despre operatia de hernie inghinala

despre operatia de hernie inghinala | Autor: carmen-daniela

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Carmen Manchen. Am doi copii. Fetita are 11 ani si are hernie inghinala bilaterala de la nastere. In sfarsit am programat-o la operatie. Am tot amanat de frica si stiu ca nu am procedat corect. Stie cineva sa-mi spuna in ce consta operatia, daca e grea si ce riscuri poate avea la varsta asta? Va rog multde tot.
Cu stima Carmen Manchen

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am avut hernie inghinala dupa nastere (de la urlat). Am fost operata la varsta de 12 ani. Operatia a fost rapida, fara complicatii. Am stat cred 3 zile in spital. Recuperarea completa a durat destul de putin, am revenit la spital pentru scos fire pentru ca pe vremea mea nu erau sau poate nu se gaseau, nu stiu, din astea care se resorb si m-au cusut cu catgut din ala.

Pentru mine a fost o operatie simpla si benefica avand in vedere ca imediat ce faceam mai mult efort hernia se umfla , etc. Am avut un dosconfort fizic minim, intensitatea maxima fiind de fapt mancarimile de vindecare.

Multa sanatate fetitei tale!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen-daniela spune:

Multumesc, fetita e curajoasa, mai frica imi este mie sa nu pateasca ceva, mai ales ca toata lumea mi-a spus ca mai bine era sa o fac cand a fost mai mica, dar asta e. Cu ajutorul Domnului o sa trecem si peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si baiatul meu a fost operat, de doua ori, din pacate. Prima oara cand avea 6 ani, in partea dreapta. A doua oara cand avea 7 ani, in partea stanga. La noi procedura a durat jumatate de zi ... ajuns la spital la 7:00 A.M, plecat de la spital in jur de 14:00. Stat acasa 3 zile, fara efort ...copiii se refac repede. Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Exista in medicina un dicton si anume ca exista bolnavi si nu
boli. Ce vrea sa spuna ? - nu toti bolnavii/copiii reactioneaza la
fel. Pt a va lamuri va trebui sa adresati intrebarea medicului
chirurg si anestezist care va vor spune atat despre tehnica
chirurgicala /metoda, pe care o vor folosi cat si despre
eventualele riscuri pe care trebuie sa le cunoasteti. La modul
general riscurile sunt minore si mult mai mici decat posibilele
complicatii ce pot aparea fara interventie
Mult succes !

dr. Mariana Stefan

Mergi la inceput