Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Salut cu drag burticile!
Felicitas, eu una sunt anti vaccin de orice fel. Din pacate, al meu sot se uita altfel la lucruri si m-am resemnat ca asa i-a fost inoculata educatia. In final, trebuie sa gasesc un compromis si deocamdata, dupa ce am discutat cu doctorita de familie, care nici ea nu e adepta vaccinurilor pt copiii ei, cel mai probabil le vom face pe cele pt boli grave, care au fost testate pe mai multe generatii. In niciun caz ROR!

Ce as vrea sa te intreb, este cum faci sa asiguri imunitatea lui bebe contra bolilor pt care nu-l vaccinezi? gen hepatita b?
Stiu de acel scandal cu vaccinurile daneze, lotul sistat. Acum e un alt lot, se pare ca si institutul Cantacuzino isi va relua activitatea, insa nu apucam pana nastem sa avem si vaccinurile romanesti. Mi-e atat de indoita inima si incerc sa evit "ridicarea sangelui in cap" cand vine vorba de argumente si dezbateri de a-l convinge pe-al meu sot...

Noi suntem bine si vioaie, pustoaica e activa, dar finuta in miscari :)

Va!

Happy 28+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Piscotel si eu am avut colesterol marit 280 cam asa la cealalta sarcina si la 8 saptamani deja era normal, 150 sau asa ceva nu mai tin minte.
Limitele astea nu sunt pentru gravide sunt pentru oameni "negravizi".
http://www.bebebliss.ro/dhs-carucior-269a.html Asta e modelul de carucior ce l-am folosit, sunt diferite nuante.
Casandralin eu nu am luat decat o data no-spa- cand eram insarcinata cu Miriam, eram in travaliu si am crezut ca am travaliu fals si ca sa nu-l trezesc pe a meu am zis sa iau un no-spa, ca daca e fals va ceda. Si nu a cedat decat dupa ce a fost fluturasul afara.
Sa nu accepti asa ceva in ruptul capului cu vaccinul. Ii spui fetei sa nu accepte pe nimeni sa-i faca injectie si te poti duce si preventiv la dispensarul de scoala sa o informezi pe asistenta ca fata ta a facut varicela si ca daca iti vaccineaza fata o dai in judecata. Poti sa te informezi pe site-uri sunt formulare, prin care parintii dau declaratie(vezi blogul Cristelei Georgescu). Eu voi refuza vaccinul anti hepatita b la maternitate si o sa ma pregatesc si cu hartii in sensul asta.
Eu am refuzat ROR la Miriam si doctorita a fost de accord, nu a protestat deloc, a zis ca este decizia mea.
Daca copilul tau se imbolnaveste, ramane cu sechele sau moare din cauza unui vaccin, nimeni in lumea asta nu va raspunde daca tu esti de accord, asa ca o metoda buna este sa ameninti doctorii ca daca copilul pateste ceva ii dai in judecata. Nimeni nu se va baga la asa ceva. Crede-ma.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

draga mea parca suntem de-o mama.
nu am semnat consimtamantul pentru vaccin si nici nu vreau sa las fata la scoala cand o sa se faca imunizarea - asat ca sa evit trauma de a-si vedea colegii plangand. mai bine sa piarda niste ore la scoala decat sa o vad marcata pe viata cum au fost cei din generatia mea. eu am avut coleg de scoala care a murit din cauza unui vaccin facut la scoala cei drept prin anii 80 dar am vazut si acum cum se procedeaza asa ca nu risc.

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, si eu sunt anti-vaccin de cand se aude ca unele vaccinuri sunt suspectate ca ar provoca autism (sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asta) si tiroita autoimuna (de care eu am si va zic ca nu e deloc placut).
Care sunt vaccinurile obligatorii, stie cineva? Le facem pe alea si gata. Nimic in plus.
Am mai pus 2 poze pe picasa

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

Salutare burticute!!! Am facut si noi 32 de saptamani, azi am fost la control si suntem bine, analizele au iesit bune si mi-a luat si secretie pt streptococul B hemolitic sper sa iasa si asta bine. Eu pentru carucior si scaun auto nu ma preocup o sa le primim cadou de la mama :)..saptamana viitoare mergem sa luam patut si dulapior pt hainute..prima oara vroiam de lemn patutul dar acum cred ca o sa iau pliabil pentru ca multe mamici au zis ca in cel de lemn o sa se loveasca cand mai cresc..ramane sa vad ce imi place cu toate ca l-as comanda de pe net, sunt multe modele dragute. Va doresc sanatate si sarcini usoare in continuare!!!

32+ David Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Fetelor, si eu sunt anti-vaccin de cand se aude ca unele vaccinuri sunt suspectate ca ar provoca autism (sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asta) si tiroita autoimuna (de care eu am si va zic ca nu e deloc placut).
Care sunt vaccinurile obligatorii, stie cineva? Le facem pe alea si gata. Nimic in plus.
Am mai pus 2 poze pe picasa

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic


draga mea despre vaccinurile obligatorii este vorba . ele sunt cele cu probleme in principal din cauza faptului ca sunt 3 in 1 si apoi fiindca au substante gen formaldehida(un compus), cianuri (pentru mentinerea valabilitatii. toate aceste substante influenteaza chimia creierului si glandele endocrine si pot avea urmari in timp. cazurile grave care ajung in presa sunt asa zisele exceptii dar nu cred ca vrea cineva sa aiba copilul prins intr-o asemenea statistica.

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Capitol nou

Cosmi 27+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput