Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mie medicul nu mi-a spus nimik de nici o analiza la col. Niciodata in sarcina nu m-a pus la dezbracat, doar cu saptamana inainte de nastere sa verifice cat de moale e colul. Si la nastere nu mi-a pus nimeni mana in vagin decat la expulzie maoasa a pus mana pe perineu ca sa-l protejeze de ruptura. Eu nu stiu cred ca unii sunt obsedati de verificari. Mai ales daca dai peste unul/una mai brutala nu-ti mai vine sa vii la doctor si la nascare.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burticute!

Pity ce m-ai distrat cu planificarile...auzi stie si ce licee vor urma...te admir...io nu stiu nici ce fac maine:)))))dar ma tratez :D

Ma bucur sa gasesc listute ca si io tre sa ma apuc de cumparaturi ptr ce mai am nevoie si chiar nu mai aveam chef sa ma uit prin agende, liste si toate cele, asa ca o sa adaptez ce am gasit pe aici pe la voi.

Referitor la LP, noi am folosit tot Topfer dupa 8 luni ca atunci am terminat cu alaptatul la Piscot...cel mai bun pret l-am gasit la farmacia tei, era in jur de 40 ron cutia la inceput scazand pana la 25-30 ron la topfer kinder cu care am terminat la 1.6 ani. De atunci lapte de vaca, cel praf nu-l mai inghite.

Garmastan am folosit si io la greu incepand cu saptamana 32 e recomandat si apoi in alaptare, cel putin in primele trei saptamani era alaptatul si garmastanul in conditiile in care Piscot se cerea si o data pe ora.

Azi merg sa iau trimiterea ptr analize si maine sper sa ajung sa si recoltez pe undeva sa vad cum mai stau cu toate cele...am cam sarit calul in concediul asta...tot azi vorbesc si de prenatal sa vad cand pot sa intru legal si apoi mai vad io cat ma mai tine sa vin la munci.

Ma bucur ca ati vazut bebei grasunici si voiosi la eco...sa de Doamne Doamne sa fie asa pana la final si sa avem parte de nasteri usoare. Data viitoare cand ma vad cu ginecologul o sa il intreb de data cezarienei, dar el zicea data trecuta ceva de 26 martie...am vazut ca mai era cineva cu data asta (scuze ca neuronul meu gravid n-a retinut cine)...bine acu depinde si de fotbalistul meu care e activ mai tot timpul...imi da niste picioare de nu ma vad si sare sigur de cele 10 miscari pe ora...si noaptea e la fel de activ...

DIn pacate a inceput perioada naspa a sarcinii ptr mine cu treziri de n ori pe noapte ptr pipi, de la lovituri, de intors de pe o parte pe alta...nu prea ma odihnesc ca lumea, dar nah ma asteptam la asta...bebe sa fie sanatos!

Pupici. Ma apuc de liste ptr cumparaturi de papa ptr deseara ca am program de shopping si apoi revizuiesc lista de aici ptr bebel...asta ca tot sunt la serviciu si am timp ( e sefa in concediu saptamana asta asa ca profit maxim :D)

O zi faina va doresc!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si28+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_kiss

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Hai ca scriu sa rectific postarea anterioara ca m-am agitat aiurea ca o sampanie. De cand m-am asezat pe canapea si am apasat butonul de deschidere a laptopului si pana acum cand m-am apucat sa scriu au trecut cam 12 minute. In acest timp fi-mea s-a miscat de 8 ori zdravan. Deci daca se misca atat in 12 minute (doar ca mi-am schimbat eu pozitia si m-am asezat linistita pe canapea) inseamna ca intr-o ora se misca de mai mult de 10 ori.
Uite ca a mai miscat chiar acum o data chiar acum deci pot spune ca a miscat de 9 ori in 15 minute. Nu imi mai fac griji, gata, revin la starea de zen. Acum ii pun muzica (Vivaldi - Anotimpurile si dupa Chopin - nocturne no 2 op9, nocturne for violin and piano si raindrop prelude).
Va .

26+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic


pai vezi...asa da...cum naiba sa nu miste de 10 ori intr-o ora..


Sa stii ca de azi dimineata a miscat in total atat incat sa simt de maxim 10 ori si deja e 13:34.
Cred ca e ori foarte finuta, ori somnoroasa, ori e vreo problema Doamne Fereste! Cand se apuca sa se miste intr-adevar o tine mult, dar nu prea face asta ziua. Seara si dimineata, noaptea uneori, dar pe zi rar se misca.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Acum ca vad mai multe pareri despre miscarile bebelusilor, tind sa cred ca fetitele sunt ceva mai linistite. Eu maine fac 28 saptamani si buburuza mea misca destul de des, insa asa, finut. Uneori mai simt si niste valuri care ma iau prin surprindere, cate-o intepatura care ma gadila,dar cel mai des simt in acelasti timp, micari in 2 locuri ale burticii, iar eu imi imaginez ca misca si maini si picioare, ca la inot.
Altadata am crezut ca se joaca cu cordonul ombilical ca ma gadilam f tare la buric, pe dinauntru :)

N-am numarat sa vad cat de des misca, incerc sa nu ma stresez cu preocuparea asta. Azi este mai linistita si dimineata, pt ca n-o simteam, m-am asezat pe partea dreapta(cum cred eu ca nu-i place, ca imediat misca cand fac mutarea asta) sa vad ce zice si a zis, insa mai timid asa...o fi fost somnoroasa

Eu de pe data de 10 o sa cer concediu prenatal de la medicul de familie, il declar la contabilitate si vin sporadic la birou, cat sa finalizez de predat situatiile.

Va pupacesc!

27+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

fetelor, de cand ne-am lansat in listute si pregatiri pt bebei am intrat pe net si am gasit cateva site-uri interesante. Cel mai tare site cu hainute facute de romani mi se pare pana acum pifou.ro. In weekend am fost cu sotul prin supermarketuri sa ne uitam daca au inceput reducerile la hainute de bebe - si surpriza - preturi mari si calitate mica! am cumparat totusi o salopeta cu bluzita pe care am dat 30 de ron , o caciulita 10 ron si un body 10 ron. chiar daca voi cumpara strictul necesar tot se vor duce o groaza de bani fiindca hainutele pt primele 3 luni sunt ingrozitor de scumpe .
Pt saltea de cocos pe care o voi pune desupra saltelei pe care am avut-o la fata am gasit oferta de 100 ron pe site-ul patutbebe.ro
Pe reclamaam gasit un pret bun la chiloti de unica folosinta- set de 4 buc /18 ron.
mai raman biberoanele si produsele farmaceutice.
pupicei

32 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

uau! sic(scris ca in franceza)bebe e considerat reclama! ok

32 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Da, VeveMara, voi naste la Filatropia cu d-na Nestianu.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Multumiri pentru listele cu necesitati! Trebuie sa iesim si noi la ceva cumparaturi, dar sa vedem inainte cum ne prezentam la control, daca trebuie sa ma grabesc mai repede sau nu.
Multumesc si pentru raspunsul la problema mea cu durerile pelviene. M-am mai linistit, pentru ca au devenit zilnice, chiar daca intensitatea difera de la o zi la alta. La fel si perioada de timp cand se manifesta.
Maine discut si de prenatal cu medicul de familie, ma programez si la control si mai revin asupra listelor

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Ca preturi, am vazut chilotei de spital de unica folosita in Auchan cu 15 lei/5 buc. La fel si body bebe din bumbac - 5.99/lei.Mie mi-au atras privirea ca erau si cu capse de sus pana jos, cred ca e mai comod de imbracat asa un bebe mic (mai ales pentru mine, o incepatoare), decat sa ma chinui sa il trag pe cap. Astea mi-au sarit in ochi, am zis ca fac o tura mai incolo (februarie), cu lista si necesar. La hainute inca nu stiam care sunt preturile.

Eu sunt adepta bumbacului si a materialelor naturale, sa fie materialul si cusatura de buna calitate (daca sunt si made in Romania, fericirea mea), nu ma intereseaza neaparat marca (de multe ori dai bani in plus numai ca e de marca X sau Y). Am vazut mamici cu fitze care se laudau ca au cumparat tot felul de haine de marca si nu era nicio diferenta cu marci mai putin cunoscute. De fapt, ce conta pentru ele era sa impresioneze cu sumele cheltuite...

25+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

IoanaNae, inseamna ca vom naste probabil in aceeasi perioada cu aceeasi dr. Tu vrei sa nasti normal?

29+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput