Dovlecei de sept-oct 2009 **23**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna Lali!
Eu beau o cu tine. Ce mai faci? Te-ai acomodat la serviciu?
Ce fac copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Buna fetele !
Iar am disparut cu lunile cred ca am prins un obicei prost
Va Scriu din doua in doua luni
Bine ca am intrat pr fb si v am vazut fotografiile astfel amintindu mi de voi
. Mi-am schimbat programul
Ma trezesc la 5 dimineata ca sa i fac pachet sotului dar si subalternului sau
Iar subalternul este tare pretentios ( nu mananca vinete , brocoli, ardei, conopida,spanac , peste,fructe de mare samd ) si nuare 3 ani nici 5 nici 12 are aproape 50 de ani si mananca doar oua , carne,varza, cartofi si muguri de soia
mai pretentios decat fiul meu . Pe tema asta m#259; gandeam eu in sinea mea
Uite ce inseamna sa ti faca mami pe plac si sa te hraneasca numai cu ce ti place
Recunosc ca in copilarie personal nu iubeam spanacul , ceapa , morcovii si ardeiul gras
Dar la maturitate am constientizat de buna voie ca trebuie sa mananc si aceste legume pentru ca sunt necesare si asa mi am format ideea ca mancarea nu este un hobby , o placere sau mai stiu eu ce ; este o necesitate





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Ps fiindca tot v-am povestit despre pachetel o sa va spun cum este la japonezi
In primul rand se numeste ( obentou)
De obicei este o cutie din plastic specifica (obentou bako)
Iar pregatirea a la carte este foarte meticuloasa
Asadar tinem cont si de culori si de vitamine si in primul rand ce este cel mai important
( cate putin din fiecare )
Un exemplu negativ ar fi :
Oua fierte , orez alb , piept de pui ( tot alb ) si branza tofu ( cred ca v-ati dat seama )

Cum ar trebui sa arate un obentou ( cel mai simplu)

Orez alb ( fiert) , doua buchetele brocoli , 2-3 mini tomato 1 cartof prajit (forma ca la mancarica de cartofi ) , 2 carnaciori ( forma caracatita ) , jumatate de ou fiert , si/sau intr-o forma de cup cake ( salata de cartofi care seamana cu salata orientala ) , pentru cei care iubesc carnea mai putem adauga si un hamburger sau carne de pui (gen snitel), muraturi ( japoneze) si asa avem din toate cate putin , avem si culoare si vitamine avem carne dar si legume desigur obentou variaza ( in functie de sezon , de ziua precedenta ce ai pus ieri nu mai pui azi , preferinte, costuri , si desigur si in functie de produsele pe care le ai in casa
Ei cum vi se pare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!
Danuka este foarte frumos ce povesteti tu acolo. Interesant meniu.
Ce mai faceti voi? Cum mai este Leo?

Noi suntem bine, amandoi merg la gradi, dar au avut o perioada de doua saptamani in care au fost raciti. In rest nimic nou, ne bucuram de vremea calda si stam mai mult pe afara.


Mergi la inceput