M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mai am o in trebare legata de venituri . stiu ca nu exista nici o specificare cu privire la venituri , adica nu se conditioneaza o anumita suma pe luna . insa eu am un PFA care ste pe pierdere fiscala anul trecut ? credeti ca este vreo problema ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

noi ne-am gandit ca daca am gasi un copil abandonat am opta si pentru acest lucru : plasamnet de urgenta , chiar daca ni se retrage atestatul . il vom obtine din nou cand devine copilul adoptabil .

sau nu este asa?

"niciodata nu e prea tarziu"


habar nu am
cred ca trebuie o foarte buna documentare inainte, sa nu te trezesti ca iei copilul in plasament, dar nu vei mai fi atestata si ramai asa...
adica e o diferenta, zic eu, intre a nu fi avut atestat si a lua in plasament si a avea atestat, a lua in plasament, a ti se retrage si sa vrei sa depui iar de atestat
plus ca aceeasi directie iti da si decizia de plasament, iarasi apare o contradictie, adica de buna voie ei iti dau decizie de plasament, ca sa iti retraga dupa aia atestatul sau cum?
adica ai voie sau nu ai voie?
complicat

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

mai am o in trebare legata de venituri . stiu ca nu exista nici o specificare cu privire la venituri , adica nu se conditioneaza o anumita suma pe luna . insa eu am un PFA care ste pe pierdere fiscala anul trecut ? credeti ca este vreo problema ?



"niciodata nu e prea tarziu"


daca sotul are venit suficient, puteti duce numai adeverinta sotului si sa faceti bugetul pe acea suma, astfel incat sa va ramana bani si pentru copil
intreaba si la directie

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am sa ma documentez in ambele cazuri . multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

printe, bine ca ne-ai spus si noua cum ai convins sa nu ai parte de suspendare intre atestate, sa facem si noi la fel caci cei de la directie nu mai stiu cum sa te"amane"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Alinutai, bebeficiezi de concediu de crestere inca din prima zi de cand iti este incredintata in vederea adoptiei, deci nu dupa cele 3 luni de incredintare. Adica inca de cand o duci acasa, chiar dc nu e pe numele vostru. Certificatul de nastere il schimbati dupa proces...
Sa pofiti de toate aceste drepturi, pt k nu ti le mai da nimeni inapoi.
De asta se lupta organizatiile sa obtina macar 3 luni de concediu de crestere si in cazul in care luam copii mai mari de 2 ani.
Printe, mult succes la testul pishologic. Te asteptam sa ne pov cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_gh spune:

LA MULTI ANI tuturor celor care-si sarbatoresc ziua numelui! Fie ca Sfântul Ioan Botezatorul sa va aduca sanatate, bucurii si mult noroc. Fetelor, eu pana pe 27 ianuarie stau pe bara, pentru ca fetele de la directie sunt in concediu. As vrea sa inrtu in audienta la dl Panaint pentru a ma lamuri cu plasamentul de urgenta.
Atentie, pentru ca un nou nascut sa devina usor adoptabil trebuie la tata sa fie liniuta in certificatul de nastere iar mama sa dea declaratie ca nu il doreste, in caz contrar puteti deveni usor santajabile, va va toaca de bani (mama biologica). Mai sunt situatii in care mama naste si nu il declara deloc, nici nu a avut buletin la internare si atunci parintii sunt necunoscuti drept care abandonul este evident. Eu cam asa ceva caut sa iau in plasament.
Multa bafta si sa aveti parte de tot ce va doriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
La multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc azi ziua onomastica.
Madalina, se poate modifica.Dar nu dupa 24 ore, cred.La mesajul tau, pe dunga neagra de suse o foaie de hartie si un creion.Apesi acolo si apoi editezi.
Cat despre santajabili...au fost situarii cand era linie la tata, mama decedata la nastere...Pe legea veche trebuiau gasite neamurile.Familia ce a luat copilul in plasament a crescut copilul si voiau a-l adopte. Cand au gasit bunica materna, a cerut bani...
Cat despre copii cu linie mama, linie tata, st cazuri rare si atunci copilul devine adoptabil in 30 zile de la emiterea certificatului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_gh spune:

Multumesc! Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Carmen, felicitari pentru obtinerea atestatului . Te admir pentru perseverenta ta in lupta cu morile de vant . Dar bucuria de a avea un nou copil este foarte aproape .
Vreau sa te intreb daca dupa legea noua , la calcularea bugetului pe membru de familie este o suma fixa . De ex . daca pentru un alt membru se are in vedere inca 10 mil . pe minim sau alta suma ?! Ce au spus cei de la PC ? Stiu ca sunt familii pentru care nu este necesar acest calcul , au un buget foarte mare .

Mergi la inceput