HG1291-2012 - Modificare CIC Atentie !!

HG1291-2012 - Modificare CIC Atentie !! | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Am pus pe pagina legislativa HG 1291-2012 prin care se oficializeaza modificarile privind CIC incepand cu 2013.

Adresa paginii este aceeasi:
http://www.romleas.ro/legi/juridic.html

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Daca ma intorc la serviciu la 1 martie, in conditiile in care copilul meu implineste 2 ani la 31 mai 2013 beneficiez de stimulentul de 500 lei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am pus pe pagina legislativa HG 1291-2012 prin care se oficializeaza modificarile privind CIC incepand cu 2013.

Adresa paginii este aceeasi:
http://www.romleas.ro/legi/juridic.html



Ne puteti explica pe scurt ce modificari s-au facut, daca e ceva esential? Eu una nu inteleg, mi-e f. greu sa pricep o lege in felul in care e scrisa :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

aceeasi intrebare o adresez si eu: daca ma intorc la serv incepand cu 21.01.2013 iar baietelul meu implineste 2 ani pe 8.04.2013 primesc stimulentul de 500lei pt timpul ramas pana la 2 ani? mentionez k am optat pt var de crestere cu 2 ani!
va mutumesc anticipat!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

" ART. V
(1) Persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului, potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, aflate in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului sau care realizeaza venituri profesionale la data intrarii in vigoare a Legii nr. 166/2012 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, beneficiaza de stimulentul de insertie in conditiile legii, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari."

Marius, ai putea explica asta?!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

deci, pe scurt, se beneficiaza de supliment daca cererea e depusa in termen de 30 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei H.G. asta am inteles eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai este destul de clar. HG 1291 a intrat in vigoare la data de 1 ianuarie 2013 deci cererile de acordare a stimulentului de insertie pt cazul mentionat in art. 2 alin 1 lit b din OG111/2010 trebuie depuse intre 1 si 31 ianuarie cel tarziu.
Depuse dupa aceasta data nu vor fi luate in considerare si nu se va mai acorda stimulentul pt aceste cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Marius, eu cred ca ar trebui mutat topicul la generale, nu crezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

HG a intrat in vigoare pe 28 dec.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este. 28.12.2012

Mergi la inceput