 04.12.1985, annare: 05.12.1982, klau_ditza: 07.12.1981, zubi: 07.12.1981, caty2585: 25.12.1985, pinkysor: 30.12.1982




CE SA FACI DACA:
Trebuie facut un nou capitol

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.


Cum sa faci parte din grupul nostru
http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/

Cum intri in grupul de yahoo, sa ne vezi si sa te vedem:
-Intri des pe forum,participi activ la discutii sa ne cunoastem.
-Ceri acceptul pe forum,sa vada toata lumea
-Intri pe linkul http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/ si dai "JOIN" la grup
-Specifici printr-un mesaj trimis odata cu "join" sau intr-un pm nickul de pe DC,ca sa te recunoasca administratorii
-Astepti acceptul cerberilor nostri
-Pui in cel mai scurt timp poze cu tine sa te cunoastem si noi

Esti eliminat din grup daca :
-Nu faci folder cu poze intr-o saptamana ( putem modifica timpul ,cum spuneti voi)
-Nu dai date sa dam de tine( un nr de telefon,un mail,sa dam de tine daca dispari si ne ingrijoram)


Nu vrem sa parem rele sau (prea) exclusiviste dar in trecut au fost ceva probleme , si asa am ajuns precaute. Pe grupul de yahoo sunt si date personale de aceea nu se da acceptul foarte usor

CONTUL COMUN
Sept-Oct2011
pentru parola trimite PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatzaaaa
am ore de condus si n-am niciun chef

jade, le-a mancat din pacate :))
toti copii au perioade de regresie.
si a mea nu mai spune toate cuviintele care le spunea sau nu mai face diverse chestii care le facea.
nu te preocupa :)

sei, si noi dam nana la podea sau mobila cand cade :))
si de asta eu sunt vinovata :))

eu am gasit cun club de mame si bebei unde se canta.
le trimit pe bona si Bibi la culturalizare :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Mikka [pup.

Eu azi vreau sa fac http://amainbucatarie.blogspot.ro/2012/10/cannelloni-cu-umplutura-de-ricotta-in.html
sper sa iasa bun :D

Meniu Maia:
dimineata terci ovaz cu fistic crud, banana si seminte de chia
amiaza ciorba de vita
seara iaurt, poate o sa ii dau si caneloni, dar fara sa ii dau si carnea.

Jucarii preferate acum: Lego, matrioska, cartile (mai ales cele cu poze reale, exemplu o carte despre sarcina si cresterea copilului), bebelusii (pe care ii dezbraca si eu ii imbrac :))) )

Inca o activitate preferata: i-am aratat cum sa aranjeze uleiul si cremele pe dulap si de atunci aranjeaza tot ce gaseste, le scoate din sertar si apoi le pune inapoi :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, terciul se face in apa sau in lapte? Ce consistenta trebuie sa aiba?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici!
Azi sunteti tacute...
Jade m-a acaparat problema Mikkai si am uitat de regres dar sa stii ca m-am tot gandit cat si cand au regresat ai mei,si am observat ca dupa ce isi definesc bine un cuvant,ii gasesc un īnlocuitor si nu il mai folosesc,devine neinteresant .
Am mai scris un mesaj dimineata pana sa schimb capitolul dar cred ca nu am nimerit cd trebuia la telefon.
May eu speram sa tina fata cu tine si sa nu manance.
Va pup ,mi se descarca bateria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Cum se pregatesc semintele de chia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Fetelor, va pup pe toate si va multumesc tuturor mult pt raspunsuri.
M-am mai linistit, am mai discutat cu cateva persoane si am decis sa asteptam vreo sapt-doua sa vedem evolutia. Intre timp am vb cu cineva la Bucuresti sa se intereseze unde am putea merge la un chirurg cat de cat ok. ieri uitandu-ma mai cu atentie la piciorul Mariei, acolo unde e nodulul se vede ca o vanataie. sotul sustine ca s-a lovit, si ca e o vanataie spre trecute ce a facut un mic hematom. Doamne -ajuta sa fie aa cum spune el!

Am vazut ca vb de perioade de regres, a avut si Maria din astea, cred ca sunt firesti.
Maria nu are rabdare sa se joace cu jucariile, daca incearca ceva si nu ii iese, arunca tot, da cu picioarele, din astea...
Vorbind de progresele ei, m-a amuzat ca mai nou zice bye-bye, a auzit la o jucarie.
am mai observat la ea ca incearca sa repete foarte multe chestii dupa noi insa le spune doar o data si gata, nu le mai repeta.
azi am fost cu ea la sanius, am dat-o si pe un mini derdelus, i-a placut la nebunie. acasa de vreo doua ori si -a luat o ghetuta intr-o mana, cu mana cealalata m-a apucat pe mine, m-a dus la usa de la intrare si tragea de ea spunand pa-pa. daca a vazut ca nu are succes, a impins vagonul unui trenulet de jucarie langa fereastra, s-a urcat pe el si se uita pe geam, cred ca vedea mai mult cerul, oricum
lena, am facut azi biscuitii dupa reteta ta, super buni, am mancat cu sotul de am spart ca Maria nu a vrut
Apropo de mancare, nu va plangeti ca nu mananca copiii, ca Maria nu e nici unul, va asigur. Am incercat inclusiv cu desene, cat am zis eu ca nu o sa fac asta niciodata si fara succes. In schimb, nu putem baga nimic in gura de ea, vine sa ne dea de mancare si sfarsim desigur toti zoiti din cap pana in picioare. in schimb, cere tzitzi din juma in juma de ora, ma ustura sanii efectiv...

Azi se juca Maria cu testoasa primita la munte de la Mariana si mi-am dat seama ca nu a mai intrat de mult, mi-e dor de ea si de Anto...
Luni incepe scoala, oribil, oribil, oribil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


Buna dimi! Eu sunt varza. Piticul s-a trezit la 5 cu chef de joaca... Cu greu a mai dormit de la 6la 7. Astept cu nerabdare sa se culce. Sa dorm si yooooo.
Va doresc o duminica linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, le rasnesti si le adaugi in mancare asa.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Mihaela, le rasnesti si le adaugi in mancare asa.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Sa nu va suparati ca insist. Cu ce se pot rasni? Nu am nimic in dotare pt rasnit. As lua dar sa stiu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mhaela, rasnita pt cafea sau din aia de piper, manuala. dar rasnita de cafea e de departe cea mai buna.:)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput