Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Casandralin si eu ma gandesc la gelul asta. La Miriam eu am folosit epi-no si am scapat fara taietura cu toate ca bebelina mea avea 57 cm si 3600. Insa am avut o mica ruptura pe o labie care ma deranja la urinare, dar de stat in fund am stat din prima.
Acuma nu m-as mai fi ganadit si la dianatal pentru ca am epi-no care vreau sa-l mai folosesc, insa se pare ca bebe asta e si mai mare ca si Miriam, uitandu-ma peste ecografii. Deci daca ajungem la termen cu bine, nu prea o sa am ce face cu un costumas numarul 56.
Multumesc de pontul cu ceaiul de pelin. E bine de stiut.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
28 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

IoanaNae daca durerile sunt ca la ciclu doar in zona pelviana este ok inseamna ca incepi sa te pregastesti pentru nastere incet dar sigur. Si eu am avut astfel de dureri cam din luna 7. Ai mari sanse sa ai un col care se va inmuia foarte frumos cand se apropie momentul, deci ar fi pacat sa-l strici cu o cezariana, bineinteles daca totul e ok, uter, bebe etc.
Daca te apuca dureri de spate ca la ciclu, aia nu e bine pana nu ajungi la 37 de saptamani. Asta e semn ca se declanseaza travaliu.
Pup gemenasii care cresc frumos la caldurica.
La bagaj este util un biberon doar in cazul in care stai mai departe de maternitate(alt oras) sau daca asa e politica spitalului cu biberoane de la mamici. La noi la Stanca iti dadeau ei biberon daca trebuia, eu nu mi-am dus ca sa nu fiu tentata sa-l folosesc. Cand am luat printesa mica in brate s-a pus ca o ventuza si pana nu a tras vreo 7 gurite nu s-a lasat. A fost destul pentru ea. In prima zi bebeii beau o lingurita de lapte, maxim 2 , deci foarte putin , restul trebuie muls. De data asta cred ca ma duc preventiv cu niste sticlute pentru pastrat laptele. Cat am stat la maternitate data trecuta am aruncat peste jumatate de litru la wc. Pacat. Mai ales ca e colostru.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
28 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor.
In privinta bagajului de maternitate eu inca nu mi-am facut lista. In schimb am lista cu cele trebuincioase pentru bebe in perioada de dupa:

Patut (bebedesign.ro), saltea cocos, cearceafuri patut, aparatoare, prosoape, scutece textile
Biberoane, tetine, suzete, inele de dentitie, castronel, lingurite Tommee Tippee
Carucior, landou, scoica, geanta Kunert
Marsupiu Chicco
Cantar electronic
Pompa san electrica Tommee Tippee
Saltea infasat montabila pe patut (bebedesign)
Hainute 1-3 luni body-uri, pantaloni intregi, pijamale, manusi, caciulite, gecute
Colac bebe pt baie SWIMTRAINER (3 luni +)
Pampersi, servetele umede, spirt, comprese sterile, baneocin, tampoane san, vata
Tarc de joaca
Sterilizator
Batista bebelusului (farmacie)
Termometru fundulet (farmacie)
Cadita si scaunel baie (Cora)
Gel de baie, sampon si lotiune corp pentru masaj Klorane (farmacie)
Garmastan, Sudocrem/Bepanthen, pudra talc, Vigantol, Infacol, ser fiziologic, Sab Simplex, ceai anticolici Baby Calm, ceai lactatie (farmacie) , Moremilkplus
Tifon, supliment de lapte praf NAN cu si fara lactoza, betisoare urechi, forfecuta/piaptan/perie, cana (Cora)
Cearsaf impermeabil si protectie saltea infasat (Ikea)
Scaun de masa transformabil in leagan
Monitor audio bebe (optional)

Sotul meu mi-a zis aseara ca numele Karina nu ii mai place, ca i se pare prea pretentios. Deci schimbam schimbarea si ramanem deocamdata la Anna urmand ca pentru al doilea nume sa ne mai gandim. Varianta acceptata momentan este Corina.
Tudoralexa, dupa ce apar pe lume melomanii si mai cresc putin sotul meu ii poate ajuta sa invete muzica


26+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Dragi buburuze,

Va pup si ma bucur sa va citesc de fiecare data si sa mai aud si de bine de bebei!
Acum, de fiecare data cand citesc, tot de atatea ori imi vin si raspunsuri in minte,l asa ca le iau pe rand:
Emilia eu una habar nu aveam de numarat miscarile in burtica, stiu si eu ca dorm mai mult si cica cate 20minute stau treji, dar cred ca asta e o preocupare care ingrijoreaza mai mult. Bebele sigur misca, insa noi nu simtim mereu ce face. E drept, acum cand e mai mare se cam simte bine, dar se poate ca atunci cand tu dormi, bebelina sa fie mai activa :) trebuie sa ai incredere ca va fi bine, sa fii vioaie si sa vorbesti daca vrei cu burtica si apoi ai sa poti comunica cu ea f bine si-ai sa te asiguri ca e ok :) safe&sound.

