Model cerere CIC

Model cerere CIC | Autor: Alisa

Link direct la acest mesaj

Sunt o proaspata mamica care de la data de 01.12.2003 vrea sa depuna cererea de CIC in conditiile in care nu am efectuat integral concediul de sarcina si lauzie. Am nascut pe 19 noiembrie si vreau sa depun aceasta cerere acum. Daca nu cer prea mult as vrea sa imi dati daca are cineva un model de astfel de cerere care sa cuprinda eventual si actele normative in vigoare si carora ma supun ca sa nu existe discutii la locul de munca. Acolo ei sustin ca trebuie sa imi efectueaz obligatoriu concediul post si prenatal!
De aceea vreau ca aceasta cerere sa fie fara echivoc, si anume ca drepturile mele se stabilesc acum si nu incepand cu 01.01.2004, deci voi lua 85% din media veniturilor mele pe ultimele 10 luni.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista un model tipizat. Chiar si o solicitare de mana obisnuita este suficienta. Sunt insa necesare actele complementare, certificat de nastere, declaratie pe proprie raspundere ca nu beneficiezi de alte venituri, similar ca sotul tau nu a solicitat acelasi concediu s.a.m.d.
Cat despre obligativitatea concediului postnatal ai dreptul sa soliciti iar ei sa iti furnizeze conform carei dispozitii ale legii este obligatoriu in 2003, afirmatii putem sa facem insa trebuie si sustinute.
Modul de stabilire a momentului acordarii unui drept este data inscrisa pe cererea solicitantului. Ai grija sa ai 2 exemplare vizate deci unul sa iti ramana si tie. Data de pe cerere sa fie ceva de genul.... xx.xx.2003.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alisa spune:

Multumesc frumos pt. raspuns. Chiar acum voi face cererea si voi vedea ce va fi. Oricum bine ca mi-ai zis de cele 2 exemplare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan spune:

Alisa, sunt curios cum ai rezolvat problema cu cererea.
Eu stiu ca exista un formular tip (anexa nr. 39)care se depune de catre angajator la CASA JUDETEANA DE PENSII, impreuna cu alte cateva acte.
Acest formular se numeste CERERE TIP PRIVIND SOLICITAREA DREPTURILOR DE ASIGURARI SOCIALE, ALTELE DECAT PENSIILE si cuprinde si date care se completeaza de catre solicitant.
Stefan

Mergi la inceput