Fotofobie - cum sa face controlul la oftalmolog ?

Fotofobie - cum sa face controlul la oftalmolog ? | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Am o nelamurire
De cand s-a nascut piticul am avut senzatia ca este deranjat de lumina ceva mai mult decat normal dar nu am dat mare importanta. Acum a crescut, are 3 ani, si problema pare ca se accentueaza... Cand este soare afara iesim mereu cu ochelari dar chiar si asa uneori se plange de lumina care-i intra pe laterale (desi am luat niste ochelari cu lentila ceva mai mare). Uneori il deranjeaza si becurile din casa, in fine... e cert ca trebuie sa-l duc la oftalmolog.
Intrebarea este cum s-ar putea desfasura un astfel de control si in ce ar consta el pt. ca stiu sigur ca nu va colabora. El de abia sta sa se uite doctorul in gat sau urechi si acolo ma rog, mai poti sa-l ti cu forta, dar la ochi... no way. De asta am si ezitat sa-l duc pana acum, mi-e teama ca nu-l va putea consulta.
Ati trecut prin probleme similare ? stiti vreun loc special pt. copii si unde au metode adecvate varstei ? ma gandesc ca la un bebelus e mai simplu dar cu un copil de 3 ani....acum imi pare rau ca nu l-am dus cand era bebe
Mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Ochelarii nu i-ai luat la recomandarea medicului?
Fa repede o programare la doctor. Eu am fost cand eram insarcinata la clinica Infosan si mi-a placut foarte mult un medic tanar de-acolo, Laurentiu Popescu. Este si o dr. cunoscuta, Andreea Ciubotaru, dar la ea se sta la coada cu lunile si n-ai nevoie daca nu sunt probleme majore. Du-te cu incredere unde vrei tu, dar cat mai curand! Controlul nu este invaziv, poate doar sa-i puna cateva picaturi in ochi, daca o fi cazul, dar tot personalul e foarte prietenos si sunt multi copii la consult. Putin disconfort nu conteaza, cand e vorba de sanatatea ochilor. Bafta si scrie-ne cum a fost.

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cu parere de rau,dar cred ca trebuie un consult complex,inclusiv neurolog, inclusiv EEG.tu verifici doar efectul.

am avut un caz de fotofobie si era din cauze neurologice.
oftalmologul e doar ultima etapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Copilul este perfect normal, se joaca, alearga si vorbeste f bine pt. varsta de 3 ani. A facut un control la neurolog la 11 luni (avea un mic retard motric corectat cu kinetoterpie) a facut si EEG atunci iesita normal. Mie nu mi se pare ca ar necesita investigatii suplimentare in aceasta directie, daca ai tu mai multe info, astept cu interes.

Eu as fi dorit sa-mi impartaseasca experienta o mamica care a dus copilas de 2-3 ani la oftalmolog si cum a reusit acesta sa-l faca sa colaboreze astfel incat sa-l poata controla. Eventual o recomandare de clinica / medic cu metode adecvate pt. copii asa mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cand am mers cu fi`mea la primul control avea 3 ani.
A fost pusa in fata unui panou de unde trebuia sa spuna ce vede: fluturas, peste, etc :-) La noi astia mari e panoul cu litere / cifre, la copii e cu diverse animalute :-)
Apoi la aparat i a spus frumos sa urmareasca ... sa vada cand iese iepurele din imagine :D Deci a pacalit o si a stat alea cateva secunde sa vada iepurasul care bine nteles ca nu exista.
Sunt sigura ca in Bucuresti vei gasi o clinica unde nu se sperie nimeni de vederea unui copil mic si au rabdarea necesara sa l verifice fara nicio trauma


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu stiu sa-ti recomand oftalmo in Buc. dar scriu, poate te ajuta.

Controlul la oftalmo poate fi distractiv daca medicul stie sa lucreze cu un copilas. Sunt aparate portabile care masoara ochisorii in cateva secunde(folosit si la bebelusi), scutind copilul mic de a sta cu capusorul intr-o pozitie ca la cele fixe.
Controlul se desfasoara in mai multe etape. Pt. inceput oftalmo isi ataseaza un nas rosu de clovn spune copilului sa se uite la el pt. a verifica ochisorii cu diverse instrumente. Apoi se masoara ochisorii la aparat. Se trece la panoul de perete cu diverse imagini f-tie de afectiune si varsta, folosind lentile(daca este cazul) sau nu. Apoi se arata acele imagini(planse, catalog) ce trebuiesc selectate dintre puncte.

Nu stiu sa-ti spun cum se desfasoara controlul daca se folosesc picaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Iti recomand si eu clinica Infosan cu mare incredere.
Noi acolo am fost incepand de pe la 4 ani.
Ca idee, iti spun ca si fiica-mea are o usoara fotofobie (acum cu timpul s-a ameliorat fff mult, dar cand era mai micuta, tot asa...doar cu ochelari de soare, inclusiv iarna cand era zapada si soare puternic), care este data de astigmatismul pe care il are. Deci asta putea fi o cauza. Se va descoperi la control daca este cazul.

Medicii de acolo au f multa experienta cu piticii...doctorita la care mergem noi este fff draguta, si calma...are si dansa o fetita de vreo 2 ani...noi am placut-o f mult..Mariana Dragu se numeste.
Ultima data, aveam eu pitici pe creier, si am cerut in mod special s-o vada si dna ciubotaru andreea, si a vazut-o si dumneaei...nu e chiar atat de greu sa ajungi la ea...specifici asta cand faci programarea si gata. Toate controalele vor fi facute de un alt medic de acolo, si la sfarsit vine si dna dr Ciubotaru si isi da verdictul. Pe fiica-mea a bibilit-o si dansa, si i-a facut inca o data toate masuratorile si examenele...cap-coada, dar lu' fii-mea chiar ii place la medicul de ochisori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

alina, ce culoare au ochii copilasului tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Noi am mai fost cu copiii (controale, nu probleme majore) la dr. Burloiu Adrian, la cabinet, este pe str. Barbu Vacarescu, langa stadionul Dinamo.
Dl dr. este ok, rabdator cu copiii, are divere jucarii, te ia prin joc (ma rog pe copii)

Sanatate multa!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Alina, eu chiar iti recomandasem o clinica unde sa-ti duci copilul, daca citeai mesajul meu cu mai mare atentie, ai fi inteles asta. Clinica Infosan, era suficient sa cauti pe net, ca sa vezi ca au oftalmologie si pediatrica, si pentru adulti. Tu in continuare esti speriata de ce i s-ar intampla copilului sau ca nu o sa stea cuminte... si ce, medicii pediatri de ce exista? Crezi ca n-au vazut copii neastamparati la viata lor?
Ti s-au dat niste sugestii, depinde de tine acum sa faci o alegere cat mai repede.

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Si medicul pediatru iti putea recomanda cabinet cu oftalmolog pediatru. Daca aveai o problema nu trebuia sa astepti sa ajunga la scoala si la faza de intelegere si cooperare.
Chiar daca nu vedeai mare lucru din prima consultatie, era o acomodare pentru urmatoarea.

Am scris acum vreo 2-3 ani despre consulturile noastre, stiind ca Matei are astigmatism si ca este posibil sa aibe si Theodor, anul trecut l-am dus si pe el. La Infosan.
Eram sigura ca nu vom afla mare lucru, pentru ca nu vorbea bine, nu vorbea cu straini si nu fusese la doctor deloc de la vaccin.
In mare parte asa a fost. Dr. au fost mai mult decat dragute, au facut 2 incercari, am luat pauza, ne-am mai plimbat, jucat, a vazut cum il consulta pe Matei...abia cand i-au dat un cosulet cu bomboane s-a lasat convins sa stea la mine in brate si sa raspunda la intrebari.
Au niste aparate ca niste pistoale -sa le zic asa, cu care capteaza privirea copilului chiar daca nu are pozitia clasica.
Asa ca au putut sa determine deficientele pe care le are (astigmatism) si un anumit grad. Nu ne-au dat reteta de ochlari ci ne-au chemat dupa 6 luni, cand, daca nu interveneau modificari, ne dadeau reteta.
Deja stia ca primeste bomboane daca raspunde corect si a vrut primul la control.
Eram pregatiti sa-i luam ochelari, chiar ii cerea el, isi cauta de prin vitrine ce rame ii placeau. Din fericire/pacate nu a fost nevoie. Ne gendeam sa-i luam ochelari clari, ca isi dorea sa aibe si el ca si frate-su.
Am fost in vara, luna aceasta deja suntem la al treilea control.

PS
Copiii preiau ce transmitem noi. La noi in familie, cam toti suntem cu ochelari, asa ca Matei nu a avut nici-o problema sa poarte ochelari de pe la 2.5-3 ani. Ulterior la gradinita ma intrebau parintii colegilor de unde am luat ochelarii (ii luasem niste rame frumu' rau de tot, e adevarat) ca vroiau si colegii sa poarte.


Mergi la inceput