Sa fim alaturi de desert_rose

Sa fim alaturi de desert_rose | Autor: Ayla21

Link direct la acest mesaj

Incep prin a va spune drama prietenei noastre de la odiseea de ianuarie-februarie 2013
Pe 26 decembrie a nascut la 35 de saptamani, la maternitatea Euromaterna din Constanta un bebelus prematur de 2200 g si 47 cm. Bebe fiind prematur, a facut complicatii, a fost mutat la Spitalul judetean cu pneumotorax. Aici parintilor li s-a tinut ascunsa starea bebelusului, complicatiile care le facuse, daca indrazneau sa afle informatii despre copilul lor, li se raspundea urat. Au incercat sa mute bebelusul in Bucuresti la Marie Curie, dar nu au primit aprobare. Pe perioada sarbatorilor in spitalul judetean nu au existat doctori care sa aprobe transferul la Bucuresti, unde parintii au contactat conducerea spitalului si li s-a spus ca au un loc disponibil. Oameni binevoitori pe care parintii nu ii cunosc personal dar care au fost impresionati de situatia bebelusului, au luat legatura cu domnul Raed Arafat si s-a reusit astfel in ultima clipa aprobarea transportului micutului catre Bucuresti.
La Bucuresti, medicii au constatat ca starea bebelusului este foarte grava. Are abdomenul umflat, din cauza unei infectii, posibil intraspitaliceasca, are cateva degete de la picioare necrozate din cauza felului cum au fost fixate branulele, din plamani curge un lichid asemanantor limfei. La radiografie plamanii nu au o culoarea compacta, ci gri albicios, iar un plaman nu e complet expansionat, pielea e marmorata. I s-au facut multe analize, primeste antibiotic, tratament, este sedat cu morfina, si toata lumea spera ca isi va reveni.
Din acest motiv, avem nevoie in continuare de sprijinul vostru si de oricine ne poate ajuta cu orice...o informatie, o vizita la spital, ceea ce are nevoie mama stand in spital, parintii nefiind din localitate, cumparaturi ce se cer in spital pt bebe, un gand bun, o rugaciune. Stiu de la alte cazuri ca suntem o comunitate mare si unita si de aceea am deschis acest subiect aici, pt a ne mobiliza sa fim alaturi de desert_rose si copilasului ei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Prin cate a putut trece saracul pui, atat de mic si atat de incercat!Sper ca oamenii cu suflet bund e pe aceasta comunitate sa nu evite aces apel si sa intinda o mana de ajutor. Puiul acesta are doar o saptamana de viata si mamica lui banuiesc ca nu l-a putut strange inca asa cum trebuie la piept....dramatic!!
Propun sa ne mobilizam, oare cum putem ajuta cel mai eficient?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ayla spune-ne ce putem face ca sa ajutam Eu sunt colega de odisee cu Desert_rose si as face orice sa o ajut. Din pacate nu ma pot deplasa la spital, sunt tintuita la pat din cauza sarcinii mari gemelare....
Incredibil prin cite a putut trece acest mic pui de om, sper sa fie puternic si curajos sa treaca peste toate aceste probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Avand in vedere ca nu e din Bucuresti, fata are nevoie de ORICE: banuti in cont, o mancare calda, diverse cumparaturi, diverse medicamente ce ii sunt cerute la spital, etc. Absolut orice e binevenit! Si mai ales de rugaciuni la Doamne-Doamne sa-l ajute pe micul luptator.

cu 34+ .... luna a 8-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multa sanatate si rabdare sa le dea Dzeu. Desert Rose are mare nevoie de lucruri materiale dar si de incurajare. E o mamica terminata de atata oboseala si tristete si alergatura si mai ales DURERE.

Mami de baietel perfect- Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Cine doreste sa ne ajute in continuane, pentru detalii unde pot fi trimisi banutii atat de trebuinciosi cumpararii celor necesare pentru bebe si pentru ea sau daca doriti sa ii duceti ceva la spital, trimiteti un mesaj si vom trimite tot prin PM numarul ei de telefon sau contul in care se poate depune orice suma. Orice ajutor in aceste momente este binevenit.

37s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Ma duc si eu maine la spital. Nu-mi ridicati statuie, e aproape de casa mea si daca pot macar sa stau alaturi de un om incercat si sa ii dau din energia mea, asta pot sa fac.
Am nevoie de datele ei, numele presupun ca e cel din cont. Spune-mi etajul si salonul si daca poti numarul ei de telefon. Ii duc maine ceva de mancare si niste ceva-uri sa treaca timpul mai usor (poate o carte)... are nevoie de pijamale curate oare? sau de altceva cepot duce de acasa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Este la Marie Curie? Putem avea mai multe detalii? Si daca ajung la spital, cum iau legatura cu ea?
Eu ajung luni, o sa-i fac niste mancarica. Nu stiu cat poarta si de ce haine ar avea nevoie. Un numar de telefon ne-ar ajuta.
Doamne ca mi se rupe sufletul de la atata incompetenta. Sadea maica Sfanta sa-si revina puiul mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

rog adminii sau un moderator sa bolduiasca si sa coloreze titlul la topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

La cele doua fete care vor sa mearga la spital maine si poimaine : Matzaila_81 si Eleni am dat eu PM cu nr de tel, ca sa o contacteze si sa vada ce are nevoie.

37s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Sunt colega de odisee cu desert_rose, mi se pare inimaginabil cat poate suferi un bebelus si famila lui. Doamne ajuta sa se faca bine!
Vom ajuta si noi cu ce putem!




lui Matei (15.12.2010) si 37+ cu Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

Mergi la inceput