Alexa, greu cu banii de impartit la spital.Si asta e un motiv pt care am preferat sa fac efort sa strang bani de privat, ca nici nu stiu sa dau prea bine, nu-mi place si la cum ma stiu de curajoasa cand vine vorba de durere, ma gandesc ca n-o sa pot fi atenta in stanga si-n dreapta. Iti pot spune insa ce au facut prietenele mele.
- bani de 5 si 10 lei in buzunare separate, prinse cu agrafa, ca s anu-ti pice sau sa nu-ti fie furati din buzunar(in spitale mai fura si asistenetele)
- la medic se dau banii dupa nastere, au si ei o superstitie,oricum, pe scurt, nu tre sa dai la medic inainte, ii da sotul dupa nastere sau cand iesi din spital
- anestezistul stiam ca se plateste inainte, sa te asiguri ca totul e ok
- asistentele se platesc "on the spot"/pe loc asa, cum le vezi, pe fiecare in parte, din fiecare tura, altfel, daca e cu ghinion, sunt uracioase nici nu se uita la tine. Si e important sa aibe grija de tine cand trebuie sa te speli jos sau mai stiu eu...sa-ti dea prunc la alaptat, sa te lase sa-i vezi
Felicitas bune sfaturi! eu deja mi le notez, sa completez la liste.
Evafrumoase vesti si ai bebei voinici, caci bebelina mea, despre care stiam ca e si ea voinicuta, la 27 saptamani si cateva zile avea 843/873 grame si ai tai au peste kg :) e de bine, bravo lor!
Ioana durerile ca la menstruatie, la care eu adaug si senzatia de dilatare a oaselor, sunt semne de bine, ca se pregateste organismul, prin urmare, bucura-te :D
VeveMara am 3 prietene care au nascut in 2012 la Filantropia si in mare a fost f ok. 2 dintre ele au nascut cu dl doctor Haiduc, despre care am auzit numai de bine.

Vreau sa va dau un pont misto, chestiile farma le puteti lua de pe farmaciatei.ro Au si magazin online si au si farmacie in Bucuresti, in Tei. Eu cautam o crema cu unt de cacao(Tummy butter) de la Palmer's si nu puteam sa o cumpar de pe amazon de nicaieri si am gasit-o la ei.Am fost sa vad farmacia si e nebunie, e o farmacie nu f spatioasa, dar packed cu chestii de tot felul, 5 case de marcat si coada mereu la toate...am ramas inmarmurita. In plus, au niste super preturi de producatori. Eu si cu un prieten tatic incercam sa descoperim de ce au preturi atat de mici...:)

legat de lucrurile pt bebel, dupa nastere, nu stiu cantitati de hainute si cam ce masuri sa iau. Sunt cam pierduta aici, ca am inteles ca unele hainute ii vin asa doar 2-3 saptamani...mamicile cu experienta, dati un sfat legat de asta? saru mana!

Pupici!
27+cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia nu stiu daca ti-ai cumparat cantar de bebe, dar eu zic ca sunt bani aruncati pe geam . Se foloseste la copiii prematuri si foarte mici. In rest este doar un motiv de stres pentru parinti. Metoda cu , cantaritul dupa supt este gresita oricum, daca la asta te gandeai.eput
Pentru mamici care vor avea la inceput probleme cu lapticul recomand biberon debit minim de la Medela. Au un biberon care are o curgere foarte lenta, care nu il invata pe copil cu debit mare, deci sansele ca alaptarea sa aiba succes cresc foarte tare.
Lapte praf nu as recomda NAN . Mi se pare unul dintre cele mai proaste. Cel mai bun din ce am incercat este Lactana, este un lapte praf bio produs in Germania. Se gaseste la un pret avantajos la farmaciile Dona, caci asa in alte farmacii este destul de scump.
De ce mi se pare bun? Nu a produs constipatie, lucru des intalnit la alimentatia cu lapte praf, iar Miriam s-a dezvoltat foarte bine de la el . La noi aproape tot blocul este pe Lactana, ca avem o gramada de bebelusi. Doar pe scara suntem 7.
Garmastanul este super pentru sani. Este musai sa-l aveti.
Sudocrem mi se pare foarte bun pentru iritatiile scutecului.Si bepanthen e ft. bun , dar parca prefer sudocrem.



Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
28 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gata am schimbat si semnatura.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna fetelor. Vin si eu cu ceva vesti. Am fost la spital, discutat cu consultant-ul. Cezariana pe data de 26 Martie pana in ora 12 am. Yupii!! Acum am la ce sa ma gandesc. Am o data. Emotii din ce in ce mai mari.

28 sapt azi Edward

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari danidani pentru data! Acuma chiar ca ai ce sa te gandesti.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Emilia, toate chestiile alea le-ai si cumparat deja?

Legat de nastere in spital de stat sau la particular, sincer si mie mi-ar plcea un spital privat, stii macar cat te costa de la inceput, si se poarta f frumos cu tine, fara sa fie nevoie sa le tot dai asistentelor.Dar mi-e frica daca apar complicatii, tot intr-un spital de stat au mai multa experienta, aici vorbes de Iasi, nu stiu cum e in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu nu mi-am luat cantar ca sa o cantaresc pe bebelina dupa masa. Mi-am luat ca sa o cantaresc o data pe saptamana la fel cum ma cantaresc si eu, sa vad ca ia in greutate bine. Nu cred ca trebuie sa fie dupa standarde, important e sa se dezvolte. Are si cm cantarul asa ca o pot si masura. E bun pana la 20 kg.
In rest de pe lista mi-am luat urmatoarele: patut, saltea, cearceafuri, aparatori, scutece textile, biberoane, tetine, suzete, inele de dentitie, castronel, lingurite, carut cu landou si scoica, marsupiu, cantar, pompa san, saltea infasat, hainute pt bebe, colac pentru baie, pampersi, servetele umede, spirt, comprese sterile, baneocin, tampoane san, vata, jucarii pt bebe, Garmastan.
Imi mai trebuie tarc (patut transformabil in tarc pentru cand o sa stea bebe la mama adica peste cel putin 6 luni), sterilizator (o sa il primesc de la o prietena), perie biberoane, batista bebelusului, termometru, cadita si scaunel de baie (scaunelul tot de la o prietena il primesc), prosoape, gel de dus, sampon si lotiune corp Klorane (pe astea cred ca le primesc cadou cand o sa imi organizeze baby shower prietena mea), Infacol, Bepanthen, Sudocrem, Vigantol, pudra talc, tifon, ser fiziologic, Sab Simplex, Bonnisan, Baby Calm, ceai lactatie, Moremilkplus, Galactogil, betisoare de urechi, forfecuta/unghiera/pieptam/perie si cana cred ca le iau o data toate de la farmacie mai aproape de momentul nasterii. Supliment de lapte praf NAN cu si fara lactoza o sa imi iau sa fie, inainte de nastere probabil, in caz ca nu o sa fie destul laptele meu. Cand mai merg prin Ikea o sa iau un cearceaf impermeabil si o protectie pt salteaua de infasat iar scaunul de masa transformabil in leagan precum si scaunul auto pentru copilasi mai mari (peste 10 kg) o sa le cumpar sau o sa le primesc mai incolo, dupa ce face bebe 4-5 luni. Monitor audio m-am decis ca nu imi trebuie.

La maternitatea unde nasc eu bebelusii sunt hraniti cu NAN daca dureaza prea mult pana se instaleaza lactatia sau daca mamica nu vrea/nu poate sa alapteze. Am fost curioasa de ce si am mers intrun supermarket unde am comparat cantitatile de vitamine si minerale de pe mai multe cutii de lapte praf (Humana, Milupa, Aptamil si NAN) si am vazut ca NAN continea mai mult din multe (calciu, fier, vitamina C) decat oricare dintre celelalte. De aceea dar si din cauza ca daca o vor invata in maternitate pe NAN o sa imi fie greu sa o trec pe altceva pe urma m-am decis sa ii iau NAN. Fetita prietenei mele s-a nascut tot la Bucur si a crescut exclusiv cu NAN. Are 2 ani acum si e f bine dezvoltata fizic si sanatoasa. Evident nu e o decizie batuta in cuie, pot sa-i iau si Lactana dar sa vad intai ce contine si cat de usor se gaseste (pana acum n-am vazut pe nicaieri sau nu mi-a atras atentia in mod deosebit) ca e si asta important, daca ma trezesc intr-o duminica la 10 seara ca bebe e deranjata la burtica si eu nu mai am lapte praf fara lactoza merg repede intr-un supermarket si iau ca NAN se gaseste peste tot. Daca si cu Lactana e la fel de simplu atunci totul va depinde de ce contine ca si vitamine, minerale... Ma tenteaza ca e bio si e marca Topfer dar pe net vad si pareri pro si contra lui. O mamica zicea pe un forum ca uneori i se intampla sa se branzeasca la 15 min de la prepararem tie ti s-a intamplat asa ceva? La ce pret il iei de la farmaciile Dona? Exista si varianta fara lactoza? Pana la ce varsta exista variante ca NAN exista si pentru 3+ adica peste 3 ani.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput