Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Vevemara,pe mine m-a ajutat f mult si arefam pus vaginal de trei ori pe zi plus gynipralul cate jumatate de trei ori pe zi(arefam iau si acum 3 pe zi)
Mie dr mi-a interzis orice fel de miscare,doar 5 min de luat aer pe zi asa incat mai bine nu mai faci nimic,macar pana la 36 de sapt cand nu mai sunt riscuri.Acum am voie sa fac mai multe ca e mai bine colul si tot mi-e frica sa stau mai mult de 5min in picioare.


25+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

De multe ori nu e bine cand stii prea multe, in cazul asta ca esti medic, pentru ca stii si chestii destul de pesimiste. De exemplu stiu ca majoritatea personalului medical, face cezariana ca vad femeile cum se chinuie si nu doresc experieanta asta. Ei da ei a nu stiu ca dupa momentul nasterii, fix in cot te doare de durerile ce le-ai avut si te simti bine si foarte fericita, chiar daca obosita( eu nu eram obosita, ci doar euforica ca mi-am vazut fetita bine , sanatoasa si plangand.
Important este sa nu stai mult in picioare sisa nu ridici nimik foarte greu, fara aplecat. Toate lucrurile casnice la minim, sa le mai faca si sotul, macar pana ajungi la 37.
Acuma si eu am contractii BH la greu si toate cred ca avem, important este sa nu fie dureroase.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Dragi burticute,

Aici am pus suportul de curs Lamaze : http://we.tl/fwB23EOgwH
Linkul asta e valabil pana pe 25 ianuarie. L-am transmis si pe adresa comuna de buburuzedragalase@yahoo.com

Are cateva detalii interesante.
La primul curs, abia ne-am cunsocut, si-a exprimat fiecare temerea fata de nastere si ce ar fi de facut pt fiecare, astfel incat sa se cunoasca si sa poata sa se relaxeze mental si fizic, pentru ca travaliul sa nu fie dificil, ci un pic mai suportabil :)

Ce-as vrea sa va intreb, pe mamicile care vor naste la stat, cati bani pregatiti pt asta?

Va pupacesc!

Happy 28+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Da asa este tudorexa, ne apropiem usor usor de nastere...eu sper sa ajung in 36-37 saptamani, tare as vrea ca bebe sa aiba si vreo 3 kg..
Referitor la injectiile cu dexa, fetele care le-au facut unde ati fost injectate? Mie doctorita mi-a dat 4 fiole, a zis una la 12 ore in fund...doare cumva?
Imi este groaza de spitale si injectii dar nu am de ales :)
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumim Elena!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Elenush, multumesc frumos pt curs, o sa ma documentez

Eu o sa nasc la stat asa ca ma gandesc la o suma de 3000 ron.
Iau in calcul cezariana deci mai multi bani, anestezist, moase, neonatolog, asistente, infirmiere, liftiere, etc.......stiti doar ca trebuie sa dai de la cainele din fata maternitatii pana la boss(doctor)
Sper sa nu depaseasca cu toate ca este o suma considerabila cel putin pt bugetul familiei noastre.

Tu la cat te-ai gandit?
Daca am uitat pe cineva la "portie" va rog sa ma trageti de urechi.


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Ancutza si eu am facut 4mg la 12 ore.
Vezi ca se gaseste la 8 mg, singurul gramaj asa ca am facut jumatate de fiola.
Injectiile le-a facut sotul in mana, intramuscular.
A fost mai usor pt mine decat sa merg la camera de garda de 2 ori pe zi.
Se fac intramuscular asa ca poponet, mana, picior....
Doare ca orice injectie dar nu mai rau ca penicilina.
Nu pot sa spun ca m-au daramat tinand cont ca imi fac singura 2 injectii pe zi ma refer la Clexane asa ca in cele 2 zile de Dexa am avut 4 injectii de zi.
Trece orice durere cand sti cat bine ii faci lui bb mai ales ca aceste injectii il ajuta sa creasca in greutate pe langa maturarea plamanilor.

Capul sus si fuguta la injectie, sa vezi ce bebiba dolofan si sanatos o sa faci.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Elenush, ma intereseaza si pe mine cursul de lamaze, sper sa nu-mi trebuiasca dar ma stii.......te astepti la orice de la dr nostri asa ca mai bine ma documentez cat mai pot.

Cosminutza ce mai faci, nu am mai auzit noutati de la tine, astept vesti.

Fetelor, voi de unde cumparati sutiene pt alaptat?
Am vazut si eu la c&a, pe net, nu duc lipsa de idei doar ca m-ar interesa care sunt mai confortabile....poate aveti idee.
Momentan nu am cumparat pt ca mai cresc sanii si nu vreau sa am surpriza ca nu-mi mai vin cand am nevoie. Daca as avea si lapte la ce ugere am facut as fi tare fericita



27+

sutiene de alaptat sunt la H&M, 2 perechi in pachet si costa 60 de lei. o sa merg si eu sa-mi iau...par ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Sper sa va fie de folos cursul!
Eu am decis sa nasc la privat si am ales cel mai ieftin pachet, am facut contractul din timp ca sa prind un discount si in total ajunge undeva la 4400lei daca e naturala si intre 5000-6000 daca e cezariana.
Cum eu imi doream mult un bebe, de un an si ceva mi-am suplimentat pensia privata la ING, cu 30 lei sau 40lei si cand o sa nasc o sa primesc de la ei 3000lei, care sa-mi diminueze din marea cheltuiala. Eh, lucruri complexe. Nici noi nu avem bugete care sa-mi permita mofturile sau pretentiile, insa eu sunt bataioasa si caut cele mai bune variante, la cele mai bune preturi.

Intrebam de preturi de nastere ca sa-mi fac o idee si sa vad cat de tare m-am aruncat in efortul de "spital privat". Prietenele mele au nascut la Filantropia, natural si o cezariana si niciuna nu a depasit 3000lei. Nu stiu exact cat a ajuns pe fiecare, insa un lucru stiu sigur, ca la privat au grija si de mamica, ceea ce la stat se intampla daca esti "atenta" si eu n-am invatat sa bag in buzunare. Abia am deprins sa las bacsis direct la manichiurista, ca inainte lasam la casa si ziceam "pt manichiurista/cosmeticiana" :)

Doamne ajuta noi sa fim sanatoase si bebeii la fel, ca scopul nostru e acelasi : sa fie bebe super bine! :)

Happy 28+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna fetele,
Eu nu stiu de cand incep contractiile BH dar eu nu am avut inca si poate e mai bine asa desi am auzit ca nu sunt periculoase...sper sa inceapa dupa 30 de sapt cand o sa fiu mai linistita.


25+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput