Cresa Micul Fluturas - CRESA ORORILOR!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Ba da, ne-am sesizat mai multi parinti pe diverse subiecte, inclusiv de ce erau ingrijitoarele asa de gros imbracate. Ni s-au dau raspunsuri aburitoare, gen asa e ea, mai friguroasa, a uitat sa-si dea geaca jos ca abia venise, etc...
Plus, apropos de camera de supraveghere, am platit serviciul asta 90% degeaba, pentru ca mai mereu nu mergea. Am aflat acum de la supraveghetoare ca se inchidea tocmai ca sa nu vedem diverse faze, inclusiv neni in salopete care faceau lucrari p-acolo cu bormasini si tot felul de unelte, sau faptul ca directoarea arunca de la distanta copiii in patuturi si tipa la ei ca sa-i pedepseasca pentru diverse nimicuri... cand intrebam de ce nu merge camera, noua ni se spunea ba ca nu a mers netu, ba a cazut serveru, ba a fost revizie electrica in zona, ba s-a stricat priza, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

pai asta zic , trebuia sa asteptati sa-si dea demsia personalul de acolo ca voi, parintii sa luati atitudine? daca nu demisionau ce faceati? daca vezi ca platesti ceva si nu ti se ofera serivicul respectiv nu iei atitudine. Nu stiu ce as fi facut dar nu cred ca as fi asteptat atata timp sa nu port macar o discutie sau sa vin pe neasteptate sa vizitez copilul.
si inca o chestie, directoarea este una singura, nu cred ca toata ziua statea sa bruscheze copii, adica si educatoarele cred ca faceau asta, nu avea cum sa ajunga la toti copii sa le faca rau..sau mai stii.

Va urez sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Stiu ca e greu de conceput cum s-a putut ajunge pana in stadiul asta. Si noi, parintii, ne tot intrebam acelasi lucru. E usor sa spui ca ai fi facut altceva, dar nu ai fost in situatie si nu poti stii cu siguranta ce ai fi facut. Eu cel putin am facut sesizari, si verbal, si scris. Am mailuri doveditoare in acest sens. De multe ori am cautat alte solutii, dar nu am gasit, pur si simplu. Sunt multe de spus, si chiar ar trebui sa scriu pagini intregi. Eu, ca si ceilalti parinti, pur si simplu nu am putut concepe ca cineva poate fi chiar in halul acesta, mi-am zis ca sunt eu exagerata, prea paranoica... Daca femeile astea nu-si dadeau demisia si nu ne aratau tot, cu poze si mesaje, nu credeam ca lucrurile sunt chiar asa.
Cat despre abuzul asupra celor mici, directoarea statea suficient de mult acolo cat sa aibe un impact semnificativ. Si am uitat sa precizez ca din cand in cand era si mama ei, ca supraveghetoare, avand cam acelasi stil. Supraveghetoarele au fost instructionate sa pedepseasca pe cei mici cu izolarea in patut sau intr-un hol intunecat, deci da, si ele perpetuau modelul abuziv, si s-a creat clar o atmosfera de presiune si frstrare pt cei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Cat despre luat atitudine, am luat de fiecare data cand am aflat/sesizat ceva.
Dar pentru ce ti se ascunde si nu stii, cum sa iei atitudine?
De ex: eu anunt ca am copilul bolnav de ceva contagios, imi fac datoria sa tin copilul acasa si sa semnalez problema pt a avertiza parintii sa-si faca analize si tratament. Directoarea zice " sigur, anunt", mai mult, si angajatii ar fi trebuit sa faca acelasi lucru; si acum, vb cu parintii, aflu ca nu a anuntat pe nimeni nimic si nu s-a luat nici o masura de preventie a contagiunii.
Acum ca am aflat da, iau atitudine pe toate planurile, inclusiv sa avertizez alti parinti pe forum. Si dupa cum vedeti, cu riscul de a fi pusa sub semnul intrebarii ca o escroaca sau sa fiu actionata in instanta pt calomnie.
Va intreb, oare ce as avea de castigat mintind sau exagerand cu ceva?
Si daca am gresit ne-fiind suficient de vigilenta, oare ce conteaza pt alti parinti? Adica v-ati inscrie copilul acolo, pe credinta ca "io-s mai breaz si mie n-are cum sa-mi scape nimic"? Daca asa ganditi, va urez succes! Si sper sincer sa aveti dreptate si sa nu sufere cel mic.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

VigilentMum, eu zioc ca ai facut un lucru bun si iti multumesc mult. Eu te cred :) Iti multumesc inca o data. Am pus si eu informatia pe unde am considerat ca ar putea ajuta.
Am incercat sa trimit un PM dar nu am reusit. Crezi ca iti poti activa mesageria privata? Multumesc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si eu cred ca se poate intampla, fara sa-ti dai seama, sau nu esti sigur, etc etc

asa am patit si eu cu frigul la o fosta gradinita a baietelului meu, si tot asa lasam copiii la parter si ei aveau grupele la etaj...

asa ca VigilentMom felicitari pt ca ai adus subiectul in discutie si incerci sa faci parintii sa fie mai atenti la gradinitele/cresele particulare.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Multumesc pentru mesajele de sustinere, chiar incepusem sa ma gandesc ca poate nu are rost sa mai postez nimic, pentru ca oricum nu sunt crezuta.
Eu sper din tot sufletul sa nu mai pateasca si alti copilasi ce-au patit ai nostri.
Cat despre doamna directoare respectiva, nu sunt adepta razbunarii, insa am credinta sincera ca, vorba aia, "fie roata si patrata, tot se-ntoarce ea odata...", si spre binele ei sufletesc, sper sa realizeze ce fel de om este daca a putut face ce a facut si sa se indrepte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Nu am spus in nici un moment ca nu te cred, departe de mine. Si este adevarat ca nu stiu ce as fi facut in situtia data..eu doar imi puneam niste intrebari. Este de apreciat ce ati facut si faptul ca ai scris despre asta. Pana la urma semnele mele de intrebare sunt inclusiv sa invatam din greselile altora(din pacate cazul vostru) astfel incat sa nu mi se intample si mie. Bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Imi pare rau ca ai luat-o asa. Eu spun doar ca nu as accepta sa nu vad un loc in care sta copilul meu mai mult de 8 ore. Oricum e un semnal de alarma, daca cuiva i se interzice accesul intr-o parte a gradinitei / cresei e clar ca ceva nu e in regula.

Bafta si sper ca urmatoarea alegere sa fie mai norocoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui VigilentMum

Multumesc pentru mesajele de sustinere, chiar incepusem sa ma gandesc ca poate nu are rost sa mai postez nimic, pentru ca oricum nu sunt crezuta.
Eu sper din tot sufletul sa nu mai pateasca si alti copilasi ce-au patit ai nostri.
Cat despre doamna directoare respectiva, nu sunt adepta razbunarii, insa am credinta sincera ca, vorba aia, "fie roata si patrata, tot se-ntoarce ea odata...", si spre binele ei sufletesc, sper sa realizeze ce fel de om este daca a putut face ce a facut si sa se indrepte....


Nu e vorba de razbunare, ci de a primi sanctiunile pe care le merita pentru ceea ce a facut. Tocmai ca sa nu mai nenoroceasca si alti copilasi.
Asemenea cazuri trebuie reclamate si mers pana la capat.
Imi pare rau ca ati trecut prin toate astea si multumesc si eu de informare.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput