Cresa Micul Fluturas - CRESA ORORILOR!

Cresa Micul Fluturas - CRESA ORORILOR! | Autor: VigilentMum

Link direct la acest mesaj

Cresa Micul Fluturas din sector 5 este un caz de groaza!
Noi, parintii care avem copiii inscrisi acolo ne-am ingrozit ce am aflat, si am decis sa ne retragem copiii. Speram ca in urma sesizarilor noastre si a retragerii celor mici, cresa/gradinita/afterschool-ul Micul Fluturas sa se inchida. Am patit diverse necazuri pe parcursul timpului, insa am tot fost "aburiti" si, de buna credinta fiind, nu ne-am dat seama de dimensiunea dezastrului. Cu ocazia faptului ca din disperare si-au dat demisia fetele de la personal care aveau grija de cei mici am aflat ce se intampla cu adevarat acolo:
- cei mici erau tinuti iarna la 10-15 grade maxim; pentru a economisi bani, directoarea interzice angajatilor sa dea drumul la centrala; majoritatea copiilor au avut si au in continuare probleme serioase de sanatate (otite, pneumonii, bronsiolite, etc...) - igiena - nu se face niciodata curatenie,nici macar un aspirator pe jos; vasele sunt spalate la bucatarie cu acelasi burete de luni de zile; la baie copiii folosesc acelasi prosopel; nu e de mirare ca ne-am confruntat periodic cu epidemii diverse; la momentul actual copii sunt suspecti de viermi intestinali; lenjeriile sunt nespalate cu lunile si patuturile sunt folosite de mai multi copii - tratamentul copiilor: copiii sunt bruscati, pedepsiti prin izolare in holuri intunecoase; li se adreseaza expresii de genul "iti trag una peste ochi", "te trag de urechi!", sunt etichetati cu "urati", "prosti", "rai", "obraznici", etc... si la randul lor au dezvoltat comportamente neadecvate: sunt agresivi, tipa, folosesc prin imitatie aceleasi expresii si jignesc sau lovesc alti copilasi; cand eu am ridicat aceasta problema, mi s-a spus ca am eu un copil problema si ca nu de la cresa a auzit acele expresii; insa vorbind cu alti parinti, am descoperit ca si ei se mira ca ai lor copii manifesta din ce in ce mai frecvent exact aceleasi comportamente - din toamna, de cand au deschis si afterschool in aceeasi cladire, ii amesteca pe cei mari cu cei mici, ceea ce nu e ok; cei mari sunt primiti fara analize si le-au dat celor mici tot felul (mai nou, oxiuri) - alimentatie: li sa da margarina, desi noua ne trece pe meniu unt; cica le da gustare prajituri si placinte de casa, cand colo li se dau biscuiti si fursecuri cumparate dintr-acelea varsate, de la Chirigii, de cea mai proasta calitate; pretind ca au catering special pt copii, insa gateste cineva acolo, cineva care nu are pregatire de bucatar, intr-o bucatarie extrem de mica si ne-dotata, unde mai au acces si copiii, deci exista pericolul sa-si traga vreo oala in cap sau sa puna mana pe vreun cutit si lista neregulilor ar putea continua... Noi, parintii copiilor, am facut deja sesizare la OPC si Protectia copilului si vrem din tot sufletul sa nu patimeasca si alti copii ce au patimit ai nostri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Ceea ce spui tu e chiar ingrozitor...nu mi-am inchipuit ca in vremurile noastre sa mai existe asa ceva...Asa au fost pregatite aceste profesioniste(educatoare) sa educe copii...Ele nu sunt mame la randul lor....???Asemenea specimene nu ar trebui sa mai profeseze niciodata....


"Dispretul este forma cea mai fina a razbunarii" - Baltazar Gracian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Din fericire, ingrijitoarele si educatorii erau ok acolo, si cand au plecat au spus tot ce se intampla acolo. Persoana care bruscheaza si jigneste copiii este chiar directoarea, care se purta la fel de oribil si cu personalul- numai cu amenintari si presiuni. Toti ne sustin acum cu dovezi - poze si smsuri- prin care se vede clar reaua intentie a directoarei. Persoanele acestea au plecat, desi situatiile personale nu le sunt prea roze, tocmai pt ca nu mai suportau conditiile si faptul ca erau presati sa minta parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Deci, directoarea era cu interesele.....

"Cu penele altuia te poti impodobi dar nu poti zbura " - Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
cei mici erau tinuti iarna la 10-15 grade maxim;


Parintii cand veneau sa-i ia acasa sau sa ii aduca nu simteau ca e frig acolo ? Mi se pare cel putin ciudat ceea ce relatezi, un parinte nu si-ar fi tinut nici o saptamana copilul in astfel de conditii. Frigul se simte, mizeria se vede, cum de i-ati lasat "din toamna" acolo ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Copilasii sunt lasati la parter si sunt luati de ingrijitoare sus, unde parintii nu au acces.
Eu am vizitat cresa cand am inscris copilul, la fel ca si restul parintilor, si la momentul acela era nou deschisa si renovata si in timpul luin iunie.
Acum, cu faza asta, una dintre mamici s-a dus inopinat acolo si a cerut sa fie dusa sus sa vada ce temperatura si in ce conditii stau cei mici. A fost refuzata, dar a insistat si a urcat pana la urma. Ea ne-a confirmat tot- mizeria, frigul - termometrul de camera arata 15 grade, ingrijitoarea era cu geaca pe ea, copiii de la afterschool erau culcati in patuturile celor mici, la baie doar un prosopel pt toti copiii, etc... Ea a facut urgent sesizare. Noi, ceilalti parinti am reusit sa luam legatura intre noi si fiecare a sesizat cate ceva, am pus cap la cap informatii, ne-am dat seama cat am fost de mintiti... Plus, ingrijitoarea care si-a dat demisia ne-a aratat sms-uri de la directoare, cu indicatii sa inchida centrala, sa inchida supr video pt ca urma sa faca una alta si nu voia sa vedem noi, sa minta, etc... Am luat legatura cu alti fosti angajati, TOTI au confirmat, ba am mai aflat si alte chestii oribile: in curtea interioara era tinut si gunoiul, si acolo apareau frecvent sobolani, copiii se jucau deci intr-o curte insalubra; cresa e in sediu comun cu un petshop si clinica veterinara, si copiii au luat purici. Eu tin minte ca mi-am gasit copilul cu piscaturi si sotul meu a prins un purice, dar char nu ne-am putut imagina ca e posibil asa ceva, am zis ca l-o fi luat din parc.
Parintii erau sistematic tinuti departe unii de altii ca sa nu impartaseasca si sa-si dea seama de diverse chestii. Angajatii la fel, nu aveau voie sa vb cu parintii decat strictul necesar. Sunt multe, multe de spus.... E adevarat ca pare SF, nici noua nu ne vine sa credem inca ce tampiti si creduli am fost. Dar toti ne-am retras copiii. Daca credeti ca suntem cu totii niste tampiti sau avem ceva personal cu directoarea, e libertatea dvs de opinie. Eu una mi-am facut datoria morala sa avertizez autoritatile si pe forumuri, atat cat imi permite si mie timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va rog sa transmiteti datele de identificare ale dvs. In caz contrar acest subiect va fi eliminat.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VigilentMum spune:

Cui trebuie sa trimit datele de identificare si in ce scop? Adica sper ca intelegeti ca nu le pot pune pe forum/public. Insa nu am nici o problema in a da aceste date unor autoritati competente pentru a verifica situatia. De altfel, toti parintii si angajatii cu care am vorbit s-au trecut pe lista pe sesizarea pe care o depunem la Protectia Copilului, si daca doriti, vi-o pot trimite in privat. Sincer, e treaba f serioasa si reala si noi toti cei implicati suntem socati. Unii parinti intentioneaza chiar sa o dea in judecata pe doamna directoare respectiva, pentru a cere daune. Noi, eu si sotul meu nu vom faf asta, tocmai pt ca nu asta e scopul sesizarilor, nu urmarim nici un castig de nici un fel, ci dorim doar o prevenire a repetarii situatiei cu alta grupq de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe mail marius@desprecopii.com nu va fi publicat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am primit informatiile solicitate. Va multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

este socant. Dar daca spui ca era si supravegehre video nu se vedea cum era imbracata educatoarea..ca erau alti copii in patuturi , ca era murdar? nu acuz dar nu inteleg.
Eu il am pe cel mic la cresa de stat..si cum ajung inauntru transpir de cald ce e, iar vara cand il luam si erau afara copii trebuia sa ma duc sus in grupa sa mai iau o haina ceva si era proaspat spalat si aspirat(in fiecare zi). nu am acces la patuturi, dar am intrat o data cand nu era nimeni si mi s-a dat cheia sa iau un tricou..asa frumos erau toate aranjate si pijamalutele la fiecare copil in pat. si in plus copilul mi-a venit la 2 ani acasa cu poezii/cantecele invatate..nu recita dar incearca..mi-am dat seama ca se ocupa intr-un fel sau altul..si sunt 25 de copii in grupa. normal suntem raciti mai tot timpul, dar asa e in colectivitate.
aa..si mi s-a ingrasat un kg in 2 luni de cand e la cresa :) inainte aveam probleme ca nu manca

Mergi la inceput